www.digimanie.cz
>
>

Časosběrné video zatmění Slunce bylo vytvořeno z 50 000 snímků

Časosběrné video zatmění Slunce bylo vytvořeno z 50 000 snímků
, , aktualita
Nedávno bylo možné i z České republiky pozorovat zatmění Slunce. Fotografové z různých částí světa se snažili tento jev co nejlépe zachytit, výjimkou není ani švédský astrofotograf, který ze snímků zatmění poskládal časosběrné video.
K oblíbeným
reklama
10. června bylo z různých míst na Zemi viditelné zatmění Slunce. I když v České republice nebylo zatmění až tak patrné, při pozorování z jiných států bylo vykrojení slunečního kotouče více výrazné. Toto zatmění bylo možné pozorovat například ze severovýchodní části USA, Kanady, Evropy a severní Asie, příležitost tak nevynechal ani Göran Strand ze švédského města Östersund. Zatímco ale spousta fotografů vytvořila jen několik snímků, Švéd se rozhodl pořídit rovnou 50 000 fotografií, z nichž následně vzniklo zajímavé časosběrné video. 
 

Výsledné video zveřejnil Göran Strand na YouTube a zobrazuje v něm celé zatmění Slunce trvající ve skutečnosti dvě a půl hodiny jen v deseti sekundách. Na záběrech tak lze pozorovat, jak Měsíc postupně zakrýval Slunce a "ukusoval" z jeho kotouče. 

Fotograf každých 30 sekund pořídil sérii 200 snímků a následně snímky musel poskládat a upravit, aby se daly použít do časosběru. Podle jeho slov bylo velkým štěstím zejména to, že téměř po celou dobu probíhajícího zatmění Slunce bylo pěkné počasí. To je totiž důležitý parametr, který ale žádný astrofotograf neovlivní. 

Na konci videa je také možné vidět přiblížený záběr na Slunce a výron hmoty vystupující z jeho povrchu. Vedle tohoto jevu přidal fotograf i grafiku Země pro porovnání velikosti. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fotograf fotí na iPhone propracované miniatury Fotograf fotí na iPhone propracované miniatury
Zajímavé a kvalitní fotografie je možné pořídit i jen s pomocí chytrého telefonu. To si myslí i fotograf, který se zaměřuje na vytváření miniatur, z nichž pak vznikají netradiční snímky pořízené iPhonem.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Doporučené fotoaparáty: červenec 2021 Doporučené fotoaparáty: červenec 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
27.7.2021, článek, Milan Šurkala54 komentářů
Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů
Mobilní telefony dnes mají několik fotoaparátů a jejich objektivy je potřeba chránit před poškrábáním. Corning přichází se sklem Gorilla Glass with DX, které přináší vysokou odolnost i vysokou propustnost světla.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září
Islandský hotel Rangá si připravil zajímavou akci The Night Shift: Lights Catchers Wanted. Nabízí letenky a několikatýdenní ubytování fotografovi, který pro něj nafotí snímky a natočí videa s polární září pro propagační účely.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1 Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1
Pergear uvedl na trh další zajímavý objektiv. Je jím model 60mm f/2.8 Ultra-Macro 2x a jak už napovídá název, nabídne nadprůměrné 2× zvětšení. Dostupný bude prozatím pro 4 CSC bajonety s APS-C senzory a menšími.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala