Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 08/20: DSLR proti červenci nabraly dech, ale nestačí to

2.10.2020, Milan Šurkala, aktualita
Skončil další měsíc a s ním tu máme čísla s dodávkami fotoaparátů za ty předchozí. Tentokrát CIPA uvolnila čísla za srpen a vidíme zde oživení u zrcadlovek. Přesto jsou nejslabší kategorií ze všech studovaných.
Asociace CIPA uvolnila čísla dodávek fotoaparátů za srpen 2020. Je vidět, že navzdory přetrvávající koronavirové pandemii dochází k oživení trhu a ten proti červenci stoupl o 4,2 % v počtech kusů na 684 tisíc kusů, což je nicméně proti předchozímu srpnu meziroční propad o 47,4 %. Finančně jde o 0,8% nárůst na 32,05 mld. jenů (o 34 % méně než před rokem). Pro tento měsíc je jediným propadlíkem kategorie kompaktů. Ty šly prodejně dolů o 7 % (meziročně o 52,2 %) na 286 tisíc kusů, finančně pak jen o 2,0 % (meziročně o 49,4 %).
 
CIPA logo
 
Naopak nejvyšších nárůstů proti červenci zaznamenaly zrcadlovky, ale přesto nelze moc jásat. Proti červenci tu sice máme nárůst o velmi pěkných 29,2 % na 174 tisíc kusů (finančně +9,1 %), nicméně i přes významný nárůst jde o kategorii s nejnižším počtem dodaných kusů. Také jde o kategorii s největším meziročním propadem, a to o 58 % v kusech a o 56,6 % v příjmech.
 
CSC fotoaparáty mohou být vcelku spokojené. Nemají sice takové nárůsty od minulého měsíce jako zrcadlovky, ale ani +4,4 % v počtu kusů na 224 tisíc kusů není k zahození (finančně pak mírný propad o 0,9 %). Finančně jde jasně vidět, proč se do těchto systémů ženou všichni výrobci. Ačkoli bylo dodáno jen o 29 % více CSC než DSLR, příjmy na tomto trhu jsou 3násobné! Jde o 19,2 proti 6,6 mld. jenů. Dokonce i meziročně jde o zajímavá čísla. Počty dodávek se sice propadly o 22,1 %, ale příjmy se snížily jen o 8,5 %.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.