Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dynax 5D přichází...

21.7.2005, Marek Kuřina, aktualita
Metodu, kterou již více či méně úspěšně použil Nikon i Canon, zkouší i další velký hráč na trhu digitálních zrcadlovek, tedy společnost Konica Minolta. Vyslat tedy vstříc potencionálnímu davu zákazníků odlehčenější (někdy i doslova) variantu vlastní vlajkové lodi (v poloprofesionální kategorii), která je pochopitelně daleko levnější. Canon vše odstartoval dvojicí 300D-350D, Nikon nedávno následoval (D70 - D50) a Konica Minolta před pár dny představila model Dynax 5D, který vychází z jednooké digitální zrcadlovky Dynax 7D.
Digitální zrcadlovka s výměnnými objektivy Dynax 5D je vybavena opět CCD snímačem s 6,1 miliony efektivně využitelných obrazových buněk, potom také pokročilým obvodem Advanced LSI a technologií zpracování obrazu Konica Minolta CxProcess III. V Menu tedy najdete tyto velikosti snímků: 3008 x 2000, 2256 x 1496 a 1504 x 1000 bodů. Ohnisková vzdálenost použitých objektivů se vzhledem k velikosti snímače násobí 1,5x k vypočítání ohniskové vzdálenosti ekvivalentní 35mm kinofilmu.




Obrovský je opět rozsah citlivosti snímače: od 100 až do 3200 ISO. Pokud je expozice delší než sekundu, pak je možné aktivovat redukci šumu.Snímky se ukládají ve třech kompresních poměrech v JPEGu, ale také v RAWu (případně RAW+JPEG) na paměťové karty typu Compact Flash I nebo II (použít lze i Microdrive). Novinkou je možnost ukládat snímky i na stále populárnější SD-éčka, to si ovšem budete muset dokoupit příslušný konvertor. Model nabízí tři barevné prostory Natural (sRGB), Natural + (sRGB) a Adobe RGB. Snímky zpracovává nový obrazový procesor CxProcess III. Měření expozice je vícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu, anebo bodové. Kromě všech expozičních režimů (od automatiky po manuál) je k dispozici i pět přednastavených scén: Portrét, Sport, Krajina, Západ slunce a Noční pohled. Přepínačem expozičních režimů stačí nastavit program, nejlépe odpovídající fotografované scéně, a fotoaparát automaticky zvolí optimální expozici, zaostřovací režim a program pro zpracování obrazu.

Kromě automatického vyvážení bílé, přednastavených vyvážení bílé, vlastního nastavení vyvážení bílé a nastavení teploty chromatičnosti nabízí fotoaparát Dynax 5D více kreativní volnosti v podobě filtrových efektů CC (Color Compensation – Korekce barev) a nastavení teploty chromatičnosti v jemných krocích po 100 K. A rozsah G9 (Zelená) až M9 (Purpurová), který fotoaparát nabízí, umožňuje přesné úpravy vyvážení bílé při obtížném osvětlení.



Nový Dynax 5D zdědil vestavěnou technologii Anti-Shake s mechanismem posuvu snímače CCD po fotoaparátu Dynax 7D. Ta kompenzuje otřesy fotoaparátu a měla by podle výrobce umožňovat fotografovat s expozičními časy o 2 až 3 expoziční stupně delšími. Technologie Anti-Shake rychle reaguje na běžné, pomalé pohyby těla fotoaparátu i rychlejší chvění, vznikající obvykle při fotografování z ruky. Funkci Anti-Shake lze zapnout nebo vypnout samostatným tlačítkem na zadní stěně fotoaparátu. Je-li funkce aktivní, objeví se v hledáčku příslušný symbol. Dynax 5D umožňuje zachytit až deset snímků za sebou (ve formátu JPEG) rychlostí přibližně tří snímků za sekundu (v RAWu pak jenom pět snímků v sérii).




Co se týká designu, tak ten si můžete prohlédnout na trojici ilustračních fotografií, jinak je tělo vyrobeno z odolného sklolaminátu a je přibližně o výrazných 22 procent lehčí (590 gramů bez akumulátoru a karty) a menší (130,5 × 92,5 × 66,5 milimetrů) než tělo fotoaparátu Dynax 7D. Funkční madlo s pryžovým potahem je vyvinuto na základě nových ergonomických výzkumů a mělo by tedy ideálně padnout do ruky. Uvidíme až se model dostane přibližně za měsíc do redakce na testy... Už na první pohled je jasné, že počet tlačítek i otočných koleček (chybí například jedno multifukční kolečko) ubylo, přibylo tlačítko Function, které by mělo orientaci v Menu zjednodušit. Bohužel je model vybaven pouze pomalejším rozhraním USB 1.1.