Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 10/22: dodávky fotoaparátů rostou, jsou lepší než loni

7.12.2022, Milan Šurkala, aktualita
CIPA 10/22: dodávky fotoaparátů rostou, jsou lepší než loni
Asociace CIPA zveřejnila výsledky dodávek fotoaparátů za měsíc říjen a čísla jsou docela pozitivní. Ke konci roku prodeje obvykle rostou a máme tady výrazný meziroční nárůst dodávek. Ten je ale dán také tím, že loni došlo k nečekanému poklesu.
Konec roku obvykle přináší vyšší prodeje spousty elektroniky, fotoaparáty nevyjímaje. Agentura CIPA pravidelně zveřejňuje statistiky dodávek fotoaparátů a podle nich bylo dodáno 831,1 tisíce fotoaparátů, což máme meziročně nárůst o 30 %. Tady je ale nutno říci, že loňský říjen měl nebývalý propad a nečekaný průběh, takže všechna dnešní čísla mohou být trochu "divná" a asi o něco pozitivnější, než by být měla. Poměrně solidní výsledky předvedly kompakty, u kterých byl zaznamenán téměř 22% nárůst na 238,1 tisíc kusů (finančně +85,5 %).
 
CIPA logo
 
Naopak zrcadlovky, které měly loni téměř největší propad, jsou na tom i letos špatně a tentokrát jedinou kategorií, která padá. Propad o více než 5 % je poslal na 174,9 tisíc kusů a finančně si pomohly jen o 4,5 %. Naproti tomu CSC fotoaparáty rostly o obrovských 61,5 % na 418,1 tisíc kusů, což je 2,4násobek toho, co DSLR (pro zajímavost, v ČR společnost Canon prodává stále více DSLR než CSC). Finančně si polepšily dokonce o 106 % a trh s CSC je dnes už 7krát větší než ten se zrcadlovkami.
 
CIPA 10/22
 
Pokud jde o objektivy, tam je to trochu méně růžové. Dodávky meziročně vzrostly o 3,5 % na 927 tisíc kusů, nicméně je trochu překvapivé, že proti září lehce spadly, zatímco obvykle je říjen silnější měsíc. Většinu tentokrát drží objektivy pro APS-C a menší systémy, které zvedly své počty o 16 % na 475,7 tisíc (finančně o 24 %). Naopak o objektivy pro full frame tentokrát nebyl tolik zájem a dodáno bylo o cca 7 % méně, skončilo se na 451,3 tisíc kusů. Finančně šly ale nahoru o 28,5 %. To také znamená, že navzdory menšímu počtu kusů jsou full frame objektivy 4,4krát větším trhem a opět není divu, proč se výrobci tak moc soustředí na full frame, zatímco APS-C a menší je spíše na vedlejší koleji (byť zde je situace v posledních měsících o něco lepší, než dlouhodobě byla).
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.