Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 05/23: ožívání trhu s fotoaparáty nadále pokračuje

11.7.2023, Milan Šurkala, aktualita
CIPA 05/23: ožívání trhu s fotoaparáty nadále pokračuje
Nedávno byla zveřejněna květnová čísla asociace CIPA, která hovoří o počtech dodávek fotoaparátů na trh. Máme tu opět pozitivní zprávy, počty opětovně pomalu stoupají a jsou lepší než ty loňské.
Už 4. měsíc po sobě rostou dodávky fotoaparátů a 3. měsíc za sebou jsou letošní čísla dle asociace CIPA lepší než loni. Květnová čísla jsou tedy opět pozitivní a téměř dosahují výše z roku 2021. Abychom byli přesnější, celkem bylo dodáno 708 tisíc fotoaparátů, což je meziročně 11,1% nárůst (finančně +11,3 %) a je to také o 8,5 % více než v dubnu. Pro tentokrát jsme tu neměli ani žádné výraznější propady, nicméně ani nadprůměrné růsty. Kompakty se svými 159,6 tisíc kusů sice proti dubnu vzrostly, nicméně meziročně mají mírný 6,1% propad (finančně si nicméně polepšily o výrazných 37,5 %).
 
CIPA logo
 
Zrcadlovky se tentokrát dokonce dostaly o něco výše a 108,3 tisíc kusů znamená meziroční nárůst o 13,7 %. Bohužel pro výrobce šlo o více než 11% propad po finanční stránce a zrcadlovky tak netvoří už ani 70 % příjmů kompaktů. CSC fotoaparáty byly pozitivní kategorií, která rostla o 18,3 % na 440,2 tisíc kusů a dokonce došlo k mírnému poklesu průměrné ceny. Finančně totiž tento trh rostl o něco méně, a to o 11,1 %. Zrcadlovky jsou dnes tak maličkým trhem, že financemi jsou pouhými 9 % bezzrcadlovek.
 
CIPA 05/23
 
Co se týče objektivů, tam došlo k 9% nárůstu na 827,3 tisíc kusů, finančně si ale pohoršily o více než 8 %. To je způsobeno i tím, že se výrazně zvýšily dodávky modelů pro APS-C a menší čipy, kde šlo o 29,9 % navíc (460,3 tisíc kusů). Naproti tomu v případě full frame modelů došlo k 9,3% poklesu na 367 tisíc kusů. Obě dvě kategorie navíc snížily i svou průměrnou cenu za objektiv.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.