Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dvě levné novinky od Hewlett-Packard

8.9.2003, Marek Kuřina, aktualita
Před několika dny jsme si představili novou vlajkovou loď od HP, tentokrát se vrátíme do oblasti, kterou tato americká firma ovládá asi nejlépe, a to k produkci velmi levných jednoduchých fotopřístrojů s nižším rozlišením. I když už HP Photosmart 435 patří mezi třímegapixelové přístroje a právě u něj je velice zajímavá jeho cena. Ovšem pro zákazníky velice důležitý poměr cena/výkon, zatím nelze posoudit, ovšem cena je skutečně radikálně nízká. O ní i o další novince HP Photosmart 635 se více dočtete v naší upoutávce.
Pojďme se nejprve podívat na velmi levný model Photosmart 435. Jak jsme se již zmínili jde o o třímegapixelový fotopřístroj, takže jeho CCD snímač obsahuje 3,34 milionů obrazových buněk. Z nich je efektivně využitelných přibližně 3,14 milionů, takže maximální rozlišení fotografie je 2048 x 1536 bodů. Citlivost snímače se pohybuje v rozmezí od 100 do 400 ISO, což bych u takto jednoduchého automatu možná ani neočekával. Objektiv odpovídá celkově jednoduché až primitivní konstrukci přístroje, takže nabízí pouze fixní ohnisko. Chybějící optický zoom může jenom stěží nahradit ten digitální, i když je rovnou pětinásobný. Navíc světelnost F4,0 je více než podprůměrná, a tak ideální nerozmazanou fotografii zvládnete udělat s tímto modelem asi pouze při dobrých světelných podmínkách. Jinak optika ostří až od 85 cm, makro režim chybí zcela. Vše je u tohoto modelu automatické včetně kalibrace teploty bílé, k dispozici je pouze korekce expozice.Jinak je Photosmart 435 relativně malý fotopřístroj, při rozměrech 117 x 57 x 40 milimetrů a hmotnosti 190 gramů včetně baterií. Na energetické potřeby modelu stačí dvě tužkové baterie. Z hlediska designu se nejedná o žádný zázrak, přestože se designéři z HP pokusili vytvořit moderní protáhlou cihličku. Na přední straně je dominantní posuvný kryt objektivu. Na modelu ještě objevíte optický průhledovým hledáček a vzadu 1,5palcový LCD zobrazovač. Rychlost závěrky se pohybuje od 1/1000 po 1/1,5 sekundy. Snímky ve formátu JPEG se ukládají buď do 16MB interní paměti, anebo na paměťové karty typu Secure Digital, žádnou ovšem nenajdete jako součást standardního balení.

Délka záznamu ozvučených videoklipů je omezena pouze velikostí paměti. Díky LCD zobrazovači o velikosti 4,1 cm je možné prohlížet si snímky i natočené video. HP Photosmart 435 je dodáván s technologií HP Instant ShareTM, jež umožňuje rychle a jednoduše sdílet fotografie. Z fotoaparátu lze poslat obrázky buď na tiskárnu, nebo elektronickou poštou nebo publikovat na internetovém fotoalbu. Uživatelé si mohou do paměti fotoaparátu zadat až 34 e-mailových adres a poslat i pouhé náhledy fotografií. HP Instant Share také umožňuje uživatelům obrázky před odesláním snadno upravovat.

Díky technologii HP Direct Print lze HP Photosmart 435 propojit (pomocí USB kabelu) s tiskárnami HP Photosmart, HP Deskjet nebo jinou univerzální HP tiskárnou. Fotografie lze tisknout okamžitě bez pomoci počítače. Fotopřístroj se dodává se softwarem pro kreativní úpravu fotografií a obrázků. Jeho součástí je i technologie HP Memories Disc. Ta vám umožní vytvářet osobní archivy na CD-ROM, které pak lze přehrávat na přehrávačích DVD nebo počítačích.

K digitálnímu fotoaparátu HP Photosmart 435 lze přikoupit i dokovací stanici HP Photosmart 8886. Dokovací stanice umožňuje sdílet snímky prostřednictvím PC, tiskárny nebo televizoru jediným stisknutím tlačítka, a dobíjení baterie bez nutnosti vyjmutí z přístroje. Kromě toho lze dokovací stanici HP Photosmart 8886 bezdrátově dálkově ovládat.

Digitální fotoaparát HP Photosmart 435 by se měl objevit na českém trhu v říjnu a jeho doporučená cena je 5 156 Kč bez DPH. Cena je to sice za "třímegáč" zajímavá, ovšem je pouze na případném zákazníkovi, zda-li nesáhne do peněženky pro pár dalších tisícovek a nezíská o třídu kvalitnější fotopřístroj s více funkcemi a především s kvalitnější optickou soustavou.

Druhá novinka nese označení HP Photosmart 635. Jedná se o dvoumegapixelový fotopřístroj, jelikož jeho CCD snímač obsahuje přibližně 2,1 milionů obrazových buněk, což umožní pořídit fotografie s maximálním rozlišením 1636 x 1236 bodů. Citlivost snímače je opět v rozsahu od 100 do 400 ISO.
Na rozdíl od modelu Photosmart 435 disponuje 635 kvalitnějším objektivem s automatickým zaostřováním. Nabízí totiž trojnásobný optický zoom s rozsahem ohniskových vzdáleností 38 - 114 milimetrů při světelnosti F2,9 - F4,9. Digitální zoom je v tomto případě pouze čtyřnásobný. Optika ostří od 80 centimetrů a v Makro režimu lze snímat objekty již od deseti centimetrů. Rychlost závěrky je v rozmezí od 1/1000 do jedné sekundy. Co se týká designu, tak model 635 je typické HP-čko na první pohled. Jelikož se jedná opět o automat, tak ovlivňovat výsledné snímky lze především korekcí expozice po půl stupních.Nasnímané fotografie ve formátu JPEG se opět ukládají buď do 16MB vnitřní paměti nebo na karty typu SD/MMC. Model 635 je robustnější oproti výše zmiňované novince, protože jeho rozměry jsou 240 x 183 x 110 milimetrů při hmotnosti 240 gramů (včetně baterií). Energii opět dodává dvojice tužkových baterií.

HP Photosmart 635 má barevný LCD displej o úhlopříčce 4,1 cm, který vám umožní prohlížení fotografií i ozvučeného videozáznamu. Opět disponuje technologiemi HP Instant Share a HP Direct Print.
HP Photosmart 635 se dodává také se softwarem HP Photo&Imaging pro kreativní úpravu fotografií a obrázků. Ten usnadňuje fotografování, sdílení a také správu obrázků. Technologie HP Memories Disc, jež je součástí připojeného softwaru, umožňuje vytvářet osobní archivy na CD-ROM, jež lze přehrávat na přehrávačích DVD, které podporují formát Video-CD nebo počítačích s nainstalovaným běžným internetovým prohlížečem.

HP Photosmart 635 je opět kompatibilní s dokovací stanicí HP Photosmart 8886. HP Photosmart 635 bude v prodeji již od září a jeho cena by měla být 5 730 Kč bez DPH.

Specifikace:

HP Photosmart 435
 • Snímač: 3,34 miliónů obrazových buněk
 • Maximální rozlišení: 2048 x 1536 bodů
 • Objektiv: 5x digitální zoom
 • Světelnost: F 4,0
 • Paměťové médium: SD/MMC + vnitřní paměť (16 MB)
 • LCD displej: 1,5 placový, barevný s rozlišením 61 600 bodů
 • Rozměry: 117 x 57 x 40 milimetrů
 • Hmotnost: 190 gramů
 • Cena: 5 156 Kč

HP Photosmart 635
 • Snímač: 2,1 miliónů obrazových buněk
 • Maximální rozlišení: 1636 x 1236 bodů
 • Objektiv: 3x optický, 4x digitální zoom
 • Světelnost: F2,9 - F4,9
 • Paměťové médium: SD/MMC + vnitřní paměť (16 MB)
 • LCD displej: 1,6 placový, barevný s rozlišením 84 960 bodů
 • Rozměry: 240 x 183 x 110 milimetrů
 • Hmotnost: 240 gramů
 • Cena: 5 730 Kč