Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2015

15.12.2015, Milan Šurkala, návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Smartphony jsou kategorií, kde většinou mají vyšší váhu možnosti multimédií než focení, ale někteří fotografové si vybírají mobil i podle úrovně fotografování. Pro ně tu máme zajímavé zástupce fotomobilů. Dnes je na trhu spousta novinek s 13MPx fotoaparáty, mnoho z nich nabídne pokročilé metody autofokusu a často najdete i optickou stabilizaci obrazu. My se podíváme spíše do vod starších vlajkových lodí.


Sony Xperia Z2 / Z3 Compact - recenze na Z1


Fotomobil Sony Xperia Z2 disponuje na svou kategorii velkým 1/2,3" Exmor RS CMOS snímačem s velmi vysokým rozlišením 20 megapixelů. Při testu předchozího modelu Z1 se ukázalo, že to fotomobilu moc nepomohlo, spíše naopak. Trpí na poměrně velké množství šumu a agresivní odšumování situaci rovněž nepomáhá. Většina režimů (včetně automatiky iAuto+) ale vytváří jen 8MPx snímky, kde je kvalita snímků na pixelové úrovni docela v pořádku, alespoň tedy na kategorii fotomobilů.


Sony Xperia Z3 Compact


Objektiv Sony G potěší velmi dobrou světelností F2,0, optické kvality bych od pevného objektivu fotomobilu čekal trochu lepší. Výhodou Xperie Z2 je nicméně velmi dobrá rychlost fotomobilu, solidní automatika a spousta zajímavých režmů. Překvapí i HDR videosekvence, najdete tu solidní Full HD displej a v neposlední řadě se může hodit i to, že tento mobil je voděodolný (nicméně nové podmínky Sony tvrdí, že i přes udávanou odolnost není doporučeno používat tyto mobily ve vodě). Dále je nutno přiznat, že i přes několik neduhů patří k tomu nejlepšímu, co lze pro focení ve třídě Androidů sehnat.

U všech modelů už dnes najdete 4K videosekvence, což se týká i cenově příznivého menšího modelu Z3 Compact. Ten může potěšit menšími rozměry.
 
 
 

Samsung Galaxy S5 - recenze


Nová vlajková loď značky Samsung přináší velký 5,1" Super AMOLED displej s Full HD rozlišením. Jeho fotoaparát nabídne rozlišení 16 megapixelů a ve své třídě dost kvalitní snímky, docela pěkně fotí i za horšího světla. Ostření patří s časem 0,3 sekundy k velmi rychlým.


Samsung Galaxy S5


Zajímavostí je určitě schopnost natáčet Ultra HD 4K videosekvence, HDR a funkce selektivního ostření s možností dosáhnout menší hloubky ostrosti. Přední fotoaparát má rozlišení 2 megapixely, operačním systémem je Android. Typická cena tohoto smartphonu se pohybuje od 11 tisíc Kč za českou distribuci.
 
 
 

Apple iPhone 6 Plus


Smartphone Apple iPhone 6 Plus sice nemá zrovna nejvyšší rozlišení, ale to vůbec nevadí. Jeho 8 megapixelů je stále dostatečných, navíc díky 1,5mikrometrovým pixelům nemá až tak velkou pixelovou hustotu jako jiné smartphony a netrpí tolik na vysoký šum. Světelnost má pěknou hodnotu F2,2 a na rozdíl od klasického iPhone 6 má model Plus i optickou stabilizaci obrazu. Potěší i True Tone blesk, který se snaží volit rozumné vyvážení barev při použití s bleskem.


Apple iPhone 6 Plus


Zajímavostí je i velmi rychlé fázové ostření. Full HD videosekvence můžete nahrávat dokonce při 60 snímcích za sekundu, ale hlavní zajímavostí je možnost natáčet zpomalené 720p HD video až při 240 fps, tedy 8krát zpomaleně. Příjemné výsledky má i HDR režim.
 
 
 

Nokia Lumia 930


Smartphone Lumia 930 sice nedosahuje takových kvalit jako Lumia 1020, stále ale patří k těm lepším fotografickým smatphonům na trhu. Má 1/2,5" snímač, což je sice třetinová plocha proti Lumii 1020, i tak ale patří ve třídě smartphonů jednoznačně k těm větším. Snímač má rozlišení 20 megapixelů a technologii PureView ( 2× zoom při snímání v 5MPx rozlišení s relativně malou ztrátou kvality obrazu). Zajímavostí je zejména podpora RAWu (DNG souborů).


Nokia Lumia 930


Světelnost objektivu dosahuje slušné hodnoty F2,4 a najdete zde také optickou stabilizaci obrazu. Objektiv má širokoúhlý záběr vyjádřený přepočtenou ohniskovou vzdáleností 26 mm. Najdete tu i duální LED blesk. Zadní fotoaparát umí natáčet Full HD video, přední pak jen HD videosekvence. Smartphone má 5" OLED displej s Full HD rozlišením, najdete tu čtyřjádrový procesor s taktem 2,2 GHz a 2 GB RAM. Vnitřní paměť má kapacitu 32 MB, bohužel slot pro paměťové karty chybí.
 
 
 

Samsung Galaxy S6 / S6 edge


Smartphony Galaxy S6 a S6 edge přinesly snímač s rozlišením 16 megapixelů, který dokáže poskytnout překvapivě solidní a detailní obraz. Na svou třídu předvádí slušné výsledky i za horšího světla, k čemuž také dopomáhá dosti světelný objektiv (světelnost F1,9). Nechybí ani dobré makro.


Samsung Galaxy S6


Potěší optická stabilizace, podpora zpomalených 240fps videosekvencí i 4K videa. Zamrzet může naopak nemožnost použít paměťové karty, takže pokud plánujete hodně fotit, jděte raději do verzí s vyšší kapacitou (nabízí si 32GB, 64GB a 128GB verze). Přes některé aplikace lze dokonce fotit i do RAW formátu.
 
 
 
Do listopadu 2015 jsme doporučovali Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4 - recenze


Fotoaparát ve smartphonu Samsung Galaxy S4 disponuje 13MPx snímačem, který dokáže přinést slušné množství detailů, musíte však počítat se silnějším odšumováním. Objektiv má středně širokoúhlou 31mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost a výbornou světelnost F2,2.

Samsung Galaxy S4


K dispozici je i Full HD video. Výhodou fotomobilu je i menší citlivost na světelné závoje. Fotomobil byl už nahrazen novou verzí Samsung Galaxy S5 s novým 16MPx senzorem i modelem Galaxy S6 a chystá se i Galaxy S7, a proto nepřekvapí, že cena se neustále snižuje. Dnes už se hůře shání v české distribuci.
 
 

Do října 2015 jsme doporučovali LG G2 (D802B)

LG G2 (D802B)


LG nabízí velký smartphone G2 (D802B), který disponuje 5,2" Full HD IPS displejem. Musíte tak počítat s velkými rozměry. Kvality fotoaparátu v tomto smartphonu jsou velmi dobré. Nabídne 13MPx senzor s poměrně slušným zpracováním obrazu (na svou kategorii), je zde dobře fungující HDR a Full HD video lze natáčet až s 60 snímky za sekundu. Potěší i přítomnost optické stabilizace obrazu.


LG G2 D802B


Přední kamerka má rozlišení 2,1 megapixelů a dá se použít i pro focení selfie fotografií. Smartphone nabídne výkonný hardware (Snapdragon 800 4×2,26 GHz, 2 GB RAM), solidní výdrž baterie (je uživatelsky nevyměnitelná) a bohatou výbavu. Protože nemá microSD slot, kupte si rozhodně verzi s vyšší paměťovou kapacitou 32 GB. Výhodou je velmi dobrá cena okolo 8500 Kč, doprodávají se poslední kusy.
 


Do února 2015 jsme doporučovali smartphone Nokia Lumia 1020

Nokia Lumia 1020 - recenze


Nástupcem dnes již legendárního modelu Nokia 808 PureView je Lumia 1020. Ta má trochu menší 1/1,5" senzor, rozlišení činí i nadále 41 megapixelů. I přesto dává velmi kvalitní obraz do citlivosti ISO 400 a rovněž ISO 800 je použitelné, pokud je použit over-sampling do rozlišení 5 megapixelů. Snímky v plném rozlišení pak nabízí možnost zoomovat až v počítači, případně volit vlastní rozlišení a solidních cca 12-16 megapixelů pro fotomobil rozhodně není žádný problém. V méně výrazných plochách čekejte agresivnější odšumování. Můžete se podívat i na srovnání Lumie 1020 s 808 PureView.

Objektiv má 25mm ohniskovou vzdálenost (při poměru stran 16:9), resp. 27 mm (při 4:3). Světelnost má velmi dobrou hodnotu F2,2, objektiv disponuje i optickou stabilizací, která umožní focení z ruky i při času 1/5 sekundy. Stinnou stránkou je kvalita objektivu, trápí jej rohová neostrost a chromatická aberace. Bohužel ani rychlost není nejlepší a zásadním problémem je absence slotu pro paměťovou kartu. Chválím možnost nastavení expozičního času (režim priority času), s novou verzí firmwaru si můžete užít i RAW. Kvalitou snímků jde o nejlepší fotomobil na trhu. Mobil se už doprodává a je komplikovanější jej sehnat.
 
 


Závěr


Další díl pravidelného seriálu o výběru digitálního fotoaparátu máme za sebou. Obsahuje přehled těch modelů, které jsou v daných třídách nejlepší. Snad jste si vybrali svého favorita a bude vám dělat radost.

 

 
 
Další doporučené produkty
 
 

Doporučená multimediální centra

 
Multimediální centra jsou dnes hodně populární, proto připravujeme na TV Freaku každý měsíc aktualizovaný souhrn těch, které jsme testovali a lze je doporučit: www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra

 
 

Doporučené PC sestavy

 
Ve světě počítačů se stále objevují novinky, které mohou najednou zlepšit užitnou hodnotu nebo poměr cena/výkon oproti starším produktům. Každý měsíc tak připravujeme doporučené PC sestavy pro různá nasazení: www.svethardware.cz/doporucene-sestavy


 
 

Doporučené skříně

 
Jelikož PC skříně patří na Světu hardware mezi nejvíce recenzované produkty, přinášíme vám cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není potřeba, jelikož se zajímavé novinky moc často nevyskytují). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i naši podrobnou recenzi: www.svethardware.cz/doporucene-skrine
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.