Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ceny a údaje Sigmy SD1 zveřejněny

22.5.2011, Milan Šurkala, aktualita
Zrcadlovka Sigma SD1 byla sice představena již v září minulého roku, ale na trh se patrně dostane až letos v červnu. Společnost Sigma zveřejnila konečnou cenu této zrcadlovky i podrobné technické údaje.
Společnost Sigma představila svou digitální zrcadlovku SD1 už v září minulého roku. Jak je u této společnosti typické, její produkt se na trh dostává s velkým zpožděním. Po několika odkladech to vypadá, že červen 2011 bude konečné datum, kdy se fotoaparát skutečně objeví na pultech obchodů. Podle výrobce má jít o alternativu středoformátovým zrcadlovkám, přestože v jeho útrobách najdeme jen APS-C čip (23,5×15,7 mm), tedy s crop faktorem 1,5× proti původním 1,7×. Jde totiž o snímací čip Foveon X3, který má nativní rozlišení 15 megapixelů (4800×3200 pixelů). Každý tento pixel je schopen pobrat plnou RGB informaci, zatímco tradiční zrcadlovky s Bayerovou maskou poberou v každém pixelu jen jedinou barvu.



Díky tomu je možné úplně vynechat low-pass filtr, aniž by vznikl nepříjemný moaré efekt. Absencí tohoto filtru zároveň vzroste ostrost snímků a podle výrobce je jejich 15MPx čip ekvivalentní 46MPx čipu s Bayerovou maskou. Pak se ani není čemu divit, že jej výrobce staví po bok středoformátových přístrojů. Na druhou stranu zkušenosti ukazují, že trojnásobek je trochu přehnaný a ve skutečnosti je Foveon X3 srovnatelný s čipy s rozlišením zhruba 2 až 2,5× vyšším. Takže lze očekávat, že se zhruba vyrovná 30-35MPx čipům s Bayerovou maskou. Ale ani to není vůbec špatné. Otázkou je, jak na tom budou vyšší citlivosti, které byly tradiční bolístkou čipů Foveon X3.

Výhodou menšího čipu proti středoformátu může být také velmi bohatá nabídka stávajících objektivů Sigma, které navíc patří k těm levnějším (je jich přes 40). O zpracování obrazu se stará procesoru TRUE II, který u Sigmy poprvé dovoluje režim RAW+JPEG. RAWy navíc mohou být zaznamenávány v polovičním nebo čtvrtinovém rozlišení. RAW buffer je tvořen rychlou DDR3 pamětí, což dovoluje sekvenční snímání 5 fps pro 7 RAW snímků (v maximálním rozlišení má každý RAW 45 MB). V 8MPx a 4MPx rozlišení lze dosáhnout 6 fps. Nový čip podporuje také vyšší citlivosti, rozsah činí od ISO 100 do ISO 6400.

Tělo je z magnéziových slitin a je rovněž odolné proti nepřízni počasí. Závěrka byla testována na 100.000 cyklů. Interní blesk má směrné číslo 11 a pokryje rozsah 17mm objektivu (tedy 25,5mm ohnisko při přepočtu na kinofilm). Synchronizační čas činí 1/180 sekundy. Autofokus má 11 křížových ostřících bodů. Bracketing dovoluje pořídit 3 snímky s rozdílem expozice až 3 EV nebo 5 snímků s rozdíly 1,7 EV. Expoziční časy mohou nabývat délky 1/8000 s až 30 sekund, v bulb režimu do dvou minut.

Sigma SD1 umí pracovat s Compact Flash Type 1 kartami včetně UDMA rozhraní. 3,0" LCD displej disponuje rozlišením 460.000 bodů (320×480 pixelů). Hledáček má 98% pokrytí (vertikálně i horizontálně) a 0,95× zvětšení. S fotoaparátem je dodáván software Sigma Photo Pro 5.0. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor BP-21. Rozměry činí 146×113×80 mm, hmotnost pak 700 gramů bez příslušenství.

Poněvadž je fotoaparát situován jako alternativa k středoformátu, určitě nepotěší cena, která byla stanovena na $9700! Hovoří se nicméně o tom, že šlo o chybu v tiskové zprávě, neboť set s objektivem 85mm F1,4 má být k dispozici lehce pod $8000.

Zdroj: www.dpreview.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.