Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digimanie vás zve na výstavy

18.2.2008, Pavel Bureš, článek
Fotografie, to nejsou jen megapixely, paměťové karty a objektivy. Krása fotografie se skrývá ve snímcích obsahujících určité poselství a odrážející část autorovy duše. Přinášíme vám několik tipů na výstavy, které můžete navštívit v nejbližších dnech.

NG 333


Až do 24. února je v pražské Národní galerii k vidění výstava 11 finalistů, kteří se zúčastnili soutěže NG 333. Ta je podporována Skupinou ČEZ a také společností SECURITAS, která vítězi soutěže věnovala peněžní odměnu v hodnotě 333 000 Kč.

Koncem loňského roku vybrala devítičlenná porota složená z českých a slovenských odborníků vítěze. Stala se jím mediálně známá umělecká skupina Ztohoven, která stojí mj. za nabouráním se do pořadu Panorama vysílaného ČT2.





Organizátoři plánují udělovat cenu NG 333 i v dalších letech, zúčastnit se mohou umělci z České a Slovenské republiky mladší 33 let.


František Vláčil: Zápasy


V Císařské konírně Pražského hradu můžete až do konce května navštívit první část cyklu věnovaného významným českým režisérům. První část mapuje pomocí fotografií a promítaných filmů život a dílo režiséra Františka Vláčila, člověka, který je neodmyslitelně spjat s filmy Markéta Lazarová a Údolí včel.

Expozice je rozdělena do několika tématických okruhů. Po stručném uvedení do reálií Vláčilova života, představení jeho rodiny, mládí a jeho inspiračních zdrojů, se divák ocitne ve výtvarně prostě pojednaných oddílech věnovaných zmiňovaným filmům. V kontrastu k jednoduchosti výstavní architektury stojí dramatičnost výjevů, které budou umístěny na lunetách podél stěn, stejně jako dynamický pohyb promítaných sekvencí a zvuků.





Výstava se nezaobírá pouze tvorbou tohoto významného režiséra, návštěvníci mají možnost nahlédnout také do zákoutí umělcovy duše a pomocí emotivních fotografií poznat jeho zranitelnost.

Kurátorem výstavy je historik Barrandov Studia Pavel Karas.


Alois Nožička


Jestliže jste propásli výstavu Aloise Nožičky v brněnské Literární kavárně knihkupectví Academia, kde byly k vidění digitální fotomontáže tohoto autora, můžete navštívit galerii Vltavín v Praze a shlédnout zde retrospektivní výstavu tohoto fotografa a kameramana.




Alois Nožička se narodil roku 1934 v Rudíkově u Třebíče, studoval na oddělení fotografie střední uměleckoprůmyslové školy v Brně, později na katedře kamery FAMU Praha. Od roku 1962 přispíval do sborníku Objekt č. 5, první samostatné výstavy se dočkal roku 1964 v Klubu výtvarných umělců Mánes. Roku 2003 vydalo nakladatelství Kanto monografii fotografa s názvem Komplementární svědectví, autorem publikace je Zdeněk Primus. Téhož roku vystavoval Nožička v Chebu a v Olomouci.


Jan Lauschmann: Praha – Brno


V pražské Galerii Josefa Sudka můžete až do 20. dubna 2008 navštívit výstavu prací předního českého fotografa počátku 20. století Jana Lauschmanna. Výstava se vrací k té části autorova uměleckého odkazu, kde zachytil každodenní život dvou měst tehdejší mladé republiky. V civilních snímcích, provedených v bravurních zvětšeninách, uplatnil i avantgardní kompoziční principy.





Vstupné do galerie činí 10 Kč.


Prahou po stopách Antonína Dvořáka


Výstava připomíná tvář Prahy druhé poloviny 19.století, zejména místa spojená s pobytem i četnými aktivitami skladatele. Prezentovány jsou lokality a budovy, v nichž se odehrál Dvořákův osobní i umělecký život od jeho příchodu do Prahy až do úmrtí v roce 1904. Návštěvník následuje Dvořáka po jeho různých bydlištích, „vstupuje“ do budov, ve kterých se odehrával tehdejší hudební život, prohlíží si instituce, s nimiž byl skladatel v kontaktu.
Procházku Prahou 19.století umožňují dobové fotografie, občas i grafiky, drobné předměty ze skladatelova majetku i ukázka rukopisu skladby věnované Praze – Pražské valčíky.




Muzeum Antonína Dvořáka se nachází v barokním letohrádku zvaném Amerika v ulici Ke Karlovu č.p. 20.

Zdroj: Stránky fotografů a galerií, kdykde.cz