www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon PowerShot G1 X Mark II s 1,5" senzorem

Canon PowerShot G1 X Mark II s 1,5" senzorem
, , aktualita
Dnes byl představen nový profi kompakt Canon PowerShot G1 X Mark II s velkým 1,5" senzorem. Canon tak zhruba zachoval velikost senzoru, zvýšil ale optický zoom na 5násobek a světelnost objektivu začíná už na F2,0.
K oblíbeným
reklama
Nástupcem oblíbeného profi kompaktu Canon PowerShot G1 X se stal model G1 X Mark II. Ten si zachovává pozitivní vlastnosti svého předchůdce, přidává však větší zoom, mnohem lepší světelnost a lepší makro. Základem je 1,5" CMOS snímač, jehož celkové rozlišení činí 15,0 megapixelů. Z toho se efektivně využívá 13,1 MPx v poměru stran 4:3, resp. 12,8 MPx při snímání 3:2. V obou případech ale zůstává zachována ohnisková vzdálenost, 3:2 snímek tak není prostým ořezem 4:3 snímku. To dokládají i rozlišení snímků. Při 4:3 se snímá 4160×3120 pixelů, při 3:2 pak 4352×2904 pixelů. Crop faktor činí 1,92, tedy jen o pár desetinek menší než u G1 X. Velikost senzoru tedy můžeme považovat za téměř shodnou.


Canon PowerShot G1 X Mark II


Velkým potěšením je nový objektiv. Zatím těžko můžeme říci, jak je na tom opticky (původní G1 X byl opticky výborný). Papírově ale přináší jen samá pozitiva. Reálná ohnisková vzdálenost objektivu je 12,5 až 62,5 mm, což znamená 5× optický zoom a přepočtený ohniskový rozsah 24 až 120 milimetrů. Objektiv je tak znatelně více širokoúhlý a dokonce i o trochu dál dosáhne. Radost udělá i světelnost. Z nepříliš dobrých hodnot F2,8 až F5,8 u G1 X (což bylo zhruba na úrovni setových objektivů zrcadlovek s rozdílem v lepším "začátku") jsme se dostali na výborné hodnoty F2,0 na nejširší a F3,9 na nejdelší ohniskové vzdálenosti. To je celé 1 EV k dobru (můžete fotit na poloviční ISO citlivosti a snížit tak šum), navíc budete moci dosáhnout opravdu velmi malé hloubky ostrosti a je tu i funkce Background Defocus (rozmazání pozadí). Clona má 9 lamel. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu.


Canon PowerShot G1 X Mark II s výklopným LCD


Minimální ostřící vzdálenost objektivu se snížila z 20 cm na pouhých 5 cm v makro režimu. Na maximálním zoomu lze ostřit od 40 cm. Nechybí dokonce ani funkce focus peaking. Expozici lze samozřejmě nechat nastavit nejen automatikou, můžete využít i prioritu clony, času a manuál. Expoziční časy mají rozsah od 1/4000 sekundy do 1 sekundy, v režimu priority času se lze dostat maximálně na 15 sekund, v manuálním režimu dokonce na 1 minutu. Citlivosti mohou být od ISO 100 do ISO 12800 po 1/3EV krocích. Korekce expozice nabídne rozsah -3 EV až +3 EV. Fotoaparát potěší i uživatelskými režimy C a HDR snímáním (tentokrát by mělo být možné snímat i z ruky). Objektiv má dvě okruží. Jedno s hladkým chodem např. pro ostření, druhé s krokovým chodem pro nastavení zoomu, clony nebo expozičního času.


Canon PowerShot G1 X Mark II výklopný LCD displej


Sekvenční snímání může dosáhnout nejvyšší rychlosti 5,2 fps, s ostřením mezi snímky pak 3,0 fps a s live view (průběžným zobrazováním scény) pak 3,1 fps. Podporován je záznam do JPEGu i do 14bitového RAWu. Videosekvence lze natáčet ve Full HD rozlišení 1920×1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu se stereo zvukem. Samozřejmostí jsou i nižší rozlišení, záznam iFrame, time-lapse Full HD video s 15 fps e efekt miniatury (6, 3 nebo 1,5 fps). Obraz zpracovává procesor DIGIC 6, který slibuje o 56 % kratší prodlevy než u bývalého procesoru DIGIC 5. Dnes už ani nepřekvapí přítomnost bezdrátového připojení Wi-Fi s možností posílat snímky na smartphone nebo pomocí smartphonu ovládat fotoaparát.


Canon PowerShot G1 X Mark II zezadu


3,0" LCD displej je výklopný směrem dolů i nahoru (tam až o 180°). Jeho rozlišení činí 1,04 milionu bodů (720×480 pixelů) a je dotykový. PowerShot G1 X Mark II nicméně přišel o průhledový hledáček. Fotoaparát podporuje SD, SDHC a SDXC karty včetně modelů UHS-I rozhraním. Li-Ion akumulátor NB-12L má vydržet na pořízení 240 snímků, resp. 300 snímků v ECO režimu. S elektronickým hledáčkem EVF-DC1 by pak výdrž měla klesnout na 200 snímků na jedno nabití. To jsou dost špatná čísla. Rozměry fotoaparátu činí 116,3×74×66,2 mm, hmotnost je 516 gramů, resp. 553 gramů s příslušenstvím. Díky absenci hledáčku tedy výška fotoaparátu klesla, naopak se trochu prodloužil a přibral pár gramů.

Prodej začne až v květnu za cenu $799. Evropská cena má být údajně 949 EUR, nicméně podle typických přepočtů z cen amerických by měl stát zhruba nějakých 21 tisíc Kč s DPH. To se může zdát být hodně, na druhou stranu je dobré počítat s tím, že proti klasickým DSLR se setovým objektivem nabídne mnohem větší zoom i nižší hloubku ostrosti. Elektronický hledáček EVF-DC1 by pak měl stát $299 (cca 8.000 Kč s DPH).

Zdroj: usa.canon.com
reklama
Nejnovější články
Canon EF 50mm f/1.4 USM Canon EF 50mm f/1.4 USM
Dnes se podíváme na objektiv, který má za sebou už nějaký ten pátek. Jde o světelné sklo Canon EF 50mm f/1.4 USM určený pro full frame zrcadlovky společnosti Canon. Jak si bude vést dnes, v roce 2019?
Dnes, recenze, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků
Někdy za podivuhodnou fotografií nestojí úpravy ve Photoshopu, ale chytré triky použité přímo na scéně při vytváření takového snímku. O tom se na svém instagramovém účtu snaží své sledující přesvědčit i fotograf z Barcelony.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5 Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5
Společnost Irix přichází s novinkou do svého pomalu se rozšiřujícího portfolia objektivů pro natáčení videa. Tentokrát je tu zbrusu nový Cine 45mm T1.5 s minimálním focus breathingem i zkreslením obrazu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT
Venus Optics přichází s novým pevným objektivem pro systém Micro Four Thirds. Jde o model Laowa 17mm F/1.8 MFT a má být světelným lehce širokoúhlým objektivem. Navíc potěší velmi kompaktní stavbou.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí
Adobe Photoshop pro iPad je ve vývoji už nějaký ten pátek a měl by se představit ještě letos. Smutnou zprávou ale je, že zpočátku nebude plnohodnotnou alternativou toho desktopového. Má mu totiž chybět dost funkcí.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala