Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 10/21: dobře už bylo

6.12.2021, Milan Šurkala, aktualita
S dalšími výsledky asociace CIPA tu vidíme poslední pohyby na trhu s fotoaparáty. Tento rok byl dosud velmi stabilní, kdy se jednotlivé měsíce příliš nelišily. Tradičně silný říjen ale tentokrát docela zklamal.
Máme zde statistiku dodávek fotoaparátů asociace CIPA za říjen letošního roku. Tentokrát nebudeme příliš pozitivní, což je zčásti dáno i tím, že loňský konec roku (včetně října) byl ve znamení výrazného oživení v rámci koronavirové pandemie. Za říjen tak bylo letos dodáno jen 639 tisíc fotoaparátů, což je o 43,7 % méně než loni. To je velký propad, nicméně finančně to znamenalo o něco méně, -26,7 %.
 
Říjnové statistiky dle CIPA
 
Nejvíce to odnesly kompakty s pouhými 195 tisíci kusů, což je o 48,6 % méně než loni. Při schopnostech moderních telefonů a v podstatě už několikaleté mezeře v uvádění nových modelů ani není divu. Moc se nedařilo ani zrcadlovkám, ty jsou nejhorší kategorií se 185 tisíci kusů a jen o trochu menším 45,5% propadem. Nejlépe jsou na tom tradičně CSC fotoaparáty, které se překotně vyvíjí a směřují především do high-endu. Dodáno jich bylo 259 tisíc (-37,8 %) a finančně šlo o 20,2% propad. To také naznačuje, že se prodávají především dražší přístroje. Ostatně průměrná cena CSC je 2,55× vyšší než u DSLR. Otázkou ale je, zda se na nižších dodávkách nepodílí také čipová krize. Např. Sony mělo zastavit produkci některých fotoaparátů.
 
Přesun k high-endu je patrný i u objektivů. Ty šly celkově s 896 tisíci kusů o 22,9 % dolů, ale v případě full frame objektivů tu máme jedinou kategorii, která šla nahoru. 486 tisíc objektivů znamená 5,4% nárůst a v řeči financí jde dokonce o 33,1 % více. Objektivy pro APS-C a menší tentokrát zaznamenaly 410 tisíc kusů a dostaly se tak výrazněji pod full frame (už v září byly lehce pod nimi). Šlo o 41,5% pokles.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.