CIPA 09/21: sázka na high-end se vyplácí, dražší fotoaparáty rostou
8.11.2022, Milan Šurkala, aktualita
Další měsíc je za námi a asociace CIPA vydala čísla dodávek fotoaparátů za měsíc září. Výsledky jsou opět pozitivní, čísla už půl roku postupně rostou. Dobře je vidět zejména úspěch dražších bezzrcadlovek vyšších tříd.
Asociace CIPA vydala čísla dodávek fotoaparátů za září a poněkolikáté v řadě tu máme pozitivní zprávy (i když jak pro koho). Proti loňskému září se totiž počet dodaných fotoaparátů zvýšil téměř o 10 % na 772 tisíc kusů. Pozoruhodné ale je, že rostla především průměrná cena fotoaparátů, a to o téměř 60 %. Lidé jsou tak nyní ochotni kupovat mnohem dražší fotoaparáty, a to ještě ve větších množstvích než doposud (to ale také znamená, že jsou méně ochotni kupovat ty levnější, které o to pravděpodobněji budou mizet z trhu). Sázka na high-endové a obecně pokročilejší a dražší fotoaparáty zatím výrobcům vychází a je otázkou, zda jim v budoucnu nedojde dech.
Kompakty spadly na necelých 194 tisíc, což je pokles o 29,5 %, nicméně i zde je vidět, že pokud už uživatelé něco kupují, jsou to spíše dražší modely. Finančně totiž trh s kompakty dokonce rostl o 14,5 %. Mírný nárůst o 3,8 % zaznamenaly i zrcadlovky na 173 tisíc kusů, finančně si pomohly o 15,3 %. Trh se zrcadlovkami je o trochu větší než s kompakty, ale nejde o příliš velký rozdíl.
Naproti tomu CSC fotoaparáty jsou úplně jiná liga. Těch bylo dodáno přes 405 tisíc, což je meziročně 54% nárůst (a 2,3krát tolik co DSLR). Finančně si polepšily dokonce o 81,5 % a průměrná cena CSC je nyní 2,57krát vyšší než u DSLR. Když toto dáme dohromady, trh s CSC je více než 6krát větší než ten s DSLR.
Pokud se ještě podíváme na objektivy, těch bylo dodáno skoro 938 tisíc (+17,7 % počtem, +40,8 % finančně). Tentokrát to vyhrály objektivy pro APS-C a menší senzory se 472 tisíci kusů (+20,5 % počtem, resp. +23,7 % finančně), ale full frame objektivy a větší nejsou se 465 tisíci kusů o moc pozadu (+15 % počtem, +45,4 % finančně).
Zdroj: cipa.jp