Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitalizace kinofilmových snímků podle Minolty aneb útok na Nikon?

10.4.2003, David Dvořák, aktualita
Minolta uvedla na trh nový skener klasického 35 mm filmu s úctyhodným rozlišením, čímž nepochybně zaútočila na pozice firmy Nikon, která si v této profesionální hi-endové oblasti drží dlouhou dobu dostatečný náskok. Jak všechno dopadne? To nejspíš ukáže čas, ale již dnes si můžete přečíst, co novinka od Minolty dokáže.
Firma Minolta teď v dubnu oznámila uvedení nového kinofilmového skeneru, který dostal jméno Minolta DiMAGE Scan Elite 5400 a významným způsobem tak rozšířil portfolio kinofilmových skenerů této japonské firmy. To nyní zahrnuje amatérské, poloprofesionální, ale i profesionální přístroje. Ale podívejme se na novinku blíž.

Skener je určen pro snímání 35 mm kinofilmových předloh (filmy i diapozitivy) a nabízí k tomu úctyhodné rozlišení 5400 dpi. Ale to není všechno! Analogově digitální převodník pracuje s 16 bitovou hloubkou na jeden barevný kanál, čímž je schopen pojmout 65 536 odstínů tohoto kanálu, což dohromady dává velmi přesnou barevnou informaci. Dále je vybaven funkcí Digital ICE3, která se stará o minimalizaci defektů na povrchu filmu (škrábanců, otisků prstů, atd.), "restauruje" barvy a v neposlední řadě si dokáže poradit i se zrnitostí předlohy, kterou snižuje.




Velký kotouč na přední stěně skeneru slouží k manuálnímu doostření skenovaného snímku, které doplňuje precizní softwarové nastavení.

Jelikož se při takto vysokém rozlišení dají očekávat velké datové toky, je skener vybaven hned dvojicí rychlých rozhraní. K dispozici je jak USB 2.0, tak i IEEE 1394 (FireWire), přičemž připojení a zprovoznění skeneru je údajně velmi snadné.

Skenovacích funkcí je také několik. Vedle standardní utility DiMAGE Scan je k dispozici také funkce pro snadné skenování (Easy Scan Utility) a dávkové skenování (Batch Scan Utility). Všechny tyto funkce se vyvolávají jednoduchým způsobem pomocí funkce rychlého skenování (Quick Scan) a lze mezi nimi vybírat. Zajímavé je dávkové zpracování, vhodné pro skenování velkých "objemů" filmů bez nutnosti adjustace jednotlivých nastavení pro každý obrázek zvlášť.

Naproti ostatním modelům řady Scan Elite má tento skener novou konstrukci s tentokrát vertikálním designem (ostatní mají design horizontální), čímž zabírá poněkud méně místa.

Minolta uvedením tohoto skeneru na trh opět zamotala svým konkurentům hlavu. Hlavně asi firmě Nikon, která se dlouhá léta věnuje konstruování špičkových kinofilmových skenerů (jmenujme řady Coolscan a Super coolscan) určených pro profesionální použití. Ačkoliv cena Minolty ještě není známa, zcela jistě budou případní uživatelé zvažovat i její koupi.


Zdroj: Minolta Europe