Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

CIPA 10/21: dobře už bylo

, , aktualita
CIPA 10/21: dobře už bylo
S dalšími výsledky asociace CIPA tu vidíme poslední pohyby na trhu s fotoaparáty. Tento rok byl dosud velmi stabilní, kdy se jednotlivé měsíce příliš nelišily. Tradičně silný říjen ale tentokrát docela zklamal.
CIPA 10/21: dobře už bylo
Máme zde statistiku dodávek fotoaparátů asociace CIPA za říjen letošního roku. Tentokrát nebudeme příliš pozitivní, což je zčásti dáno i tím, že loňský konec roku (včetně října) byl ve znamení výrazného oživení v rámci koronavirové pandemie. Za říjen tak bylo letos dodáno jen 639 tisíc fotoaparátů, což je o 43,7 % méně než loni. To je velký propad, nicméně finančně to znamenalo o něco méně, -26,7 %.
 
Říjnové statistiky dle CIPA
 
Nejvíce to odnesly kompakty s pouhými 195 tisíci kusů, což je o 48,6 % méně než loni. Při schopnostech moderních telefonů a v podstatě už několikaleté mezeře v uvádění nových modelů ani není divu. Moc se nedařilo ani zrcadlovkám, ty jsou nejhorší kategorií se 185 tisíci kusů a jen o trochu menším 45,5% propadem. Nejlépe jsou na tom tradičně CSC fotoaparáty, které se překotně vyvíjí a směřují především do high-endu. Dodáno jich bylo 259 tisíc (-37,8 %) a finančně šlo o 20,2% propad. To také naznačuje, že se prodávají především dražší přístroje. Ostatně průměrná cena CSC je 2,55× vyšší než u DSLR. Otázkou ale je, zda se na nižších dodávkách nepodílí také čipová krize. Např. Sony mělo zastavit produkci některých fotoaparátů.
 
Přesun k high-endu je patrný i u objektivů. Ty šly celkově s 896 tisíci kusů o 22,9 % dolů, ale v případě full frame objektivů tu máme jedinou kategorii, která šla nahoru. 486 tisíc objektivů znamená 5,4% nárůst a v řeči financí jde dokonce o 33,1 % více. Objektivy pro APS-C a menší tentokrát zaznamenaly 410 tisíc kusů a dostaly se tak výrazněji pod full frame (už v září byly lehce pod nimi). Šlo o 41,5% pokles.
 
Zdroj: cipa.jp