www.digimanie.cz
>
>
>

Digitální fotoaparát VII: Hledáček

Digitální fotoaparát VII: Hledáček
, , článek
Další díl seriálu o digitálních fotoaparátech se věnuje zařízení, jímž se díváme na fotografovaný objekt - hledáčku. U digitálních fotoaparátů existuje několik typů a my si o nich dnes trochu popovídáme ...
reklama
Na začátku bychom si možná mohli položit otázku: K čemu vlastně hledáček slouží? Každého ale jistě napadne okamžitá a také ta správná odpověď: K vyhledání vhodného záběru, ke zkomponování snímku.

Skutečně, tohle je hlavní funkce hledáčku. Dnes je ale hledáčku využito i pro další funkce, které prostě přišly s dobou a s možnostmi současné techniky. Dříve tomu bylo úplně stejně i v klasické fotografii. S postupem času se ale začaly dít věci! Dnešní hledáček má s původními pionýry společnou právě jen tuto hlavní funkci. Mimo ni ale umožňuje provádět kontrolu nad správným zaostřením, měřícími režimy, nastavením expozice, korekcemi expozice, počtem snímků, připravenosti blesku a určitě bychom přišli ještě na další funkce. Ale přesto není hledáček jako hledáček a ačkoliv se u digitálních fotoaparátů vyskytují dva typy, které jsou i u klasické fotografie, existují navíc další dva, které jsou specifické právě pro ně.

Současné typy hledáčků jsou tedy následující:
  • průhledový hledáček
  • LCD displej
  • elektronický hledáček (EVF)
  • TTL systém (Through The Lens)


Průhledový hledáčekJe nejjednodušším typem ze všech výše uvedených. Jeho optická konstrukce je velmi jednoduchá a proto jsou jím vybaveny hlavně kompaktní fotoaparáty. Jeho hlavní nevýhodou je tzv. paralaktická vada - neleží totiž v jedné ose s objektivem, a proto dochází k odchylce obrazu zkomponovaného v hledáčku oproti obrazu výslednému. Pro vzdálené předměty tento efekt prakticky neexistuje, ale čím bližší objekty uživatel fotí, tím se projevuje více. V průhledovém hledáčku bývají také některé z výše uvedených funkcí, ale především tam je kontrolka, která nás informuje o správném zaostření (protože jinak uživatel kontrolu provádět nemůže). Funguje tak, že dokud kontrolka bliká, systém ostří, jakmile je zaostřeno, kontrolka svítí kontinuálně. Další kontrolkou, která bývá vždy u těchto hledáčků je indikace bleskového světla - zapíná se při malé intenzitě vnějšího osvětlení a informuje tak uživatele o nutnosti použití blesku.

Je myslím důležité poznamenat, že průhledový hledáček nezobrazuje 100% snímané plochy (ani nemůže). U zoomů je hledáček také schopen zoomování, takže v tomto potíž není. Snad jen u funkce makro není schopen správné interpretace obrazu. Vyspělejší průhledové hledáčky také obsahují možnost korigovat oční vadu, většinou v nějakém rozsahu plus mínus jednotek dioptrií.


LCD displejJedná se vlastně o zařízení, které primárně slouží k nastavení různých funkcí fotoaparátu výběrem z menu, prohlížení či mazání fotek. Obsahuje jej každý fotoaparát, od kompaktů až po tu nejdražší zrcadlovku. V současné době mívá úhlopříčku až 2 palce zhruba se sto tisíci zobrazovacích bodů. U některých modelů se dá LCD displej vyklápět a proto lze s jeho pomocí v mnoha případech fotit mnohem pohodlněji (třeba v makrofotografii, kde se fotograf nemusí krčit za hledáčkem, ale v pohodě záběr nastaví na LCD).

Ačkoliv má své výhody, je tu i pár nevýhod. Ta hlavní spočívá v kontrastu displeje, protože na přímém slunci většinou není na displeji nic vidět. Další "vadou na kráse" je křehkost tohoto zařízení. LCD displej je totiž náchylný na mechanické poškození a že je takových situací v terénu při fotografování dost a dost.


Elektronický hledáček (EVF)Stejně jako předchozí typ, je i tento specifický právě pro digitální fotoaparáty a u klasických se s ním nesetkáte. Je to proto, že tento hledáček místo čoček obsahuje miniaturní displej, na který se "promítá" obraz, který zachytí snímací světlocitlivý čip. To znamená, že v hledáčku vidíme přesně totéž, co fotíme a i při použití konvertorů či makrofotografii nemáme žádné potíže. Používá se u digitálních zrcadlovek s velkým rozsahem zoomu, protože u nich už by nebyl průhledový hledáček schopen tento rozsah interpretovat.

Jeho další velkou výhodou je, že můžeme mít možnost si na něm zobrazit různé údaje, informující nás o nastavení fotoaparátu. Nejenže obsahuje indikátory zaostření, blesku, nastavené expozice, jejího měření, režimu, korekce a mnoha dalších. Máme totiž i možnost si v hledáčku zobrazit histogram fotografie či kontrolovat na něm nastavení funkcí z hlavního menu.

Přes svou značnou výhodu má však i několik nedostatků, na jejichž odstraňování se ale stále pracuje. Především jde o to, že tyto miniaturní hledáčky mají velmi malé rozlišení, takže i když máme možnost zaostřovat manuálně, stejně jsme odkázáni na elektronický senzor, protože na tak malém a hrubém displeji nejsme schopni určit, kdy je zaostřeno dobře. Hledáček také nepodává dostatečnou informaci o kontrastu fotografovaného objektu. Nicméně i přes tyto dílčí nevýhody se pro toto řešení otevírá velmi nadějná budoucnost.


TTL systémJak už název napovídá, jedná se o řešení, kterého se použilo u klasických jednookých zrcadlovek. TTL, z anglického through the lens, totiž znamená, že se na fotografovaný objekt díváme doslova "skrz objektiv". Je toho dosaženo díky tomu, že se v konstrukci fotoaparátu používá polopropustného zrcadla. Svazek světla odraženého od fotografovaného objektu prochází objektivem a od tohoto zrcadla se odráží na matnici a do hledáčku, který obsahuje pentagonální hranol (srovnává stranové obrácení obrazu). Matnice je jasná (navíc se často dá vyměňovat mezi několika typy), a proto je i manuální ostření snadné a možné. Velkou výhodou tohoto systému je i fakt, že je možné vyměňovat objektivy bez jakéhokoliv vlivu na interpretaci výsledného obrazu v hledáčku.

Jistým úskalím je snad jen velikost plochy snímané čipem, která bývá menší než u kinofilmového políčka, a proto je obraz menší i v hledáčku. Nicméně tento nešvar už se podařilo odstranit firmám Canon a Kodak, které do svých profesionálních modelů zamontovaly snímací čip, jehož reálné rozměry jsou totožné s kinofilmovým políčkem.

Poslední "vadou" na kráse tohoto systému je snad jen fakt, že snímací čip (z principu) potřebuje, aby na něj světlo dopadalo kolmo - což samozřejmě není u klasické fotografie nutné. Proto se u objektivů pro digitální fotografii používá o něco odlišnější optické konstrukce. A právě zrcadlovky používají výměnných objektivů z klasických modelů, čímž není tento "neduh" odstraněn. Nicméně je asi jen otázkou času, než se velké firmy, produkující fotooptiku, začnou věnovat i speciálním typům pro digitální fotoaparáty.
Nejnovější články
Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let
Slavná fotografie "V-J Day in Times Square" Alfreda Eisenstaedta zobrazuje námořníka George Mendonsu, který z radosti nad koncem války políbil okolo jdoucí sestřičku. Ten zemřel ve věku 95 let těsně před svými dalšími narozeninami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji
Pokud si děláte zálusk na nový full frame CSC fotoaparát Panasonic Lumix S1 nebo S1R a některé objektivy, tak má pro vás Panasonic připravenu akci typu "šrotovné". Za odkup starého CSC nebo DSLR můžete dostat slevu až 15600 Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru
Společnost Lensrentals je známá především jako půjčovna objektivů v USA. Zdejší zaměstnanci si ale i rádi hrají a tak se rozhodli vytvořit doslova šílený objektiv C-4 Optics 4.9mm, f/3.5 Hyper Fish-Eye, který vidí i daleko za sebe.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Panasonic Lumix TZ95 dostává lepší EVF a Bluetooth Panasonic Lumix TZ95 dostává lepší EVF a Bluetooth
Druhou dnes představenou fotografickou novinkou společnosti Panasonic je kapesní ultrazoom Lumix TZ95. Ten má 20MPx senzor, 30× optický zoom a nově dostává podporu Bluetooth a např. i lepší elektronický hledáček s vyšším rozlišením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic uvádí inovovaný ultrazoom Lumix FZ1000 II Panasonic uvádí inovovaný ultrazoom Lumix FZ1000 II
I když je na trhu už dlouhou domu Lumix FZ2000, společnost Panasonic aktualizovala i jeho předchůdce Lumix FZ1000. Ten dostal dvojku do názvu, přináší např. vyšší rozsah clon, Bluetooth a další změny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů