Časosběrné video ukazuje Mléčnou dráhu a polární záři nad jižním pólem
3.4.2019, Kateřina Hoferková, aktualita
Jak vypadá noc na Antarktidě? Kromě pořádné zimy může tato oblast nabídnout jedinečnou podívanou odehrávající se na obloze. Díky Mléčné dráze a polární záři mohlo vzniknout časosběrné video, které ukazuje nebe nad jižním pólem.
Fotograf původem z Německa Martin Heck z Timestorm Films, který se zaměřuje na vytváření časosběrných videí (timelapse), vytvořil šestiminutovou ukázku Mléčné dráhy a barevné polární záře na obloze poblíž jižního pólu. Tyto úkazy na obloze jsou známé také pod názvem Aurora Australis.
Samotné snímky pořídil člen týmu na výzkumné polární stanici Amundsen-Scott jménem Robert Schwarz, který k fotografování použil fotoaparáty Canon 6D a také 5D Mark III. Fotograf na podobném místě musí počítat s opravdu drsnými a nehostinnými podmínkami a s tím, že noční teploty se pohybují skutečně hluboko pod nulou (-70 °C není při polární noci neobvyklá teplota). Udržení digitálních zrcadlovek v chodu po několik hodin fotografování tedy vyžadovalo i speciální vybavení.
Fotograf Martin Heck napsal, že jižní pól je jedním z nejstudenějších, nejsušších a nejdrsnějších míst (zejména pak pro fotografování timelapse) na Zemi. Dále zmínil, že Aurora Australis může být pouze v Antarktidě pozorována společně s centrem Mléčné dráhy.
Martin Heck se po pořízení fotografií postaral o postprodukci v programech Adobe Lightroom, Adobe After Effects, DaVinci Resolve a LRTimelapse a vzniklo video, které je možné zhlédnout výše.
Zdroje: petapixel.com, vimeo.com