reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CenturyCamera: Berlín bude 100 let pod dohledem pinhole fotoaparátů

30.5.2014, Milan Šurkala, aktualita
Konceptuální umělec a experimentální filozof Jonathon Keats ve spolupráci s team titanic gallery spustil projekt, kde 100 pinohle fotoaparátů pořídí fotografie z různých míst Berlína. Doba expozice každého snímku bude 100 let.
V Berlíně se spustil velmi zajímavý projekt CenturyCamera. Má jej na svědomí galerie team titanic a Jonathon Keats, konceptuální umělec a experimentální filozof. V rámci tohoto projektu bude Berlín fotografován po dobu 100 let, což je doba expozice jednoho snímku. Na fotografii by tak měly být zachyceny změny za celých 100 let. Fotoaparáty by tak mohly zachytit změnu města, růst nových domů a podobně. Pokud tedy tak dlouhou dobu přežijí.


CentruyCamera


Celkem bude rozestaveno 100 pinhole fotoaparátů. Za 10 EUR si obyvatelé Berlína mohou vzít jeden fotoaparát a umístit jej na libovolné místo. Protože za 100 let tu už nikdo z nich nebude, je nutné o projektu informovat další generace a v roce 2114 si pak děti dětí mohou vyzvednout svou zálohu 10 EUR zpátky, když fotoaparát odevzdají zpátky do galerie. Už dnes je naplánován termín fotografické výstavy, a to na 16. května 2114.

Princip fotoaparátu je velmi jednoduchý. Protože jakýkoli fotografický materiál je na takto dlouhodobé použití příliš citlivý, je uvnitř prostý černý papír. Jak je známo, papír na světle bledne. Tvůrce projektu tak předpokládá, že po 100 letech budou plochy, na které dopadalo nejvíce světla, nejvíce vypálené a vyfotí se tak přímo "pozitiv". Kolik z fotoaparátů se v roce 2114 skutečně podaří sehnat, to se už nedozvíme.

Zdroj: www.teamtitanic.com, www.thephoblographer.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama