www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty - říjen 2011

Doporučené fotoaparáty - říjen 2011
, , návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
K oblíbeným
reklama
Třída kapesních ultrazoomů je velmi žádaná díky rozměrům kompaktů a schopnostem dosahujícím téměř na pravé ultrazoomy. Navíc v poslední době ceny těchto přístrojů výrazně klesají a dobré modely se dají sehnat už kolem 5 000 Kč s DPH.


Canon PowerShot SX130 IS (recenze)


PowerShot SX130 IS je podobný fotoaparát jako jeho předchůdce, model SX120 IS. Důvodem k doporučení je velmi příznivý poměr ceny a výkonu. Než však poběžíte do obchodu, zvažte, zda pro vás budou vlastnosti přístroje vhodné. Proti SX120 IS má výrazně horší světelnost (a tedy i vyšší šum za horšího světla, protože musí volit vyšší citlivosti než předchůdce), na druhou stranu potěší širokoúhlým 28mm ohniskem a nadprůměrnými HD videosekvencemi s podporou optické stabilizace i zoomu, nechybí dokonce ani stereo zvuk.Fotoaparát nabídne plné možnosti manuálních nastavení včetně irisové clony. Ovladatelnost je výborná, za což může mírný grip i velká tlačítka. Napájení zajišťují dvě AA baterie, udávaná výdrž je na 370 snímků, v praxi je ještě o trochu vyšší. Nyní se ale dostanu k věcem, proč koupi modelu SX130 IS zvažovat. Fotoaparát je vhodný pro ty, kteří si rádi hrají a nastavují. Důvod je dvojí. Prvně to fotoaparát plně umožňuje, za druhé je automatika poněkud slabší. Někdy zbytečně leze s citlivostí nahoru (vyšší šum), ani vyvážení bílé nepracuje úplně nejlépe a fotoaparát má tendenci přeexponovávat. Chce to tedy někoho, kdo se bude snažit z fotoaparátu vytřískat maximum. Ten bude s modelem SX130 IS vzhledem k ceně spokojený. Kdo chce jen mačkat spoušť, může být trochu zklamán. Cena je po slevě lehce nad hranicí 3500 Kč s DPH.

Canon PowerShot SX130 IS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot SX130 IS poskytuje server Heureka.cz
Samsung WB650 (recenze)


Oblíbený ultrazoom Samsung WB650 přináší 12MPx rozlišení (na 14MPx snímači) a výborný 15× optický zoom s optickou stabilizací. Rozsah ohnisek začíná na extrémně širokoúhlých 24 milimetrech, světelnost objektivu i jeho optické kvality jsou spíše průměrné. Fotoaparát potěší přítomností plně manuálního nastavení, a to s irisovou clonou až do hodnoty F12,5. Tak obrovský rozsah vám žádný jiný kompakt nenabídne. Stinnou stránkou je poněkud komplikovanější menu, možnosti nastavení vám to ale bohatě vynahradí. Makro je slušné, telemakro nadprůměrné. Kvalita obrazu je docela dobrá, šum sice silnější, ale s příjemnou strukturou.Potěší velký 3,0" displej typu AMOLED s mnohem lepšími pozorovacími úhly a lépe vypadá i na slunci. Fotoaparát má i velmi přesnou a rychlou GPS, jejíž provoz snižuje výdrž na baterii jen minimálně, do fotoaparátu lze nahrát mapy a vidět aktuální pozici. Přijatelné jsou i HD videosekvence. Cena je necelých 5000 Kč s DPH, levnější model WB600 už téměř nelze sehnat a nahradil jej model WB700.

Samsung WB650
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Samsung WB650 poskytuje server Heureka.cz
Panasonic Lumix TZ8 (recenze na TZ10)


Malé kapesní ultrazoomy Panasonic jsou velmi populární a je k tomu důvod. Jejich objektiv Leica je jeden z nejlepší objektivů, který můžete nalézt nejen ve třídě ultrazoomů, ale u kompaktů vůbec. Má 12× optický zoom začínající na velmi širokoúhlých 25 milimetrech. Výhodou je i dobrá světelnost objektivu a velmi účinná optická stabilizace. Rozlišení činí 12 megapixelů (na 14MPx snímači stejně jako u Samsungu WB650), obraz patří k tomu nejlepšímu ve třídě, nicméně za horšího světla s citlivostmi od ISO 400 včetně je odšumování příliš agresivní. Na nižších citlivostech je ale ve své třídě nepřekonatelný. Makro je dobré, HD video nadprůměrné, bohužel jen se standardní optickou stabilizací (není zde aktivní režim jako u HX5 a SX210 IS).Potěší plně manuální nastavení, maximální clona je ale jen F6,3. Výhodou je, že clona je irisová a maximální expoziční čas dosahuje až 60 sekund, konkurence končí často jen na 15 sekundách. Cena modelu TZ8 se pohybuje kolem 5000 Kč včetně daně. Dražší TZ10, která je také velmi dobrá koupě, se nicméně už téměř nedá sehnat (ten se od modelu TZ8 liší jen lepším displejem a GPS modulem).

Panasonic nedávno představil nové modely TZ18 a TZ20. V testu se bohužel nijak dobře nepředvedly a patří nanejvýš už jen k mírnému nadprůměru této třídy. TZ20 má 14MPx MOS čip z modelu FZ100 s dost vysokým šumem, ale na Full HD video je to vynikající přístroj. TZ18 má o něco kvalitnější fotky než TZ20, ale úrovně původních modelů TZ8 a TZ10 to nedosahuje. Dokud ještě naleznete v obchodech TZ8 a TZ10, nemá vůbec smysl uvažovat o nových a mnohem dražších modelech.

Panasonic Lumix DMC-TZ8
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Panasonic Lumix DMC-TZ8 poskytuje server Heureka.cz
Sony Cyber-shot HX5/HX7 (recenze/aktualita)


Cyber-shot HX5 disponuje 10MPx CMOS BSI snímačem (Exmor R CMOS), který potěší velmi rychlým sekvenčním snímáním (10 fps), podporou hardwarového HDR a multiexpozičními režimy. Fotoaparát pořídí šest snímků za sebou a sloučí je dohromady. Výsledkem je snímek s podstatně menším šumem. Trochu sice utrpí ostrost detailů, ale na druhou stranu zmizí neostrost pohybová. K dispozici je nicméně i optická stabilizace. Objektiv má 10× optický zoom od velmi širokoúhlých 25 milimetrů, nepotěší však špatná světelnost jinak docela kvalitního objektivu Sony G.Kvalita obrazu ve dne patří jen k průměru, fotoaparát agresivně odšumuje. Za horšího světla se ale CMOS BSI snímač začíná ukazovat v lepším světle a šumí o trochu méně než CCD čipy. Díky multiexpozičním režimům je pak schopen pořizovat poměrně dobré snímky i za špatného světla (byť s poněkud slabými barvami). Hlavní výhodou fotoaparátu jsou opravdu vynikající Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů při 50 prokládaných snímcích za sekundu v AVCHD kodeku. Výhodou je aktivní stabilizace, takže klidně můžete s fotoaparátem jít a video bude stabilní (samozřejmě při klidné chůzi). K dispozici je i GPS, je ale trochu pomalejší.

Vedle automatiky najdete omezené manuální režimy (prioritní režimy zde chybí) a cloní se jen ND filtrem, jehož používání automatikou je někdy poněkud zbytečné. Automatika občas přepaluje, což je ale obvyklý jev u většiny kompaktů. Cena je zhruba 5500 Kč s DPH. Model HX7V je doplněn o několik zajímavých technologií jako lepší HDR nebo rozšířené multiexpoziční režimy. Vyšší rozlišení 16 megapixelů způsobuje o trochu vyšší šum i odšumování, ale v těch megapixelech navíc se to trochu schová. Tento fotoaparát je dražší o 500 Kč, což je přijatelný příplatek.

Sony Cyber-Shot DSC-HX5
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Sony Cyber-Shot DSC-HX5 poskytuje server Heureka.cz


SONY Cyber-Shot DSC-HX7
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu SONY Cyber-Shot DSC-HX7 poskytuje server Heureka.cz
Canon PowerShot SX210 IS, SX220 HS, SX230 HS (recenze na SX210 IS / recenze na SX230 HS)


Přestože je Canon PowerShot SX210 IS zklamáním (podprůměrná ergonomie ovládání, zašuměné snímky, stín v rohu snímků od blesku), pro některé může být skvělou volbou. Tento přístroj totiž sice jako fotoaparát příliš nepotěší, ale jako videokamera naprosto září. Jeho HD videosekvence s rozlišením 1280×720 pixelů jsou opravdu vynikající a stejně jako Sony HX5 disponuje aktivní optickou stabilizací. Musí se vám už hodně třepat ruka, aby to na videu šlo poznat.Trochu horší je to s datovým tokem videosekvencí, připravte si velké karty. Pokud chcete hlavně natáčet video, bude PowerShot SX210 IS vynikající volba. Pokud ale chcete hodně i fotit, raději zakotvěte u jednoho z předchozích přístrojů této kategorie. Cena je zhruba 5000 Kč s DPH.

Nástupci v podobě modelů PowerShot SX220 HS a SX230 HS sice špatnou ergonomii zachovávají, ale jinak předchozí model výrazně vylepšují. Jako videokamera jsou tyto fotoaparáty ještě lepší (Full HD video) a jako fotoaparáty si také polepšily díky novému 12MPx CMOS snímači. I přes nižší rozlišení mají překvapivě kvalitní snímky a přesvědčí zejména na středních citlivostech. Nové modely jsou tak lepšími videokamerami i fotoaparáty. Cena je ale trochu vyšší, 6000 Kč s DPH za SX220 HS a 6400 Kč s DPH za SX230 HS s podporou GPS. Doporučuji spíše levnější model SX220 HS, neboť GPS v dražším modelu není přesná, moc dlouho nabíhá a hodně "žere" baterku.

Canon PowerShot SX210 IS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot SX210 IS poskytuje server Heureka.cz
Canon PowerShot SX220 HS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot SX220 HS poskytuje server Heureka.cz
Canon PowerShot SX230 HS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot SX230 HS poskytuje server Heureka.cz
Sony Cyber-shot HX9V (recenze)


Nový Cyber-shot HX9V je po takřka každoměsíčních slevách už rozumně drahým kapesním ultrazoomem (7500 Kč s DPH), protože toho nabízí opravdu hodně. Objektiv Sony Lens G je až na odlesky v protisvětle poměrně kvalitní (a pokud ne, jsou chyby softwarově odstraněny), má velký rozsah zoomu, slušné makro a průměrné telemakro. Snímací čip CMOS BSI má vysoké rozlišení 16 megapixelů, které si vyžádalo opravdu hodně agresivní odšumování, i přes výraznou rozpatlanost ale snímky působí velmi ostře a detailně (je to zajímavé, ale je to tak).

K tomu si připočítejte Full HD video v rozlišení 1920×1080 pixelů s 50 progresivními snímky za sekundu a stereo zvukem. Nechybí ani velmi dobře funkční HDR, rychlé sekvenční snímání, multiexpozice dovolující fotit relativně kvalitní snímky (na svou třídu) i za špatného světla a další zajímavé režimy (např. panoramata).

Fotoaparát nabídne i manuální nastavení expozice, nepochopitelně je ale použit jen ND filtr místo irisové clony (v této kategorii fotoaparátů mi to přijde už hodně divné šetření na nepravém místě). Nedočkáte se ani prioritních režimů. Výborný je LCD displej s velmi vysokým rozlišením a hodně ostrým obrazem, potěší i přítomnost GPS. Vynikající je rychlost ostření, která překonává i nejednu zrcadlovku. I přes jistá omezení s nimiž je nutno počítat (silné odšumování a hodně okleštěná nabídka expozičních režimů) je Sony Cyber-shot HX9V funkcemi nejnabitější ultrazoom své kategorie, který má rozhodně co říci.

Sony Cyber-shot DSC-HX9
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Sony Cyber-shot DSC-HX9 poskytuje server Heureka.cz
Casio EXILIM EX-ZR100 (recenze)


Fotoaparát Casio EXILIM ZR100 je zajímavý kapesní ultrazoom, který má ale vedle hodně zajímavých pozitiv i pár negativ a je nutno si pořádně rozmyslet, co je pro vás důležité. Problémem jsou totiž výkony objektivu na delších ohniscích, kde je spousta optických chyb a agresivního odšumování. Naopak na širších ohniscích dělá fotoaparát často překvapivě ostré a detailní snímky, a to zejména v opravdu vynikajícím HDR režimu. Ten má sice snížené rozlišení 10 megapixelů (fotoaparát jinak fotí 12MPx snímky), ale práce s jasy i detaily je skutečně výborná a navíc rychlá.

Hlavní devizou přístroje je ale každopádně sekvenční snímání, které nabídne až 40 fps. Snímat můžete samozřejmě i pomaleji, buffer postačí na 30 snímků. Je možno snímat i před namáčknutím spouště a především není nutno vždy čekat na doukládání snímků jako u předchozích modelů. Zbývá-li v bufferu trochu místa, je možno fotit dále do doby než se opět zaplní. Na focení sportu nenajdete v kategorii kompaktů nic lepšího než ZR100.

Při natáčení Full HD videa je možno snímat fotografie v plném rozlišení bez přerušení nahrávání, a to dokonce sekvenčním snímáním. Samotná kvalita Full HD videa je ale občas narušena méně spolehlivým autofokusem, naopak zpomalené video je skvělé. Ocenit lze i vysoce nadprůměrnou výdrž na baterie. Cena přitom činí 7000 Kč, což vzhledem k bohatým funkcím není až tak moc.

CASIO EX-ZR100
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu CASIO EX-ZR100 poskytuje server Heureka.cz
Samsung WB700 (recenze)


Samsung WB700 je pokračováním modelu WB600. Přináší větší 18× optický zoom. Počátek je i nadále na velmi širokoúhlých 24 milimetrech, byť v recenzi jsme naměřili asi 26mm ohnisko. Objektiv má ve své třídě lehce nadprůměrný průběh světelnosti, potěší plně manuální režim expozice včetně irisové clony. Výborná je i stabilizace, zlepšeno bylo ostření. Skvělé je i zpracování.

Radost udělá i slušná kvalita obrazu do ISO 200 včetně, kdy Samsung sice nechává ve snímcích více šumu, ale především mnohem více detailů než je u dnešních kompaktů zvykem. Od ISO 400 je ale šum příliš vysoký, fotoaparát se opravdu hodí spíše na denní fotografie. Stinnou stránkou je znatelně slabší makro ve srovnání s předchůdci i konkurencí, nepřesvědčivá kvalita videa a podprůměrný LCD displej. Za cenu kolem 5300 Kč s DPH sice nenabídne technologie, které se dobře vyjímají v prospektech, naopak ale potěší většinu fotografů, kteří chtějí především aspoň nějakou kontrolu nad fotoaparátem a slušné denní fotografie. Brzy bude v prodeji i lepší varianta WB750 s CMOS snímačem s podporou Full HD videa a větším 3,0" LCD displejem. Tento vyšší model ale zatím neprošel redakčním testem.

SAMSUNG WB700 lze pořídit v e-shopech za cenu od
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu SAMSUNG WB700 poskytuje server Heureka.cz

reklama
Nejnovější články
Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S dostává integrovaný telekonvertor Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S dostává integrovaný telekonvertor
Nikon dnes uvedl nový teleobjektiv Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S. Ten je zajímavý především integrací 1,4× telekonvertoru, který z objektivu 400mm F2.8 snadno udělá 560mm F4. Novinkou je povrchová úprava Meso Amorphous Coat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Vysokorychlostní kamera Phantom S991 zvládne 4K při 937 fps Vysokorychlostní kamera Phantom S991 zvládne 4K při 937 fps
Společnost Vision Research uvádí další novou vysokorychlostní kameru Phantom S991. Nepůjde tradičně o nic lidového, ale o profesionální kameru. 4K video zvládá natáčet rychlostí 937 fps při 8 bitech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Levné objektivy Rockstar: pancake 10mm F8 a standardní 27mm F2.8 Levné objektivy Rockstar: pancake 10mm F8 a standardní 27mm F2.8
Dalším čínským výrobcem objektivů je Rockstar. Ten přichází se dvěma velmi kompaktními novinkami. Jednou je pancake rybí oko 10mm f/8, druhým pak standardní objektiv 27mm f/2.8. Oba jsou určeny pro CSC.
17.1.2022, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25mm F1.7 ASPH. Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25mm F1.7 ASPH.
Panasonic má ve svém výrobním programu i světelné zoomovací objektivy pro Micro Four Thirds systém a jedním z nejzajímavějších je Leica 10-25mm F1.7. Vedle dobré světelnosti nabídne i velmi širokoúhlý záběr.
17.1.2022, recenze, Milan Šurkala7 komentářů
Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla
Japonský Projekt Tsuzuri má za úkol převést tradiční díla japonské kultury do digitální podoby a následně vytvořit jejich fyzickou kopii pro lepší zachování originálu. Nyní tak vznikla 4,2GPx verze Bohů větru a hromu od Tawaraya Sotatsua.
16.1.2022, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů