Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CSC fotoaparát Samsung Galaxy NX s Androidem

25.6.2013, Milan Šurkala, aktualita
Samsung představil nový fotoaparát Galaxy NX, který kombinuje CSC fotoaparát s mobilním zařízením používajícím operační systém Android, nabídne obrovský dotykový displej a dokonce i připojení 3G/4G LTE.
Vzrůstající obliba sdílení fotografií odkudkoli na světě vyústila v zajímavý CSC fotoaparát Samsung Galaxy NX. Jde o mix CSC fotoaparátu a smartphonu. Zevnějšek tedy připomíná Samsung NX20, vnitřnosti jsou do velké míry podobné fotoaparátu Samsung NX300 a operační systém Google Android 4.2 Jelly Bean s obrovským dotykovým displejem zase známe ze smartphonů Samsung Galaxy.


Samsung Galaxy NX s objektivem


Díky připojení 3G/4G LTE získáte možnost připojení prakticky kdekoli na světě. Samozřejmě nechybí dnes už tradiční Wi-Fi, a to dokonce v režimech IEEE 802.11a/b/g/n při frekvencích 2,4 GHz i 5 GHz. Aby toho nebylo málo, je tu Bluetooth 4.0 a GPS i podpora GLONASS. Spolu s tím souvisí i mnoho dalších funkcí a režimů jako např. Photo Suggest, kdy můžete hledat zajímavé kompozice snímků z celého světa, multiexpozice dvou snímků nebo animovaná fotografie, která do sebe skládá snímky a vytváří animace až 5 sekund dlouhé. Pozadu nezůstala ani možnost fotit 3D snímky s 3D objektivem Samsung NX 45mm F1,8 2D/3D. K dispozici jsou známé aplikace jako Samsung Link, ChatOn, S Voice, S Překladač, nakupování na Google Play a mnoho dalšího včetně možností prohlížení PDF souborů nebo hraní her.


Samsung Galaxy NX seshora


Interní část do značné míry odpovídá nedávno testovanému fotoaparátu Samsung NX300. Má tedy 20,3MPx APS-C snímač s hybridním zaostřováním a zpracování obrazu má na starosti nový procesor DRIMe IV. Tento čip zvládá také dosáhnout expozičních časů od 1/6000 sekundy a sekvenční snímání s rychlostí 8,6 fps. Podporované citlivosti jsou od ISO 100 do ISO 25600. O další záležitosti operačního systému Android se stará čtyřjádrový procesor s frekvencí 1,6 GHz.


Samsung Galaxy NX s objektivy


Fotoaparát podporuje snímání do JPEGu i do RAWu. Videosekvence lze pořizovat v rozlišení až 1920×1080 pixelů při 25 snímcích za sekundu. Vzhledem k Androidu podporuje fotoaparát mnoho formátů a kodeků, které umí přehrávat (MPEG4, H.263, H.264, VC-1, Sorenson Spark, WMV7/8, MP43, VP8). Rovněž množství zvukových formátů je téměř nekonečné.


Samsung Galaxy NX LCD displej


Hodně netradiční je displej. Jde o LCD s enormně velkou 4,8" (121,2mm) velkou úhlopříčkou a rozlišením 800×600 pixelů. Displej je pochopitelně dotykový, jeho použití ale přineslo jeden negativní aspekt, a to naprosté zrušení tlačítek na zadní straně přístroje. Fotoaparát je vybaven 2 GB RAM paměti, dále má 16 GB vlastní paměti a microSD slot pro karty až do kapacity 64 GB. Jeho rozměry činí 136,5×101,2×37,65 mm, hmotnost pak 410 gramů, resp. 495 gramů s baterií. Baterie je opravdu těžká, protože musí zvládat napájet čtyřjádrový procesor, obrazový procesor, GPS a další. Její kapacita činí neuvěřitelných 4360 mAh. K fotoaparátu dostanete Samsung Kies a Adobe Photoshop Lightroom. Cena zatím nebyla oznámena, prodej začne v průběhu prázdnin.

Zdroj: www.dpreview.com, TZ Samsung
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.