www.digimanie.cz
>
>

CIPA 01/21: pozitivní začátek roku pro full frame a CSC

CIPA 01/21: pozitivní začátek roku pro full frame a CSC
, , aktualita
Dosavadní přehledy prodejů fotoaparátů byly obvykle plné záporných čísel. Pro letošní leden to ale vypadá o něco lépe. Ukazuje se, že trh s CSC fotoaparáty, a to zejména s těmi s full frame čipem, je na tom dobře.
K oblíbeným
reklama
Prodeje fotoaparátů dlouhodobě klesají, pro začátek roku 2021 (01/21) tu ale máme trochu pozitivních informací. Několika kategoriím se totiž povedlo trochu růst. Celkově bylo dodáno 636,9 tisíce fotoaparátů, což je sice 21% pokles, ale výrazně vyšší hodnota a vyšší popularita high-endu znamená, že objemem financí jde o pokles o pouhé 1 % proti loňskému lednu. Už tradičně to výrazně odnáší kompakty, kde došlo k poklesu prodejů o více než 38 % na pouhých 220,7 tisíce kusů (finančně -28 %). Naopak fotoaparáty s výměnnými objektivy jsou na tom docela dobře a zde klesly prodeje o necelých 7 % a finančně trh dokonce rostl o 6 %.
 
CIPA logo
 
Tuto kategorii si můžeme rozdělit na zrcadlovky a CSC fotoaparáty a zde je vidět odklon od DSLR. Zrcadlovky totiž meziročně spadly o 15,5 % na 192,1 tisíce kusů a může překvapit i to, že se propadly dodávky zejména těch v high-endu. Zatímco bychom mohli předpokládat, že profíci budou u zrcadlovek setrvávat nejdéle, vidíme, že průměrná cena dodaných zrcadlovek klesla. Jinými slovy řečeno, více se propadly dodávky v high-endu než low-endu, protože finančně tento trh klesl o 27 %.
 
Pokud jde o CSC, zde je vše v pořádku a o více než 2 % stouply prodeje na 224,1 tisíce kusů a hodně si polepšily i finančně. Zde došlo dokonce k 28% nárůstu. Trh s CSC je nyní finančně 2,6krát větší než u DSLR, takže není divu, že se už zrcadlovkám výrobci nechtějí moc věnovat (průměrná cena dodaného CSC je 2,2krát vyšší než u DSLR).
 
Také vidíme, proč se výrobci věnují především full frame kategorii (a středoformátu). Zatímco ta rostla o 14 % (finančně o 16 %), objektivy pro APS-C a menší zaznamenaly 18% pokles v počtech prodejů i finančním objemu.
 
Zdroj: cipa.jp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
DxO PureRAW pro lepší RAWy, než je začnete plně upravovat DxO PureRAW pro lepší RAWy, než je začnete plně upravovat
DxO vydává nový software PureRAW. Nepůjde přímo o editor RAWů jako spíše o aplikaci, která RAWy vylepší dříve, než je začnete upravovat v běžných aplikacích. Využití zde najde např. umělá inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Canon uvedl teleobjektivy RF 400mm F2.8L a RF 600mm F4L Canon uvedl teleobjektivy RF 400mm F2.8L a RF 600mm F4L
V nabídce objektivů pro full frame CSC systém Canonu se nově objevují dva teleobjektivy. Konkrétně jde o RF 400mm F2.8L IS USM a RF 600mm F4L IS USM. Oba podporují použití telekonvertorů 1,4× a 2×.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala