reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4

22.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
Od společnosti Cosina jsme se dočkali nového full frame objektivu Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Kompatibilní má být s CSC fotoaparáty značky Sony, tedy bajonetem Sony E/FE. Na full frame tělu nabídne při 21mm reálné ohniskové vzdálenosti úhel záběru 90,8°. Informaci o ohniskové vzdálenosti, nastavené cloně i aktuálním zaostření je schopen předat elektronicky do fotoaparátu. Ten je tak schopen uložit tyto informace do EXIFu a případně také automaticky zvětšovat náhled při manuálním ostření. Toto také dovoluje správnou funkci mechanické stabilizace obrazu v tělech fotoaparátů Sony.
 
Cosina Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
 
Světelnost dosahuje vynikající hodnoty F1,4, což u tak širokoúhlého objektivu není úplně tradiční. Irisová clona se skládá ze 12 lamel a podporuje přiclonění maximálně na F16. Navíc je zde možnost měnit clonu bez využití aretovaných poloh, což se může hodit např. u videa. Optika objektivu se skládá ze 13 členů uspořádaných do 11 skupin, jsou zde i asférické členy. Minimální zaostřovací vzdálenost objektivu činí 25 cm a lze dosáhnout maximálního zvětšení 1:75 (tj. 0,13×). Rozměry objektivu činí 70,5 mm v průměru a 79,5 mm na délku. Využívá 62mm filtry a jeho hmotnost se zastavila na hodnotě 560 gramů. K objektivu je dodávána také sluneční clona. Cena novinky byla stanovena na 165 tisíc japonských jenů (cca 35 tisíc Kč) a v prodeji bude od letošního června.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama