Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dodávky fotoaparátů 06/20: oživení po začátku pandemie, meziročně velký pád

6.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Máme tu nejnovější výsledky dodávek fotoaparátů zveřejňované asociací CIPA. Došlo sice k výraznému oživení po začátku koronavirové pandemie, ale meziročně jde i nadále o velmi výrazný pokles.
Je za námi další měsíc a asociace CIPA zveřejnila výsledky dodávek fotoaparátů za červen 2020. Výjimečně to budou i trochu pozitivní data, na což poslední dobou nejsme zvyklí. Konkrétně jde o to, že navzdory tomu, že koronavirová pandemie pokračuje a silněji, než kdykoli předtím, omezení se rozvolňují a lidé jsou opět ochotni více utrácet. Proti začátku pandemie tak dodávky značně vzrostly, ale meziročně proti stejnému období minulého roku jde i tak o dramatický pokles.
 
CIPA logo
 
Pojďme se tedy podívat na dosažená čísla. Celkově bylo za červen 2020 dodáno 511,5 tisíce fotoaparátů, což o 38,8 % více než v květnu, ale o 59,2 % méně než v červnu 2019. Pokud jde o jejich hodnotu, tak nárůst byl sice proti minulému měsíci nižší (+34,4 %), jde ale vidět, že se v dlouhodobém horizontu neustále zvyšuje hodnota prodaných fotoaparátů, takže meziroční propad byl "jen" o 45,2 %.
 
Pokud jde o kompakty, ty jsou na tom pro tento měsíc nejhůře. Těm proti květnu stouply dodávky jen o 19,5 % na 185 tisíc kusů, ale meziročně jde o výrazný pokles 69,7 %. V řeči peněz jde o +28,4 %, resp. -56 %. Zrcadlovkám se se 167 tisíci kusy tentokrát dost dařilo, ty proti květnu vzrostly o opravdu výrazných 85,1 %, meziročně jde však o propad 52,4 % (hodnotou +51,5 %, resp. -50 %, takže se za poslední měsíc nezvykle zvýšil zájem spíše o levnější modely).
 
Pokud jde o CSC fotoaparáty, tam bylo dodáno 159 tisíc kusů, což je jen o trochu méně než zrcadlovek. Proti květnu jde o 27,9 % nárůst, což je mnohem nižší číslo, na druhou stranu meziroční propad je ze všech kategorií nejnižší, a to o 45,1 %. Zajímavostí je i to, že i když se CSC prodalo o trochu méně než zrcadlovek, hodnotou jsou téměř na dvojnásobku (12,7 mld. jenů proti 6,6 mld. jenů). Přepočteno na kus je dodané CSC o 101 % dražší než zrcadlovka.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.