Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR

18.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Canon zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, proč mohou mít CSC fotoaparáty snáze opticky kvalitnější objektivy než digitální zrcadlovky při menších rozměrech. Vše závisí na vzdálenosti senzoru od objektivu.
Už při představení prvních CSC objektivů se tvrdilo, že objektivy mohou být při lepší optické kvalitě mnohem menší, což je způsobeno kratší vzdáleností mezi objektivem a senzorem. Tyto vlastnosti nyní potvrzuje i letitý zastánce digitálních zrcadlovek, společnost Canon. Ta totiž vytvořila 4,5minutové video, ve kterém vysvětluje, kde jsou výhody (ale i nevýhody) kratší vzdálenosti bajonet-senzor (tzv. flange distance) u CSC fotoparátů.
 
 
Předně jde o to, že díky umístění posledního členu blíže k senzoru se mnohem snáze provádí korekce nejrůznějších forem aberací, což se projevuje především v rozích a po stranách obrazu. Tam jsou moderní objektivy často dosti ostré i při plně otevřené cloně, což v minulosti nebylo běžné. Velký průměr bajonetu RF dále dovoluje použít větší zadní člen, což situaci dále usnadňuje, neboť není potřeba světlo tak moc ohýbat. Další výhodou je to, že menší vzdálenost bajonetu a senzoru dovoluje vytvořit menší objektivy s menším předním členem, aniž by utrpěla optická kvalita (není potřeba korigovat limity optiky vzadu zvětšením optiky vepředu).
 
Přesto ale Canon zmiňuje i jednu nevýhodu takových objektivů. Kvůli většímu průměru zadního členu a jeho bližšímu umístění k senzoru se totiž odražené světlo snáze dostane k senzoru a může vzniknout více světených závojů či jiných odlesků snižujících kontrast. Proto kladou CSC objektivy větší nároky na povrchové vrstvy, v případě Canonu jde o aplikaci povrchových vrstev Air Sphere Coating (ASC) a SWC (Subwavelength Structure Coating).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.