Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2020

18.12.2020, Milan Šurkala, článek
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Popularita zrcadlovek poslední roky pomalu upadá. Dobře se drží high-endové modely, nicméně u těch levnějších dochází k ochlazení zájmu a většinou jde jen o několikátou iteraci téhož s minimem změn. Koupě zrcadlovky nicméně dnes znamená, že se vystavujete riziku ukončení systému. Např. u Nikonu to vypadá, že už zůstane jen vyšší třída (full frame). I tak zde najdeme několik zajímavých přístrojů.


Digitální zrcadlovky

 


Pentax K-70


I když jsme zrcadlovku Pentax K-70 netestovali, jsou na ni všeobecně velmi kladné recenze. 24MPx APS-C snímač podává excelentní výkony, radost také udělá přítomnost mechanické stabilizace obrazu. Fotoaparát je také odolný vůči nepříznivému počasí, má solidní hledáček a ve své cenové kategorii překvapí i možností nastavit autofokus. Ten nicméně nepředvádí až tak dobré výkony jako konkurence, má i malé pokrytí.


Pentax K-70


Místo si tu našla i funkce Pixel Shift Resolution, která díky čtyřem expozicím posunutým o pixel dokáže obejít Bayerovu interpolaci a výrazně zvýšit množství detailů. Obecně by se fotoaparát nedal moc doporučit na video, kvalita videa a autofokus v live view stále nejsou z nejlepších. Nepříliš vysoká je i výdrž na baterii. Nicméně v mnoha ohledech jde o výrazně nadprůměrný fotoaparát. S 18-135mm WR objektivem jste na 28,5 tisíce Kč, dá se sehnat i s novým 18-50mm objektivem od 22.500 Kč.

 

Nikon D7500


Digitální zrcadlovka Nikon D7500 není úplně přímým nástupcem modelu D7200. Jeho nástupci jsou vlastně dva, D7500 mířící spíše trochu níže a D500, která naopak přináší výraznější high-endové schopnosti. Protože se v některých vlastnostech u D7500 šlo směrem dolů (např. absence druhého SD slotu, není zde podpora batériového gripu), setkal se tento model i s kritikou. Faktem ale je, že jde nadále o velmi schopný přístroj, který díky svému 20MPx senzoru nabídne vynikající obrazové výsledky, nízký šum a vysoký dynamický rozsah.

Nikon D7500

Fotoaparát nadále podporuje expoziční časy od 1/8000 sekundy, jeho tělo je ergonomicky rozumně tvarované a proti řadě D5x00 je celkově mnohem lépe ovladatelné. Najdete zde podporu 4K videosekvencí, musíte však počítat s velmi výrazným cropem (natáčí se středová 4K plocha čipu). U Full HD pak k tak výraznému ořezu nedochází, a to ani v 1080p60 režimu. Počítat musíte se slabším průběžným autofokusem ve videu. Naopak potěší možnost nekomprimovaného záznamu na externí rekordér.
 
Rozumně rychlé je i sekvenční snímání, buffer má dostatečnou velikost. U zrcadlovky rozhodně potěší možnost ladění autofokusu a v tomto případě je dokonce automatické. Cena těla startuje na 28,5 tisíce Kč.

 
 
Do listopadu 2020 jsme doporučovali Canon EOS 77D
 

Canon EOS 77D


Zrcadlovka Canon EOS 77D má 24MPx APS-C CMOS snímač, který proti předchůdcům vylepšil jak dynamický rozsah, tak i snížil šum. Zlepšila se tedy kvalita snímků a nezůstalo jen u toho. Zaostřovací systém má 45 bodů, všechny jsou křížové a hodně dobrá je tak citlivost i za horšího světla (od -3 EV). Nechybí Dual Pixel AF, díky čemuž fotoaparát umí velmi dobře ostřit i přes live view.


Canon EOS 77D


Dual Pixel AF nabídne slušné ostření i ve videu, kde nabídne rozsáhlé možnosti chování a jiných nastavení, nicméně na 4K rozlišení si budete muset nechat zajít chuť a maximem je pořád Full HD video. Radost udělá i dotykový polohovatelný displej, bohužel hledáček je se svým 0,82× zvětšením jeden z těch menších. EOS 77D je celkově velmi solidní zrcadlovkou bez výraznějších nedostatků. Obecně bych doporučil zejména sety s univerzálním 18-135mm IS Nano USM objektivem, ty jsou za 27.000 Kč.



 
Do června 2020 jsme doporučovali Nikon D750
 

 

Nikon D750

 
Do výběru zajímavých fotoaparátů se nám dostala i full frame zrcadlovka Nikon D750. I když už má na svém hrbu přes pět let, stále má co říci, když uvážíme cenu, která činí 35.500 Kč s DPH za tělo, resp. 49.500 Kč s objektivem 24-120mm VR nebo 24-85mm VR (to je poměrně vysoké zdražení o 5500 Kč, takže bych už více rozmýšlel, zda nezvolit něco modernějšího). Tato zrcadlovka nabídne 24MPx snímač s nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem. Pochopitelně kvůli svému věku nepřekvapí, že podporuje maximálně jen Full HD video při 60p.
 
Nikon D750
 
Má velmi dobrý a citlivý AF systém (nikoli v live view a má relativně malé pokrytí). Oceňován je i velký hledáček, solidní možnosti natáčení videa včetně nekomprimovaného HDMI výstupu, 3,5mm jacku pro sluchátka i mikrofon a plochých profilů. Radost udělá i dvojice SD slotů a naklápěcí 3,2" displej. Pokud jde o negativní stránky, překvapí nejkratší expoziční čas jen 1/4000 sekundy, což docela limituje focení se světelnými objektivy za dne (bude potřeba ND filtr).
 
Fotoaparát byl před pár týdny nahrazen novým modelem D780. Ten přináší 24MPx CMOS BSI snímač s podporou 4K videa s 10bitovou barevnou hloubkou včetně N-Log, jsou zde i dva sloty pro SDXC UHS-II karty.
 

 
 
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.