Canon uvádí 20× ultrazoomy: PowerShot SX1 IS a SX10 IS

Canon uvádí 20× ultrazoomy: PowerShot SX1 IS a SX10 IS
, , Aktualita
Dobrý, ale již trochu zastaralý Canon PowerShot S5 IS se dočkal dvou nástupců. Ti přináší 20× násobný zoom v rozsahu 28 - 560 mm, výkonný procesor DIGIC 4 a 10MPx snímač. Ten je u modelu SX1 IS poprvé typu CMOS a dovoluje tak sériové snímání 4 obrázků ze sekundu.
K oblíbeným
reklama
Tak jsme se konečně dočkali nástupců ultrazoomu PowerShot S5 IS. Jsou jimi PowerShot SX1 IS a SX10 IS. Oba fotoaparáty jsou vybaveny 1/2,3" snímačem s rozlišením 10 megapixelů. To alespoň papírově ničí naděje na málo zašuměné fotografie. Canon však vybavuje tyto ultrazoomy novým výkonným procesorem DIGIC 4, který disponuje také lepší a kvalitnější redukcí šumu. Takže uvidíme až v praxi. Je zajímavé, že zatímco SX10 IS má klasický CCD snímač, model SX1 IS má poprvé u kompaktu Canonu snímač typu CMOS. To mu dovoluje vysokorychlostní snímání 4 obrázků za sekundu v plné kvalitě (s autofokusem po každém snímku 1,1 fps). SX10 IS umožní snímání pouze rychlostí 1,4 fps, resp. 0,7 fps s autofokusem.


Oba fotoaparáty mají objektiv s 20× násobným zoomem. Doplňují tak Olympus a Casio, které již 20× ultrazoomy mají. Tentokrát však Canon překvapil zvláštním rozsahem ohnisek 28 - 560 mm. Ostatní výrobci jsou cestou větší širokoúhlosti a osobně bych také uvítal raději širší základní ohnisko než takto rekordně dlouhé maximální. Navíc objektiv nepotěší světelností. Ta je sice F2,8 na nejkratším ohnisku, což je pěkná hodnota, ale na nejdelším je již F5,7. To je podprůměr nejen na ultrazoom, ale dokonce i na obyčejný kompakt.

Snad budou alespoň objektivy prosté optických chyb. Situaci mírně zachraňuje účinná optická stabilizace, která má dovolit až o 4 kroky delší expozici. Objektiv je vybaven motory USM (UltraSonic Motor) a VCM (Voice Coil Motor) pro tiché ostření a zoomování. Celkem má 13 členů v 11 skupinách, z toho je jeden UD člen a jeden asférický člen. Je možno ostřit již přímo od objektivu, Canon udává 0 centimetrů.

Výbornou kvalitou se mají chlubit videosekvence. SX1 IS podporuje dokonce HD 1080p formát, tedy rozlišení 1920×1080 při 30 fps. Disponuje vedle klasického A/V výstupu dokonce konektorem HDMI. SX10 IS se musí spokojit s VGA 640×480 / 30 fps videosekvencemi a rovněž jen s A/V výstupem. Nechybí dokonce stereo zvuk. Je dále možno využít detekci tváří a pro SX1 IS i výkonný 2× telekonvertor bez snížení kvality videa.Ze zajímavých funkcí lze zmínit třeba vylepšenou detekci tváří, Face Select & Track (pro sledování tváře) a FaceSelf Timer, která automaticky pořizuje snímek, až nalezne obličej. Dále je zde automatické nastavování ISO citlivosti, které bere v úvahu, zda se objekt pohybuje (zvyšuje ISO a zmrazí pohyb) nebo je statický (pak ISO snižuje). Servo AF pak umožní nepřetržitě ostřit na přibližující se objekty. Technologie i-Contrast prosvětluje tmavé části snímku pro dosažení většího dynamického kontrastu.

Oba fotoaparáty nabízí rozsah citlivostí ISO 80 až ISO 1600, automatické nastavení expozice i priority clony, času a plně manuální režim. Zde je možno nastavit čas 15 až 1/3200 sekundy. Jistě potěší sáňky pro externí blesk Canon Speedlite EX, a to u obou modelů. SX1 IS je navíc dodáván s dálkovým ovládáním Canon WC-WC300.

Elektronický hledáček má úhlopříčku 0,4" s poměrem stran 16:9 a rozlišením pouhých 148 000 bodů. Manuální ostření tak přes hledáček bude utrpením, ne-li takřka nemožné. Je však zajímavé, že SX10 IS má 0,44" hledáček s rozlišením 235 000 bodů. Nastavitelný LCD displej má pak u modelu SX1 IS úhlopříčku 2,8" (u SX10 IS má 2,5"), poměr stran 16:9 a rozlišení 230 000 pixelů. Čekal jsem, že Canon přejde na větší rozlišení, bohužel se tak nestalo. Podporovány jsou SD, SDHC, MMC a MMC+ karty. Napájení zajišťují AA baterie, případně je to možno svěřit dodávanému NiMH akumulátoru Canon NB4-300. Kapacita postačí na 420 snímků (SX1 IS) a 600 snímků (SX10 IS). Při rozměrech 127,5 x 88,3 x 87,7 mm (124,0 x 88,3 x 86,9 mm u SX10 IS) váží fotoaparát 585 (resp. 560) gramů.

Zdroj: TZ Canon
Nejnovější články
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí
Německý fotograf pracuje na nové sérii, která má za úkol na jednotlivých fotografiích zobrazovat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Chce tím poukázat na to, co se stane s dětskými sny, až člověk vyroste. 
13.6.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
12.6.2019, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů