Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dvě Toshiby s 10x optickým zoomem

24.6.2003, Marek Kuřina, aktualita
Společnost Toshiba představila nedávno hned dvojici digitálních fotopřístrojů patřících do řady „M“ - PDR-M500 a PDR-M700, které zaujmou na první pohled především desetinásobným optickým zoomem. Toto superpřiblížení můžete ještě vyšperkovat čtyřnásobným digitálním zoomem, takže celkový zoom je potom 40-násobný. Díky objektivu od Canonu tak nejsou obě novinky pouze povrchně designově přitažlivé, ale představují kvalitní fotopřístroje za zajímavou cenu.
Jedná se prakticky o identické (designově i funkčně) modely, hlavní rozdíl spočívá v tom, že zatímco pětistovka disponuje CCD snímačem o obsahu 2,1 miliónů obrazových buněk, tak sedmistovka už patří do třímegapixelové kategorie. Ovšem nejzajímavější jsou na modelech použité objektivy: ty jsou od Canonu a rozdíl ohniskových vzdáleností odpovídá 35 - 350 milimetrů pro 35mm kinofilm při světelnosti F2,8 - F8. Další nepřehlédnutelnou dominantou je LCD zobrazovač na zadní stěně modelů, který je 2,5 palcový s obsahem 118 000 pixelů, což potěší, uvědomíme-li si, že u většiny digiťáků je snem i dvoupalcový.


Obr. 1 - Digitální fotoaparát Toshiba PDR-M500

Oba modely nabízejí kromě automatického režimu, také režimy s prioritou clony nebo času a dokonce i plně manuální nastavení clony a času. Díky tomu se můžete s těmito fotopřístroji pustit i do náročnější fotografické práce. K dispozici je také několik přednastavených kreativních scén (například Portrét nebo Krajina). V sérii zvládají oba modely nafotit devět snímků (PDR-M500) nebo šest snímků (PDR-M700) rychlostí čtyř fotografií za sekundu v nejvyšším rozlišení.


Obr. 2 - Digitální fotoaparát Toshiba PDR-M700

Snímky ve formátu JPEG nebo také natočené ozvučené video (v rozlišení 320 x 240 bodů) se ukládají na paměťovou kartu Secure Digital (do slotu můžete vložit kartu o maximální velikosti 512 MB). V dodávce najdete ovšem pouze kartu s kapacitou 16 MB. Napájení obstarává čtveřice AA baterií.

A jak hluboko budou muset sáhnout do kapsy potencionální zájemci o tuto fotodigitální dvojici? Za fotopřístroj PDR-M500 zaplatí 349 dolarů a za vyspělejší model PDR-M700 potom už 449 dolarů. Oba dva modely by se měly objevit na trhu již v průběhu příštího měsíce.

Specifikace:


Ikona Odkaz na databázi
Toshiba PDR-M500
Toshiba PDR-M700
CCD snímač:
2,1 Mpix
3,3 Mpix
Objektiv:
10 x optický zoom, 4x digitální zoom
10 x optický zoom, 4x digitální zoom
LCD displej:
2,5" TFT
2,5" TFT
Paměťová karta:
SD/MMC
SD/MMC
Cena:
$349
$449Zdroj: www.toshiba.com