Fotograf jménem Neil Bromhall se na svém YouTube kanále zaměřuje na tvorbu časosběrných videí. V záběrech vzniklých třeba i během několika dní je možné vidět rostliny, které rozkvétají nebo vyrůstají. Jedno z jeho nejnovějších timelapse videí zachycuje rozevírající se slunečnici v časovém horizontu deseti dní. Intervaly mezi jednotlivými snímky kvetoucí slunečnice se pohybovaly mezi 4 a 5 minutami.
Fotograf použil digitální zrcadlovku Nikon D500 a slunečnice byly umístěny ve studiu s umělým osvětlením. Fotograf musel simulovat střídání dne a noci, aby rostliny měly správný režim. Ve studiu byla také řízená teplota a vlhkost vzduchu, aby bylo možné podmínky pro růst rostlin co nejvíce přizpůsobit jejich přirozenému prostředí. Pro udržení konstantní expozice v době simulovaného dne a noci byl využit studiový blesk.
Neil Bromhall má často spuštěných více fotoaparátů zároveň, takže získá výhodu několika úhlů a různých ohnisek objektivů. Někdy je totiž obtížné předem správně odhadnout, kolik místa v záběru bude rostlina potřebovat a je nutné využít metody pokusu a omylu. Aby se zamezilo tomu, že rostlina rozkvete mimo záběr, používá fotograf mechanismus na postupné zvedání fotoaparátu. Digitální zrcadlovka pak "roste" postupně s květinou.
Každá rostlina se chová mírně jinak, se slunečnicemi měl ale už Neil Bromhall zkušenosti. Aby se květ při rozvinutí neskláněl a neohýbal směrem dolů, využil fotograf pevný drát schovaný z druhé strany květu jako výztuž a podpěru.
Zdroj: petapixel.com