Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2021

14.12.2021, Milan Šurkala, článek
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Smartphony jsou kategorií, kde většinou mají vyšší váhu možnosti multimédií než focení, ale někteří fotografové si vybírají mobil i podle úrovně fotografování. Pro ně tu máme zajímavé zástupce fotomobilů. Dnes je na trhu spousta novinek s např. 12-13MPx fotoaparáty a obvykle i více objektivy, mnoho z nich nabídne pokročilé metody autofokusu a často najdete i optickou stabilizaci obrazu. My se podíváme spíše do vod starších vlajkových lodí. 
 
 
 

Apple iPhone SE

 
Společnost Apple má v nabídce také telefon iPhone SE druhé generace, který je cenově přístupným iPhonem s velmi solidním fotoaparátem. Překvapením je ale to, že v dnešní době má jen jediný fotografický modul. Ten je ale hodně slušný. Nabídne rozumné 12MPx rozlišení (bohužel na poměrně malém snímači), který lze v některých aplikacích přinutit k výstupu do RAWu. Má i na svou třídu docela rozumné "makro". Objektiv pak nabídne solidní světelnost F1,8.
 
Apple iPhone SE
 
Působivé je ale především natáčení videa. Potěší možností natáčet UHD 4K video až při 60 snímcích za sekundu. Full HD video zvládá v téže rychlosti, ale je tu i slow-motion ve Full HD až při 240 fps. Zajímavostí je i podpora úsporných formátů HEIF a HEIC (H.265). Pokud to s focením a natáčením myslíte trochu vážně, vyhnul bych se asi 64GB variantě a připlatil si raději za vyšší kapacitu 128 GB nebo 256 GB (je však pravda, že ty příplatky jsou u Applu docela neadekvátní).
 
 
 

Google Pixel 4

 
Zajímavými telefony z fotografického hlediska jsou také Pixely 4 a 4 XL od Googlu. I když jsou vzadu jen dva fotoaparáty a telefony nemají slot pro paměťovou kartu, kvalitou focení patří k tomu nejlepšímu, a proto se dostaly také do našeho doporučení. Základem je tu standardní 12MPx snímač (s velkými 1,4μm pixely) s 28mm objektivem, světelností F1,7 a optickou stabilizací. Detaily jsou solidní po celé ploše snímku, odšumování je přiměřeně silné a potěší také působivé výsledky v nočním režimu, který nevypadá tak uměle jako např. na Samsungu.
 
Google Pixel 4
 
Druhý fotoaparát má lehce vyšší 16MPx rozlišení s menšími 1,0μm pixely. Máme zde teleobjektiv se 45mm ohniskovou vzdáleností a světelností F2,4. Také zde je optická stabilizace a oba moduly mají fázový AF. Fotit lze i do RAW formátu, který dovoluje výrazné rozšíření dynamického rozsahu zejména ve světlech. Pokud jde o video, tady nejde o nejpokročilejší smartphone na trhu, maximem je 4K při 30p, Full HD je pak podporováno maximálně při 120 fps. Stinnou stránkou je to, že kapacita vnitřní paměti má jen 64 GB, což nemusí stačit pro rozsáhlejší focení. Telefon se dá ale jen obtížně sehnat (ostatně jako všechny Pixely). Brzy budou na trhu i nové Pixely 6. generace.
 
 

OnePlus 9 Pro

 
Velmi oceňovaným fotomobilem je i high-endový OnePlus 9 Pro. Máme tu 48MPx snímač s relativně velkými 1,12µm pixely, objektiv má pak světelnost F1,8 a optickou stabilizaci. Dává velmi slušný obraz, který je dostatečně detailní a přijatelně odšumovaný. Dobré výsledky podává také za špatného světla. Kdo chce, může v režimu Pro fotit i do 12bitových RAWů a manuálně ovládat expozici. Dále je tu podpora 8K videa při 30p a 4K videa až při 120p, nemluvě o slow-motion až do 480 fps.
 
OnePlus 9 Pro
 
Extra širokoúhlý modul dostal 50MPx rozlišení, světelnost F2,2 a oceňuji relativně nízkou chromatickou aberaci, která trápí nejeden konkurenční telefon. Obraz není příliš zkreslený a můžete natáčet 4K video při 60 fps. Teleobjektiv má sice jen 8 MPx a se 3× zoomem a F2,4 si nemůže vyskakovat např. na Samsung Galaxy S21 Ultra, přesto opět potěší relativně detailním obrazem. O fotoaparáty se zde totiž postarala společnost Hasselblad.
 
Telefon je k dispozici ve dvou variantách, 8GB+128GB a 12GB+256GB. Pokud to myslíte s focením trochu více vážně, chcete více používat např. RAW, natáčet video ve vyšších rozlišení a snímkovacích frekvencích, pak bych doporučil druhou verzi. Připravte se na to, že nepůjde o levnou legraci. Poznamenejme ještě, že OnePlus 9 Pro má velký 6,7" displej AMOLED s QHD+ rozlišením a obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz, což šetří 4500mAh akumulátor, ale právě nižší výdrž je asi nejčastěji zmiňovaným negativem. Procesorem je Snapdragon 888.
 
 

Apple iPhone 12 Pro

 
S představením nových iPhonů 13, které jsou překvapivě při uvedení levnější, než byly iPhony 12, pochopitelně o to víc klesá cena modelů starší řady. Ty se tak stávají cenově zase o něco více přijatelné. Apple nabízí v řadě Pro dva modely, klasický Pro s 6,1" displejem a Pro Max s 6,7" variantou. Počítejte s tím, že nejsou úplně lehké (187, resp. 226 gramů), nabídnou vyšší odolnost (IP68) a vysoký výkon. Nás ale budou zajímat fotoaparáty.
 
Apple iPhone 12 Pro
 
Všechny tři moduly mají 12MPx rozlišení. Nejvíce širokoúhlý modul má 13mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost. Základní modul nabídne 26mm ohniskovou vzdálenost po přepočtu a světelnost F1,6, nicméně verze Pro a Pro Max se liší v něm i teleobjektivu. Pro má lepší výsledky oproti iPhonu 11 Pro, k dispozici je optická stabilizace, jeho teleobjektiv pak nabídne 52 mm po přepočtu a světelnost F2,0. Pro Max má větší 1/1,9" čip v základním modulu, mechanickou stabilizaci a teleobjektiv se dostává rovnou na 65 mm se světelností F2,2. Pro Max je tak nejlepším modelem pro focení v této řadě a překonává menšího bratříčka.
 
Zajímavostí je např. Apple ProRAW, který přináší multiexpozici, slučování snímků a možnost rozsáhlých úprav (to u iPhone 12 a 12 mini nenajdete). Máme zde LiDAR, Deep Fusion, Smart HDR 3. 4K video můžete natáčet i v 60p, a to dokonce i s HDR. Full HD nabídne i zpomalený záznam, a to až do 240 fps. Další zajímavostí je podpora JPEG i HEIF u fotek a H.264 i H.265 u videa. Pro vážnější focení a natáčení bych doporučil 256GB variantu (u 128GB by mohla rychleji dojít paměť, 512GB je zase dost drahá).
 
Komu by toto nestačilo, má k dispozici nejnovější verze iPhone 13 Pro, které jsou dražší. Nabízí ale větší čip pro oba modely, Smart HDR 4, Cinematic Mode a teleobjektiv s přepočtenými 77 mm (opět pro obě verze Pro).
 
 
 

Google Pixel 6

 
Tradičně nadprůměrnými telefony jsou i nové Pixely 6 od Googlu. I když původní modely dokázaly i z 1/2,55" 12MPx čipu vytáhnout velmi solidní snímky, nyní tu máme výrazně větší 1/1,31" snímač. Jeho rozlišení vyskočilo na 50 MPx, ale díky výrazně většímu snímači se pixely až o tolik nezmenšily (z 1,4 µm na 1,2 µm). Pixely se navíc mohou slučovat do sebe, takže jsou zde 12,5MPx snímky, tedy skoro stejné rozlišení z plošně 4krát tak velkého čipu. Objektiv nabídne světelnost F1,85. Zatímco ve dne nejsou rozdíly příliš viditelné, noční snímky jsou výrazně kvalitnější.
 
Google Pixel 6
 
Širokoúhlý modul má nyní 12MPx rozlišení, 1,25µm pixely, 106,5° úhel záběru a světelnost F2,2. Bohužel podobně jako předchůdce, i zde trpí na docela výraznou chromatickou aberaci. Pixel 6 se bohužel musí obejít bez teleobjektivu, který najdete u dražšího Pixelu 6 Pro. Těšit se můžete na 4K video při 60p, které je dosti detailní a rozumně stabilní. Trochu ale mohou potrápit jemné vzory (např. na stěnách budov) svou nestálostí barev. Telefon umí také slow-motion ve Full HD při 240 fps, tam ale pochopitelně počítejte s menšími detaily. Aktivovat můžete záznam do formátu RAW.
 
Telefon má 6,4" obrazovku s Full HD+ rozlišením a 90Hz frekvencí, na telefon se zaměřením na focení možná překvapí tradiční 8bitová barevná hloubka. Telefon váží poměrně výrazných 207 gramů, nicméně to se dnes už stává standardem. Máme zde procesor Tensor, 8 GB RAM a 128GB úložiště. Pokud jde o akumulátor, ten má kapacitu přes 4600 mAh a má podporovat 30W nabíjení přes USB-C.
 
 
 
Do června 2021 jsme doporučovali Huawei P30 Pro
 

Huawei P30 Pro

 
I když má Huawei poslední dobu problémy s americkými sankcemi a budoucností této značky je hodně nahnutá, její telefony mohou stále hodně nabídnout. P30 Pro staví na úspěchu předchozího modelu P20 Pro a celý koncept dotahuje ještě o něco dále. Vzadu najdete hned čtyři fotomoduly. Máme tu ultraširokoúhlý modul s 20MPx senzorem a 16mm objektivem (po přepočtu) se světelností F2,2. Následuje standardně širokoúhlý 28mm objektiv se 40MPx modulem (běžně ale fotí do 10 MPx) s velmi pěkným a celoplošně ostrým obrazem. Má velmi dobrou světelnost F1,6 a optickou stabilizaci obrazu.
 
Huawei P30 Pro
 
Dále tu máme 125mm teleobjektiv se světelností F3,4 a také optickou stabilizací, snímač má pak 8MPx rozlišení. Výhodou této trojice modulů je jakýsi 5× "optický" zoom. Můžete tak fotit širokoúhlé fotky i docela slušně přibližovat, aniž by utrpěla kvalita snímků. Digitálně můžete zazoomovat ještě více, to se už ale pochopitelně projeví na kvalitě. Ta je obecně solidní, občas mi ale v testech přišlo, že má poněkud slabší barvy (možná je to RYYB senzorem, který je citlivější, ale místo červeného a druhého zeleného pixelu jsou zde dva žluté).
 
Nakonec je tu ještě ToF kamerka, tedy hloubkový senzor, díky čemuž je přidávání bokehu velmi kvalitní a fotografie svou hloubkou ostrosti skutečně vypadají jak z fotoaparátu z velkým senzorem s minimem nechtěných artefaktů. Solidní jsou i výsledky v noci a podpora delších expozic. Pokud jde o přední kamerku, ta má zbytečných 32 megapixelů.
 
 
 
Do října 2021 jsme doporučovali Apple iPhone 11 Pro
 

Apple iPhone 11 Pro

 
Smartphony iPhony 11 Pro jsou sice extrémně drahé telefony, ale také velmi schopné. V oblasti focení patří k tomu nejlepšímu na trhu, i když nevynikají v úplně všech vlastnostech. Apple zapracoval např. na nočním režimu, dost umožní i aplikace třetích stran, které dovolí např. záznam do RAWu (nikoli však s nejširokoúhlejším modulem). Hlavní výhodou iPhonů je ale především to, že má tři fotoaparáty, které jsou dosti konzistentní. Zatímco u Androidů je běžné, že každý fotomodul je úplně jiný, nabídne jiné rozlišení, jinou barevnost a podobně, zde se Apple snažil dát tomu nějaký řád. Všechny tři moduly tak mají např. vzájemně zkalibrované barvy.
 
Apple iPhone 11 Pro
 
Základem je tak modul s 26mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností a světelností F1,8. Ten doplněn teleobjektivem, který má 2× zoom s 52mm ohniskovou vzdáleností a světelností F2,0. Dále je tu i širokoúhlý fotoaparát s 13mm ohniskovou vzdáleností (tedy 0,5× zoom) a světelností F2,4. Všechny moduly jsou tedy odstupňované 2× zoomem a všechny mají 12MPx rozlišení. Zajímavostí je možnost natáčet UHD 4K video až při 60p a nechybí ani slow-motion ve Full HD při 240 fps. Základní varianta iPhone 11 Pro má 5,8" displej a rozměry 144×71,4×8,1 mm při hmotnosti 188 gramů. Pokud to s focením a natáčením myslíte alespoň trochu vážně, volil bych minimálně 256GB variantu.
 
Před rokem se objevily i iPhony 12 Pro s vylepšenými fotoaparáty, což platí zejména o iPhonu 12 Pro Max. Ten má ještě větší hlavní snímač (typ 1/1,9"), také jeho teleobjektiv nabídne 2,5× zoom proti 2× zoomu. Jenže cena je opravdu hodně vysoká. Dá se ale předpokládat brzké snížení v obou případech, protože se v půli září očekává příchod iPhonů 13.
 
 

 
 

Závěr


Další díl pravidelného seriálu o výběru digitálního fotoaparátu máme za sebou. Obsahuje přehled těch modelů, které jsou v daných třídách nejlepší. Snad jste si vybrali svého favorita a bude vám dělat radost.

 
 

 

 
 
Další doporučené produkty
 
 

Doporučená multimediální centra

 
Multimediální centra jsou dnes hodně populární, proto připravujeme na TV Freaku každý měsíc aktualizovaný souhrn těch, které jsme testovali a lze je doporučit: www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra

 
 

Doporučené PC sestavy

 
Ve světě počítačů se stále objevují novinky, které mohou najednou zlepšit užitnou hodnotu nebo poměr cena/výkon oproti starším produktům. Každý měsíc tak připravujeme doporučené PC sestavy pro různá nasazení: www.svethardware.cz/doporucene-sestavy


 
 

Doporučené skříně

 
Jelikož PC skříně patří na Světu hardware mezi nejvíce recenzované produkty, přinášíme vám cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není potřeba, jelikož se zajímavé novinky moc často nevyskytují). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i naši podrobnou recenzi: www.svethardware.cz/doporucene-skrine
 
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.