Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky

14.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Na začátku léta oznámila společnost Canon svůj nový fotoaparát IVY REC, který má tvar a velikost typickou spíše pro USB klíčenky. Karabina pro připnutí fotoaparátu pak může sloužit i jako průhledový hledáček.
Nezvyklou formu uvedení fotoaparátu zvolila společnost Canon pro svůj netradiční fotoaparát IVY REC. Ten byl totiž uveden na crowdfundingovém serveru Indiegogo. Nyní se však představuje oficiálně a bude možné si ho normálně koupit. Má tvar jako USB klíčenka, přičemž se dá díky karabině skoro kamkoli připnout, navíc tento otvor může sloužit i jako průhledový hledáček. Základem fotoaparátu je 13MPx CMOS snímač (patrně velikosti 1/3"), který pořizuje snímky s rozlišením 4160×3120 pixelů. Umí natáčet nanejvýš Full HD video (1920×1080 pixelů) při 60 fps ve formátu MP4.
 
Canon IVY REC
 
Objektiv je širokoúhlý, nabídne 25,4mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost a velmi dobrou světelnost F2,2. Ten může být zaostřen na minimálně 50 cm, stabilizace je pouze elektronická. Canon IVY REC podporuje citlivosti ISO 100 až 3200, na expozici si ale moc nesáhnete. Hodně se tu hraje na konektivitu, takže fotoaparát je možné pochopitelně spojit s telefonem pomocí Wi-Fi (802.11b/g/n) a Bluetooth 4.2. Můžete tak z telefonu brát GPS souřadnice a ukládat je do fotografií, ačkoli fotoaparát sám o sobě nemá GPS modul. Kompatibilní je s telefony s iOS 11, Android 5.1 a novějšími.
 
Canon IVY REC
 
Fotografie je možné ukládat na microSDXC kartu, a to až do kapacity 256 GB. Napájení má na starosti malý Li-Pol akumulátor s kapacitou 660 mAh, který se dá přes USB port nabít do 3 hodin. Rozměry novinky činí 110,5×45,2×18,5 mm, přičemž váží jen 90 gramů. IVY REC je navíc odolným kompaktem, vydrží tedy ve vodě v hloubce 2 metrů po dobu 30 minut (IP68), přežije také pád z výšky 2 metrů. Dokáže tak fungovat jako malá akční kamera. Novinka by měla být v prodeji za cenu $130.
 
Canon IVY REC
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.