Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 07/20: zájem o CSC roste, naopak DSLR míří opět dolů

6.9.2020, Milan Šurkala, aktualita
Máme zde červencová čísla dodávek fotoaparátů dle CIPA a opět je to o něco pozitivnější než v minulých měsících. Proti nim rostly CSC fotoaparáty a dokonce i kompakty. Zájem však klesá o zrcadlovky.
Asociace CIPA zveřejnila výsledky dodávek fotoaparátů za červenec 2020. Se 656 tisíci fotoaparáty se sice prodeje meziročně (proti červenci 2019) snížily o 43,7 %, ale proti červnu 2020 je to 28,4% nárůst. I když koronavirová pandemie stále trvá a spíše ještě nabírá na síle, lidé jsou už ochotni si kupovat nové přístroje. Docela se dařilo i kompaktům, které se 307 tisíci kusy zaznamenaly stejný 43,7% meziroční propad, ale proti minulému měsíci jde o opravdu obrovský 65,7% nárůst. Hodnotou jde pak o -41,3 %, resp. +24,4 %, což výjimečně znamená nárůst v levnějších kompaktech a ne high-endu jako obvykle.
 
CIPA logo
 
Jestli se něčemu nedařilo, tak jsou to zrcadlovky. Ty se opět znatelně propadají. Zaznamenaly necelých 135 tisíc kusů a 61,6% meziroční propad. Jde navíc i o jedinou kategorii, která se navzdory nemalém oživení trhu propadla, a to o 19,5 %. Pokud jde o hodnotu, jde o -55,6 % a -8,6 %. Naopak CSC fotoaparáty mohou slavit. Tam bylo dodáno téměř 215 tisíc fotoaparátů, což je sice stále o 20,1 % méně než loni touto dobou, ale proti červnu jde o nárůst 35 %. Budeme-li se bavit o hodnotě, jsou čísla ještě zajímavější, protože tam jde o nárůst dokonce i meziročně. Sice jen o pouhých 0,2 %, ale i tak se ukazuje, že vyšší cena fotoaparátů vykryje nižší počty. Proti červnu jde dokonce o +52,4 %.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.