Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dvě Kyocery s velkými LCD zobrazovači

31.3.2003, Marek Kuřina, aktualita
Aby čtenář našeho magazínu neměl pocit, že se věnujeme pouze nejznámějším výrobcům digitálních fotoaparátů jako jsou Canon, Minolta nebo Olympus, přiblížíme si dnes dvě novinky pokračující v tradici slavné fotografické značky Yashica. Pod křídly společnosti Kyocera (která vlastní práva na Yashicu) budou uvedeny na trh dva modely řady Finecam. Na našem trhu se objeví právě pod obchodní značkou Yashica.
Co je určitě nejzajímavější na obou novinkách, je jejich LCD zobrazovač na zadní straně. Jeho velikost je totiž neuvěřitelných 2,5", naproti tomu drtivá většina digitálních fotoaparátů disponuje 1,5" nebo 1,8" LCD displeji. Pokud se podíváte na oba modely zezadu, zjistíte, že plocha displeje pokrývá větší část celé plochy. Navíc tyto displeje nabízejí technologii duálního podsvícení, takže poskytovaný obraz by měl být vždy kontrastní a jasný. Otázkou tak zůstává, jak velká bude energetická náročnost tohoto zázraku, zvláště když nové modely jsou napájeny pouze dvojicí AA tužkových baterií (v balení by však měl být i lithium-ionový akumulátor CR-V3).
Levnější (449 dolarů) z obou modelů L3V patří mezi třímegapixelové fotopřístroje. Za objektivem poskytujícím trojnásobný optický zoom (rozsah ohnisek je 35–105 milimetrů) je ukrytý CCD snímač obsahující přesně tři miliony efektivně využitelných obrazových buněk. Podle potřeby můžete využít dvojnásobný digitální zoom.

Obrazově vyspělejší L4V by se měla prodávat za 549 dolarů a její CCD čip obsahuje přesně o milion obrazových buněk víc než L3V. Objektiv má prakticky stejný jako levnější bratříček, ovšem digitální zoom poskytuje již čtyřnásobný.

Oba modely patří mezi jednoduché automaty, takže nedisponují možností manuálně ovlivňovat expozici. Fotografování vám usnadní pouze několik přednastavených scén. Oba fotoaparáty mají stejný design i rozměry. Jsou to v podstatě podlouhlé stříbrné cihličky o rozměrech 110 x 52 x 34 milimetrů, které váží 170 gramů včetně baterií. Jako atraktivní designový doplněk stojí za povšimnutí podlouhlý podsvícený proužek na přední straně, umístěný napravo od objektivu.

Snímky ve formátu JPEG se ukládají na paměťové karty Secure Digital (nebo MMC), v balení najdete kartu o velikosti 16 MB. Oba modely můžete použít také pro záznam ozvučeného videa (budete omezeni 120 sekundami) nebo jako diktafon. Fotoaparát s počítačem propojíte pomocí USB kabelu.


Specifikace:

ModelKyocera Finecam L3VKyocera Finecam L4V
Snímač3 miliony4 miliony
Objektiv3 x optický, 2 x digitální3 x optický, 4 x digitální
LCD displej2,5 palcový2,5 palcový
Paměťové kartySD nebo MMCSD nebo MMC
Rozměry110 x 52 x 34 mm110 x 52 x 34 mm
Hmotnost170 g170 g