Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon vydělává, zisky z fotoaparátů i tiskáren se ale snížily

30.4.2016, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Canon zveřejnila finanční výsledky za poslední čtvrtletí. Společnost je stále v zisku, to platí i pro divize kancelářských zařízení jako jsou tiskárny, tak i o divizi fotoaparátů. Bohužel zisky se o něco snížily.
Propadající prodeje fotoaparátů jsou znát. Většina společností už ukončila nebo alespoň výrazně omezila výrobu levných kompaktů a směřuje spíše do vyšších tříd. Pokud jde o Canon, celá společnost vykázala meziroční 7,0% pokles příjmů za první čtvrtletí (Q1/16 versus Q1/15) z 857,4 miliardy jenů na 797,2 miliard. Zisk klesl dokonce o 39,4 % ze 66,2 miliardy na 40,1 miliardy jenů, Canon je ale pořád ziskový.


Canon logo


Pokud jde o jednotlivé divize, zaměříme se na kancelářskou techniku a fotoaparáty. U kancelářské techniky se propadly příjmy z 528,5 miliardy na 453,6 miliardy jenů, což je pokles o 14,2 %. Zisk klesl dokonce o 37,7 % ze 71,7 miliardy na 44,7 miliardy jenů. Velkou měrou se na tomto podílí dramatický pokles prodejů laserových tiskáren.

Příliš radosti není ani u fotografické techniky. Zde byl zaznamenán 10,6% pokles příjmů z 262,3 miliardy na 234,8 miliardy. Pokud jde o zisk, ten pak klesl o 32,6 % z 29,1 miliardy na 19,6 miliardy. Fotoaparáty tedy pořád přináší Canonu zisk, ten se ale zmenšuje. Prodeje fotoaparátů obecně klesly o 12 % prodaných kusů (příjmy klesly o 12,9 %), přičemž u fotoaparátů s výměnnými objektivy nedošlo k žádnému poklesu a Canonu dělá radost např. nová zrcadlovka EOS 80D, na asijských trzích i CSC fotoaparáty Canon EOS M3 a M10.

Naproti tomu kompakty klesly o výrazných 22 % a situaci zachraňuje akorát populární řada G. Zde se Canon chce soustředit na ještě propracovanější sdílení technologií mezi fotoaparáty a snížení nákladů. Zajímavostí je to, že ačkoli systémy s výměnnými objektivy tvoří 49 % prodaných kusů fotografické techniky, na příjmu se podílí 84 procenty. Do této divize patří i inkoustové tiskárny, které klesly jen o 1 % (příjmy šly dolů o 5,6 %).

Zdroj: canon.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.