Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon představil 19MPx full frame snímač LI5030SA s globální závěrkou

23.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Canon představil 19MPx full frame snímač LI5030SA s globální závěrkou
Canon představil nový full frame snímač s názvem LI5030SA. Ten je zajímavý především tím, že má globální závěrku. Novinka s rozlišením 19 MPx se nyní po 1,5 roce od první demonstrace dostává na trh.
Koncem roku 2022 společnost Canon demonstrovala svůj nový 19MPx full frame snímač, který má globální závěrku. Nyní se tento senzor dostává do prodeje a začnou s ním vznikat první zařízení. Jde o model LI5030SA, který bude mít několik různých variant. LI5030SAC bude barevnou verzí s RGB maskou, LI5030SAI pak bude uzpůsoben pro práci s barvami i v IR spektru, LI5030SAM je monochromatickým modelem bez Bayerovy masky a LI5030SAN pak nemá ani barevné filtry a dokonce ani mikročočky. Snímač má rozlišení 5688×3334 pixelů (19 MPx) a velké pixely o rozměru 6,4 µm.
 
 
Díky globální závěrce jsou všechny pixely vyčítání ve stejnou dobu, takže nedochází ke klasickému problému kácení svislic při záznamu pohybu, který trápí klasickou závěrku. V plném rozlišení 5688×3334 pixelů zvládá frekvenci 58 fps, stačí ale ubrat jen pár řádků na rozlišení 5688×3240 pixelů, a už je možno snímat s rychlostí 60 fps. Spotřeba snímače je 2,4 W při vyčítání všech pixelů s max. snímkovací frekvencí.
 
Zatímco Sony A9 III je prvním běžným fotoaparátem s globální závěrkou v CMOS snímači (v průmyslu je globální závěrka trochu více obvyklá), není jasné, zda se také Canon odhodlá k nasazení ve fotografické oblasti. Doprovodné video zmiňuje zejména průmyslová nasazení, např. monitorování dopravy a specializované drony pro barevnou verzi, zemědělství, biologické průzkumy nebo noční bezpečnostní dohled pro IR variantu, průmyslovou kontrolu, bezpečnostní dohled, mikroskopy nebo rentgeny pak pro monochromatickou verzi.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.