Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 01/21: pozitivní začátek roku pro full frame a CSC

6.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
Dosavadní přehledy prodejů fotoaparátů byly obvykle plné záporných čísel. Pro letošní leden to ale vypadá o něco lépe. Ukazuje se, že trh s CSC fotoaparáty, a to zejména s těmi s full frame čipem, je na tom dobře.
Prodeje fotoaparátů dlouhodobě klesají, pro začátek roku 2021 (01/21) tu ale máme trochu pozitivních informací. Několika kategoriím se totiž povedlo trochu růst. Celkově bylo dodáno 636,9 tisíce fotoaparátů, což je sice 21% pokles, ale výrazně vyšší hodnota a vyšší popularita high-endu znamená, že objemem financí jde o pokles o pouhé 1 % proti loňskému lednu. Už tradičně to výrazně odnáší kompakty, kde došlo k poklesu prodejů o více než 38 % na pouhých 220,7 tisíce kusů (finančně -28 %). Naopak fotoaparáty s výměnnými objektivy jsou na tom docela dobře a zde klesly prodeje o necelých 7 % a finančně trh dokonce rostl o 6 %.
 
CIPA logo
 
Tuto kategorii si můžeme rozdělit na zrcadlovky a CSC fotoaparáty a zde je vidět odklon od DSLR. Zrcadlovky totiž meziročně spadly o 15,5 % na 192,1 tisíce kusů a může překvapit i to, že se propadly dodávky zejména těch v high-endu. Zatímco bychom mohli předpokládat, že profíci budou u zrcadlovek setrvávat nejdéle, vidíme, že průměrná cena dodaných zrcadlovek klesla. Jinými slovy řečeno, více se propadly dodávky v high-endu než low-endu, protože finančně tento trh klesl o 27 %.
 
Pokud jde o CSC, zde je vše v pořádku a o více než 2 % stouply prodeje na 224,1 tisíce kusů a hodně si polepšily i finančně. Zde došlo dokonce k 28% nárůstu. Trh s CSC je nyní finančně 2,6krát větší než u DSLR, takže není divu, že se už zrcadlovkám výrobci nechtějí moc věnovat (průměrná cena dodaného CSC je 2,2krát vyšší než u DSLR).
 
Také vidíme, proč se výrobci věnují především full frame kategorii (a středoformátu). Zatímco ta rostla o 14 % (finančně o 16 %), objektivy pro APS-C a menší zaznamenaly 18% pokles v počtech prodejů i finančním objemu.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.