Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Časosběrné video ukazuje kvetoucí slunečnici během 10 dní

6.9.2021, Kateřina Hoferková, aktualita
Časosběrná videa zachycují okamžiky, které ve skutečnosti trvají dlouhou dobu, a ukazují celý proces ve zrychlených záběrech. Fotograf zaměřující se na tvorbu timelapse videí vytvořil snímky rozkvétající slunečnice.
Fotograf jménem Neil Bromhall se na svém YouTube kanále zaměřuje na tvorbu časosběrných videí. V záběrech vzniklých třeba i během několika dní je možné vidět rostliny, které rozkvétají nebo vyrůstají. Jedno z jeho nejnovějších timelapse videí zachycuje rozevírající se slunečnici v časovém horizontu deseti dní. Intervaly mezi jednotlivými snímky kvetoucí slunečnice se pohybovaly mezi 4 a 5 minutami.

Fotograf použil digitální zrcadlovku Nikon D500 a slunečnice byly umístěny ve studiu s umělým osvětlením. Fotograf musel simulovat střídání dne a noci, aby rostliny měly správný režim. Ve studiu byla také řízená teplota a vlhkost vzduchu, aby bylo možné podmínky pro růst rostlin co nejvíce přizpůsobit jejich přirozenému prostředí. Pro udržení konstantní expozice v době simulovaného dne a noci byl využit studiový blesk.  
 

Neil Bromhall má často spuštěných více fotoaparátů zároveň, takže získá výhodu několika úhlů a různých ohnisek objektivů. Někdy je totiž obtížné předem správně odhadnout, kolik místa v záběru bude rostlina potřebovat a je nutné využít metody pokusu a omylu. Aby se zamezilo tomu, že rostlina rozkvete mimo záběr, používá fotograf mechanismus na postupné zvedání fotoaparátu. Digitální zrcadlovka pak "roste" postupně s květinou.

Každá rostlina se chová mírně jinak, se slunečnicemi měl ale už Neil Bromhall zkušenosti. Aby se květ při rozvinutí neskláněl a neohýbal směrem dolů, využil fotograf pevný drát schovaný z druhé strany květu jako výztuž a podpěru.

Zdroj: petapixel.com