www.digimanie.cz
>
>
>

Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout

Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout
, , aktualita
Bezpečnostní inženýři objevili zranitelnost v PTP komunikaci s fotoaparáty společnosti Canon, které pak lze hackersky napadnout. Prezentovali to např. na možnosti nainstalovat vyděračský ransomware. Canon už problém řeší.
K oblíbeným
reklama
Hackerským útokům jsou náchylné nejen běžné počítače a dnes tak módní chytrá zařízení nejrůznějšího typu, ale dokonce i fotoaparáty. Dokázala to společnost Check Point Research, které se podařilo hacknout zrcadlovku Canonu, zašifrovat snímky na kartě a nainstalovat vyděračský ransomware. V tomto případě šlo naštěstí o etické hackery, tedy výzkumníky, kteří přinesli důkaz, že to jde a je tu taková hrozba. Tento hack lze provést díky nedostatkům v implementaci PTP, kterou lze zneužít při připojení přes USB i pomocí bezdrátového připojení Wi-Fi.
 
 
Check Point informoval společnost Canon o chybě už 31. března (14. května všechny nahlášené chyby Canon potvrdil) a měl tak spoustu času problém vyřešit. Tak se i děje a fotoaparáty postupně dostávají nové verze firmwarů, které by měly nedostatky odstranit. Např. Canon EOS 80D, na kterém byl vzorový útok proveden, dostal nový firmware 30. července. Jedním z problémů je to, že standardizovaný protokol PTP/IP nevyužívá autentizaci ani šifrování přenášených dat, přičemž podporuje velké množství funkcí a některé z nich mohou být nebezpečně zneužity k jiným účelům.
 
Canon EOS 80D
 
Canon si výzkumníci vybrali proto, že tvoří 50 % trhu s fotoaparáty, EOS 80D má USB i Wi-Fi připojení a navíc je pro Canony vydáván neoficiální firmware Magic Lantern, který ukazuje, že se s fotoaparáty v rukou zkušených programátorů dají dělat velké věci. Canon své firmwary dobře chrání šifrováním, takže výzkumníkům chvíli trvalo, než se po několika neúspěšných selháním dostali k metodě, která jim pomohla (značnou pomocí byl právě ROM Dumper od Magic Lantern). Ve firmwaru pak lokalizovali několik bezpečnostních chyb: CVE-2019-5994, 5995, 5998, 5999, 6000 a 6001.
 
Check Point nicméně věří, že zdaleka nejde jen o problém Canonu. PTP používají snad všichni výrobci fotoaparátů a je dost pravděpodobné, že podobné (ne-li stejné) chyby budou mít i jejich implementace. Canon do doby, než vydá firmwary pro všechny postižené fotoaparáty, radí, aby uživatelé nepřipojovali fotoaparáty k nedostatečně zabezpečenému hardwaru (PC, routery), v žádném případě nevyužívali bezplatné Wi-Fi sítě, a aby také bezdrátové přenosy deaktivovali, pokud je nepoužívají.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily
Začal nový měsíc a s tím přichází statistiky prodejů za minulé měsíce, konkrétně za říjen. Čísla od CIPA ukazují, že koronavirová pandemie už nemá na prodeje fotoaparátů výraznější vliv. Prodeje fotografické techniky rostou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie
Každoroční fotografická soutěž Czech Press Photo má opět svého vítěze. Letos se jím stal Roman Vondrouš z ČTK se snímkem vztahujícím se k největšímu tématu dnešní doby, koronavirové pandemii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC
Společnost Tamron dnes představila nový APS-C objektiv 17-70mm F/2.8 Di III-A VC RXD (Model B070). Ten je určený pro CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne příjemný ohniskový rozsah s velmi dobrou světelností F2,8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary
Poslední dnešní novinkou společnosti Sigma je objektiv 65mm F2 DG DN | Contemporary. Má velmi dobrou světelnost F2, krokový zaostřovací motorek a využití najde na APS-C i full frame CSC fotoaparátech.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary
Další novinkou z dílen společnosti Sigma je objektiv Sigma 35mm F2 DG DN | Contemporary. Ten je poměrně kompaktním objektivem se světelností F2 pro fotoaparáty Sony a přístroje s bajonetem L-Mount.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala