Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 02/23: trochu se nám to s dodávkami fotoaparátů uklidňuje

8.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
CIPA 02/23: trochu se nám to s dodávkami fotoaparátů uklidňuje
Asociace CIPA zveřejnila data ohledně dodávek fotoaparátů za měsíc únor a čísla jsou taková všelijaká. Proti lednu jde o příjemnou vzpruhu, na druhou stranu jde o nižší číslo než v předchozích dvou letech. Naštěstí je propad docela malý.
Někteří sice velmi nízká lednová čísla v dodávkách fotoaparátů prezentovali jako jasný krach digitálních fotoaparátů, nicméně občasné výrazné propady nebo nárůsty nejsou ničím neobvyklým a je potřeba sledovat spíše dlouhodobější trend. Zatímco loňský červen až prosinec byly měsíce meziročně rostoucí, letošní leden a únor jsou na tom opačně (dlouhodobý trend nelze vyvozovat jednoho dvou propadů). Každopádně, únorová čísla rozhodně nejsou tak negativní jako ta lednová, což vlévá alespoň trochu optimismu do žil. Celkově tak bylo za letošní únor dodáno 446,7 tisíc fotoaparátů, což je meziroční propad o necelých 10 %, nicméně finančně si trh polepšil o více než 13 %.
 
CIPA logo
 
Kompakty se vyznačovaly dodávkami 125,4 tisíc kusů. To znamená pokles o zhruba 10 %, nicméně finančně šlo o překvapivě vysoký nárůst o více než 37 %. Jasným propadákem byly zrcadlovky. Ty už tvoří jen 77,7 tisíc kusů, což je proti loňskému roku více než 48% propad (na druhou stranu proti lednu si ze všech kategorií polepšily nejvíce). Ani finančně to není žádný zázrak a zaznamenaly 45% propad. Pokud jde o CSC fotoaparáty, tam se meziročně rostlo o více než 19 % na 243,7 tisíc kusů a finančně téměř o 26 %.
 
Pokud jde o objektivy, ty docela následovaly fotoaparáty. S počtem 594,7 tisíc kusů šlo o 9% meziroční propad, finančně ale rostly o 11 %. Tentokrát vyhrály objektivy pro full frame fotoaparáty (a středoformáty), kde šlo o 303,7 tisíc kusů a jen 3% propad (finančně +13 %). Naproti tomu objektivy pro APS-C a menší formáty v únoru zaznamenaly 290,9 tisíc kusů, což byl meziročně více než 14% propad. Finančně to ale nebylo takové špatné a dokonce trh vzrostl o 5 %.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.