Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon prý za 2 týdny představí APS-C fotoaparáty EOS R7 a R10

11.5.2022, Milan Šurkala, aktualita
Canon prý za 2 týdny představí APS-C fotoaparáty EOS R7 a R10
O příchodu APS-C CSC od Canonu s bajonetem RF se hovoří už hodně dlouho a napovídá tomu i několikaletá odmlka v uvádění nových přístrojů. Nově se objevují další zprávy, že by se tak mohlo stát už za dva týdny.
Canon má nyní dva bajonety pro CSC systémy, což není příliš praktické. APS-C modely mají systém EOS M (EF-M), full frame modely jsou pak EOS R (RF). Už mnohokrát se objevily spekulace, že by Canon mohl přejít na RF i u APS-C variant a systém EF-M tak odstavit. V posledních dnech se tyto informace objevují čím dál častěji a neoficiální zvěsti napovídají, že by se tak mělo stát 24. května. Napovídá tomu i to, že Canon ukončil výrobu modelu EOS M6 Mark II a pro tento systém se nic nepředstavilo už několik let.
 
Canon EOS R7
ilustrační obrázek (EOS RP s imaginárním APS-C čipem)
 
Pokročilým modelem by podle těchto informací měl být EOS R7. U něj se hovoří o 32,5MPx APS-C čipu s duálními pixely (patrně tentýž jako v EOS M6 Mark II), který by měl zvládat 15fps snímání s mechanickou a 30fps snímání s elektronickou závěrkou. Pokud jde o video, má umět 4K při 60p a Full HD 1080p dokonce při 120p. Počítá se i s podporou režimů C-Log3 a HDR PQ. Snímač by měl být mechanicky stabilizovaný a tělo si má poradit se dvěma kartami SDXC UHS-II.
 
Nově se ale začalo hovořit o nějakém levnějším modelu, patrně EOS R10. U něj se předpokládá 24,2MPx snímač, 15fps/23fps snímání, podpora HDR PQ a jeden slot pro kartu SDXC UHS-II. Zároveň tu máme i nějaké informace o připravovaných objektivech. Těmi setovými by měly být pro začátek RF-S 18-45mm IS a RF-S 18-150mm IS. Zda toto vše bude pravda, to pochopitelně uvidíme až v budoucnu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.