www.digimanie.cz
>
>
>

Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR

Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR
, , aktualita
Společnost Canon zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, proč mohou mít CSC fotoaparáty snáze opticky kvalitnější objektivy než digitální zrcadlovky při menších rozměrech. Vše závisí na vzdálenosti senzoru od objektivu.
K oblíbeným
reklama
Už při představení prvních CSC objektivů se tvrdilo, že objektivy mohou být při lepší optické kvalitě mnohem menší, což je způsobeno kratší vzdáleností mezi objektivem a senzorem. Tyto vlastnosti nyní potvrzuje i letitý zastánce digitálních zrcadlovek, společnost Canon. Ta totiž vytvořila 4,5minutové video, ve kterém vysvětluje, kde jsou výhody (ale i nevýhody) kratší vzdálenosti bajonet-senzor (tzv. flange distance) u CSC fotoparátů.
 
 
Předně jde o to, že díky umístění posledního členu blíže k senzoru se mnohem snáze provádí korekce nejrůznějších forem aberací, což se projevuje především v rozích a po stranách obrazu. Tam jsou moderní objektivy často dosti ostré i při plně otevřené cloně, což v minulosti nebylo běžné. Velký průměr bajonetu RF dále dovoluje použít větší zadní člen, což situaci dále usnadňuje, neboť není potřeba světlo tak moc ohýbat. Další výhodou je to, že menší vzdálenost bajonetu a senzoru dovoluje vytvořit menší objektivy s menším předním členem, aniž by utrpěla optická kvalita (není potřeba korigovat limity optiky vzadu zvětšením optiky vepředu).
 
Přesto ale Canon zmiňuje i jednu nevýhodu takových objektivů. Kvůli většímu průměru zadního členu a jeho bližšímu umístění k senzoru se totiž odražené světlo snáze dostane k senzoru a může vzniknout více světených závojů či jiných odlesků snižujících kontrast. Proto kladou CSC objektivy větší nároky na povrchové vrstvy, v případě Canonu jde o aplikaci povrchových vrstev Air Sphere Coating (ASC) a SWC (Subwavelength Structure Coating).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem 5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
Dnes, návod, Milan Šurkala
Sigma zveřejnila roadmapu L-Mount objektivů Sigma zveřejnila roadmapu L-Mount objektivů
L-Mount Alliance to s novým bajonetem myslí docela vážně a Sigma tak zveřejňuje roadmapu, která dává lépe tušit, čeho se v dohledné době dočkáme. Celkem na nás v příštích měsících čeká 14 objektivů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR
Sony dnes představilo nový full frame fotoaparát A7R IV (ILCE-7RM4), který přináší zbrusu nový full frame čip se 61MPx rozlišením. Slibuje také nadprůměrný 15EV dynamický rozsah a vylepšené hybridní zaostřování.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem
Na Kickstarteru se objevila vskutku netradiční koncepce digitální stěny pro středoformáty s vysokou kompatibilitou s různými systémy. Ta bude stát jen pár set dolarů, cenou za to ale bude jen maličký 1/2,33" CMOS snímač.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek kapesnímu ultrazoomu Canon PowerShot SX740 HS. Ten nabídne velkorysý 40× optický zoom, podporu 4K videosekvencí i možnost manuálního ovládání expozice.
15.7.2019, recenze, Milan Šurkala27 komentářů