Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Carl Zeiss slaví 120 let výroby objektivů

24.3.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Německá společnost Carl Zeiss letos slaví již 120leté výročí výroby objektivů. Existuje však již od roku 1846, kdy začala s výrobou mikroskopů. Výrobce je znám mimo jiné svými řadami objektivů Tessar, Planar, antireflexnímu povrchu čoček T* a dalším technologiím.
Velmi známý výrobce objektivů, německá společnost Carl Zeiss, slaví 120 let výroby objektivů. Byla založena v roce 1846 ve městě Jena. Tehdy se zde vyráběly především mikroskopy. V 80. letech začali vyrábět čočky z kvalitnějších skel a v roce 1890 vyrobili první objektiv. Velkým úspěchem pro značku Carl Zeiss je např. to, že záběry přistání na měsíci byly natáčeny právě s použitím těchto objektivů. Své zažily objektivy Carl Zeiss i ve filmu. Např. scéna ve filmu Barry Lyndon s osvětlením svíčkami byla natáčena objektivem Carl Zeiss se světelností F0,7, tato značka byla použita i při trilogii Pán Prstenů nebo u filmu Milionář z chatrče.Podíváme-li se do historie, můžeme zmínit uvedení objektivů Planar již v roce 1896, Tessar pak v roce 1902. Objektivy Tessar se dnes používají např. v mobilních telefonech Nokia. V roce 1935 se objevil antireflexní povrch T*, který se používá dodnes, v roce 1943 pak začalo testování pomocí MTF křivek (Modulation Transfer Function). Od roku 1961 se pak začaly objektivy konstruovat pomocí CAD systému a opustil se původní ruční návrh. V průběhu let začal Carl Zeiss spolupracovat s dalšími výrobci, a tak jeho objektivy můžeme od roku 1996 najít např. ve fotoaparátech Sony a od roku 2005 pak ve fotomobilech Nokia.

Zdroj: www.zeiss.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.