Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G1 X Mark II s 1,5" senzorem

12.2.2014, Milan Šurkala, aktualita
Dnes byl představen nový profi kompakt Canon PowerShot G1 X Mark II s velkým 1,5" senzorem. Canon tak zhruba zachoval velikost senzoru, zvýšil ale optický zoom na 5násobek a světelnost objektivu začíná už na F2,0.
Nástupcem oblíbeného profi kompaktu Canon PowerShot G1 X se stal model G1 X Mark II. Ten si zachovává pozitivní vlastnosti svého předchůdce, přidává však větší zoom, mnohem lepší světelnost a lepší makro. Základem je 1,5" CMOS snímač, jehož celkové rozlišení činí 15,0 megapixelů. Z toho se efektivně využívá 13,1 MPx v poměru stran 4:3, resp. 12,8 MPx při snímání 3:2. V obou případech ale zůstává zachována ohnisková vzdálenost, 3:2 snímek tak není prostým ořezem 4:3 snímku. To dokládají i rozlišení snímků. Při 4:3 se snímá 4160×3120 pixelů, při 3:2 pak 4352×2904 pixelů. Crop faktor činí 1,92, tedy jen o pár desetinek menší než u G1 X. Velikost senzoru tedy můžeme považovat za téměř shodnou.


Canon PowerShot G1 X Mark II


Velkým potěšením je nový objektiv. Zatím těžko můžeme říci, jak je na tom opticky (původní G1 X byl opticky výborný). Papírově ale přináší jen samá pozitiva. Reálná ohnisková vzdálenost objektivu je 12,5 až 62,5 mm, což znamená 5× optický zoom a přepočtený ohniskový rozsah 24 až 120 milimetrů. Objektiv je tak znatelně více širokoúhlý a dokonce i o trochu dál dosáhne. Radost udělá i světelnost. Z nepříliš dobrých hodnot F2,8 až F5,8 u G1 X (což bylo zhruba na úrovni setových objektivů zrcadlovek s rozdílem v lepším "začátku") jsme se dostali na výborné hodnoty F2,0 na nejširší a F3,9 na nejdelší ohniskové vzdálenosti. To je celé 1 EV k dobru (můžete fotit na poloviční ISO citlivosti a snížit tak šum), navíc budete moci dosáhnout opravdu velmi malé hloubky ostrosti a je tu i funkce Background Defocus (rozmazání pozadí). Clona má 9 lamel. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu.


Canon PowerShot G1 X Mark II s výklopným LCD


Minimální ostřící vzdálenost objektivu se snížila z 20 cm na pouhých 5 cm v makro režimu. Na maximálním zoomu lze ostřit od 40 cm. Nechybí dokonce ani funkce focus peaking. Expozici lze samozřejmě nechat nastavit nejen automatikou, můžete využít i prioritu clony, času a manuál. Expoziční časy mají rozsah od 1/4000 sekundy do 1 sekundy, v režimu priority času se lze dostat maximálně na 15 sekund, v manuálním režimu dokonce na 1 minutu. Citlivosti mohou být od ISO 100 do ISO 12800 po 1/3EV krocích. Korekce expozice nabídne rozsah -3 EV až +3 EV. Fotoaparát potěší i uživatelskými režimy C a HDR snímáním (tentokrát by mělo být možné snímat i z ruky). Objektiv má dvě okruží. Jedno s hladkým chodem např. pro ostření, druhé s krokovým chodem pro nastavení zoomu, clony nebo expozičního času.


Canon PowerShot G1 X Mark II výklopný LCD displej


Sekvenční snímání může dosáhnout nejvyšší rychlosti 5,2 fps, s ostřením mezi snímky pak 3,0 fps a s live view (průběžným zobrazováním scény) pak 3,1 fps. Podporován je záznam do JPEGu i do 14bitového RAWu. Videosekvence lze natáčet ve Full HD rozlišení 1920×1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu se stereo zvukem. Samozřejmostí jsou i nižší rozlišení, záznam iFrame, time-lapse Full HD video s 15 fps e efekt miniatury (6, 3 nebo 1,5 fps). Obraz zpracovává procesor DIGIC 6, který slibuje o 56 % kratší prodlevy než u bývalého procesoru DIGIC 5. Dnes už ani nepřekvapí přítomnost bezdrátového připojení Wi-Fi s možností posílat snímky na smartphone nebo pomocí smartphonu ovládat fotoaparát.


Canon PowerShot G1 X Mark II zezadu


3,0" LCD displej je výklopný směrem dolů i nahoru (tam až o 180°). Jeho rozlišení činí 1,04 milionu bodů (720×480 pixelů) a je dotykový. PowerShot G1 X Mark II nicméně přišel o průhledový hledáček. Fotoaparát podporuje SD, SDHC a SDXC karty včetně modelů UHS-I rozhraním. Li-Ion akumulátor NB-12L má vydržet na pořízení 240 snímků, resp. 300 snímků v ECO režimu. S elektronickým hledáčkem EVF-DC1 by pak výdrž měla klesnout na 200 snímků na jedno nabití. To jsou dost špatná čísla. Rozměry fotoaparátu činí 116,3×74×66,2 mm, hmotnost je 516 gramů, resp. 553 gramů s příslušenstvím. Díky absenci hledáčku tedy výška fotoaparátu klesla, naopak se trochu prodloužil a přibral pár gramů.

Prodej začne až v květnu za cenu $799. Evropská cena má být údajně 949 EUR, nicméně podle typických přepočtů z cen amerických by měl stát zhruba nějakých 21 tisíc Kč s DPH. To se může zdát být hodně, na druhou stranu je dobré počítat s tím, že proti klasickým DSLR se setovým objektivem nabídne mnohem větší zoom i nižší hloubku ostrosti. Elektronický hledáček EVF-DC1 by pak měl stát $299 (cca 8.000 Kč s DPH).

Zdroj: usa.canon.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.