Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 04/22: kompakty skoro umřely... a DSLR vlastně taky

5.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
CIPA 04/22: kompakty skoro umřely... a DSLR vlastně taky
Asociace CIPA zveřejnila dubnová čísla, která nejsou úplně špatná. Radovat se mohou zejména CSC fotoaparáty, ale méně radosti je nepřekvapivě u zrcadlovek a velmi špatné je to u kompaktů. Vzhledem k počtu novinek to není nic divného.
Trh s fotoaparáty se nám začíná dost zjednodušovat. Nové kompakty se v podstatě nepředstavují, totéž se týká zrcadlovek. Není divu, že jejich prodeje klesají, zatímco bezzrcadlovky se docela drží. Vyplývá to z dubnových čísel asociace CIPA. Podle ní bylo v dubnu dodáno 544 tisíc fotoaparátů, což je nemalý 28% pokles proti loňskému dubnu a jsme zhruba na číslech, které byly dosaženy při vypuknutí koronavirové pandemie před dvěma lety. Finančně je to ale dobré a máme tu 14% nárůst, což značí, že zákazníci si sice nekupují tolik nových přístrojů, ale jsou za ně ochotni zaplatit (a tedy i vůle výrobců neopustit trh může být větší).
 
CIPA logo
 
Naprostým propadákem jsou kompakty, které oproti loňsku spadly o 54 % na pouhých 117 tisíc kusů (finančně -40,5 %), čemuž se při téměř úplné absenci novinek nelze vůbec divit. Podobně bídně s novinkami jsou na tom i DSLR, které klesly o 35,5 % na 145,4 tisíc kusů (finančně -29,1 %). Jediná kategorie, která se slušně drží, jsou klasicky CSC fotoaparáty. Ty dokonce meziročně trochu rostly o 4 % na 281,6 tisíc kusů a finančně si polepšily dokonce o 42,8 %. Ve finančním objemu je trh s CSC 5,7krát větší než s DSLR.
 
CIPA 04/22 graf
 
Pokud jde o objektivy, máme tu meziročně 18,4% pokles na 755,5 tisíc kusů, ale financemi jde o 15,4% nárůst. Tentokrát to máme velmi vyrovnané a druhé místo si velmi těsně berou objektivy pro full frame a větší snímače. Tam šlo o 377,6 tisíc kusů, což je 12,2% pokles v počtu kusů a 24,3% nárůst ve financích. Objektivů pro APS-C a menší systémy bylo jen o pár stovek více, 377,9 tisíc kusů. To je ale meziročně 23,7% pokles a také finančně jde o 12,1% propad. Znovu se ukazuje, že zákazníci více preferují full frame a high-end.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.