Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dvě miniaturky s logem Praktica

16.6.2004, Michal Spáčil, aktualita
Pod značkou Praktica se v kinofilmových dobách dostal na trh nejeden přístroj vyznačující se tím či oním světovým prvenstvím. V čase digitálů není Praktica zatím příliš na očích, to však neznamená, že vývoj stojí. Dnes si přiblížíme dva mírně ujeté přístroje této značky, miniatury Praktica Micropix a Praktica Slimpix.
Abychom nevyvolali mylný dojem, že Praktica se vydává cestou jiné německé společnosti Minox nebo nějak podobně, musíme nejdříve zdůraznit, že v oblasti digitálů pod touto značkou nenajdeme jen bizarnosti. Například čtyřmegový ultrazoom Praktica Luxmedia 4008, který si představíme v některém z příštích článků, vypadá jako velmi solidní fotografické nářadí. Nicméně dnes zabrousíme na opačný konec výrobního portfolia této značky.

Praktica Micropix je přístroj, s nímž by neměl potíže ani řidič angličáku. Při rozměrech 5x3,8 cm a šířce 1,5 cm nemůžeme ovšem očekávat fotografické zázraky, a tak nás nepřekvapí, že toto zařízení disponuje rozlišením 0,1 Mpix. To umožňuje pořizovat snímky v rozlišení 352 x 288 nebo 176 x 144 bodů. Obrazovým snímačem je pochopitelně prvek CMOS, což zajišťuje nízkou spotřebu energie a lacinou výrobu. Na rozdíl od Minoxu, který se snaží svým minikamerkám dodat zdání luxusu a ten pak patřičně zákazníkovi naúčtovat, patří tato i následující Praktica mezi aparáty "za pár šupů".





U přístrojů těchto rozměrů je zvykem, že jsou použitelné i jako webové kamery, a ani Micropix není v tomto vyjímkou. Kromě toho umožňuje i videozáznam, jeho rozlišení se nám bohužel nepodařilo zjistit. Co se týče ukádání dat, ani zde nemůžeme čekat zázraky. Micropix je vybaven 16MB vnitřní pamětí, kterou nelze nijak rozšířit. To znamená, že v nízkém rozlišení se do něj vejde 80 snímků, ve "vysokém" pouhých 20. Objektiv má samozřejmě pevné ohnisko a ostré by mělo být vše od 60 cm do nekonečna. Pro úplnost dodáváme, že ohnisková vzdálenost je 3,6 mm a světelnost objektivu f2,4.





Zajímavě řešený je průhledový hledáček, který lze zasunout do těla přístroje. Nastavení expozice a vyvážení bílé je plně v rukou automatiky a nelze do něj nijak zasahovat. Napájení zastane jediná AAA baterie a komunikace s PC probíhá tradičně přes USB. Záměrně neuvádíme jiné platformy, protože přístroj zřejmě bez dalšího spolupracuje pouze s Windows. Leckterý mobil již dnes fotí lépe, na druhé straně by mohlo být zábavné vyzkoušet, jak kdo je s takovým aparátem šikovný - taková soutěž o nejlepší snímek s rozlišením 352 x 288 by mohla být docela zajímavá.

Praktica Slimpix je, řeklo by se, totéž v bledě modrém. Místo podoby přívěsku na klíče se pokouší vypadat jako symbol moderní doby, tj. kreditní karta. Rozlišení je o něco vyšší, 0,3Pix CMOS snímač umožňuje zhotovit snímky o VGA rozměrech, tedy 640x480 bodů. Zvolit lze i nižší rozlišení 320x240, v němž jsme před deseti lety hrávali Doom. Ohnisková vzdálenost je zde o něco delší než u předchozího modelu - 4,9 mm, čemuž odpovídá nižší světelnost f2,8. Pamť je taktéž interní a nerozšiřitelná, snímků ve VGA kvalitě do ní dostaneme 26 nebo 52 (podle stupně komprimace), v nižším QVGA rozlišení 104 resp. 209 snímků.





Do expozice a vyvážení bílé opět mluvit nemůžeme, zato stejně jako u předchozího modelu můžeme využít služeb samospouště. Hledáček je optický. I tento přístroj lze použít jako webkameru. Přístroje o této velikosti se dnes již většinou chlubí o dost lepšími parametry, a tak nezbývá než tuto Prakticu chápat jen jako levnou kuriozitu. Zajímavé je, že zatímco v našich obchodech tyto a podobné hračky téměř neuvidíme, v USA nebo i Velké Británii jsou běžným artiklem. Většině lidí však tento sortiment asi příliš nechybí.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.