Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon vylepšuje firmwary pro EOS R5, R6 i EOS-1D X Mark III

30.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Canon přichází s novými verzemi firmwarů pro fotoaparáty EOS R5, EOS R6 a EOS-1D X Mark III. Vylepšení se zaměřila především na natáčení videa, opravují ale i některé chybky předchozích verzí.
Výrobci fotoaparátů obvykle přichází s novými verzemi firmwarů a Canon není výjimkou. Máme zde totiž tři nové verze pro modely EOS R5, EOS R6 a EOS-1D X Mark III. High-endový model EOS-1D X Mark III dostává verzi 1.4.0, která přidává RAW Light pro úspornější natáčení 4K videa. Vylepšily se také přenosy přes FTP a na displeji ji nyní i zobrazen odhadovaný zbývající čas přenosu.
 
Canon EOS R6
 
Stejná vylepšení s RAW Light a zobrazením doby FTP přenosu má i EOS R5 v nové verzi firmwaru 1.3.0 (přibyla také možnost opětovného přenosu chráněných snímků). Výčet změn je ale mnohem delší. Máme tu režim Canon Log 3 pro záznam videa s vysokým dynamickým rozsahem. Přibylo také Full HD slow-motion video ve 100 a 120 fps (kupodivu toto bylo dostupné ve 4K, ale nikoli ve Full HD). Nově je tu možnost kdykoli zaostřit manuálně, tedy v režimu One-Shot AF i Servo AF. Možné je i vypnout hlavní displej při focení a obraz se bude ukazovat jen v hledáčku. Nastavení fotoaparátu je možné uložit na paměťovou kartu. Také byly opraveny chyby s občasnou nefunkčností s některými kartami CFexpress, při přechodu z vysokorychlostního snímání na normální nebo výpadku napájení přes USB po dlouhé době připojení.
 
U verze 1.3.0 pro EOS R6 je seznam o něco kratší. Tam se dostalo na úsporný záznam IPB Light, také je tu možnost manuálního zaostření při všech AF režimech, zobrazení zbývajícího času u FTP přenosu, opraveny byly i chyby přechodu z vysokorychlostního snímání a dlouhodobého připojení přes USB. Dále byla opravena chyba občasného špatného zobrazení snímků v hledáčku.
 
Doplnění: Verze 1.3.0 pro EOS R6 obsahovala chybu při natáčení videa v cropovém režimu. Nyní je k dispozici nová verze 1.3.1 na stejné adrese.
 
Zdroj: TZ Canon


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.