Environmentální fotografe se spícím dítětem předmětem kontroverzí
22.11.2021, Milan Šurkala, aktualita
Počet nevhodných témat se stále rozšiřuje a to se týká i toho, co smí a nesmí zobrazovat fotografie. Letošní vítězný snímek v Environmental Photographer of the Year (EPOTY) se stal velmi kontroverzním kvůli dítěti tmavé barvy pleti na snímku.
Dnešní hyperkorektní doba přináší změnu toho, co se považuje za přijatelné a co nikoli. Ve 14. ročníku soutěže Environmental Photographer of the Year (EPOTY) vyhrál španělský fotograf Antonio Aragón Renuncio za fotografii nazvanou "The rising tide sons". Ta měla ukazovat vliv rostoucí hladiny moře a její negativní projevy v západoafrických zemích. Lidé jsou pak mnohdy nuceni opouštět své domovy. Na fotografii je dítě spící v rozbitém domě na pláži, a přestože jde o reportážní snímek, jehož účelem je zobrazovat bídu, kterou způsobuje globální oteplování, stal se zdrojem nemalých kontroverzí.
This photo that won won Environmental Photographer of the Year 2021 raises so many questions.
— duck (@duckrabbitblog) November 10, 2021
1: Why is the child sleeping in the sun?
2: Why is the child sleeping in an abandoned house?
3: Is it because the child is Black that the judges don't ask these questions? pic.twitter.com/qpxBo4f7Ya
Na Twitteru se tak např. objevila námitka proti snímku, která nastolila tři otázky. Proč dítě spí na slunci a proč spí v opuštěném domě? Jiní se také ptali na to, kolik znáte lidí, co nechávají spát své děti v rozbité domě na slunci. A třetí otázkou bylo to, proč se porotci na tyto dvě otázky neptají, nebo zda nad tím uvažují jinak, pokud je tmavé barvy pleti. Dalším se nelíbí to, že fotograf dostal odměnu 10 tisíc dolarů za zobrazení bídy způsobené průmyslovou činností. Není ale právě toto smyslem podobné soutěže, upozornit na negativní projevy lidské činnosti a zvýšit obecné povědomí o těchto problémech?
This image titled: The Rising Tide Sons recently won a $10,000 prize for highlighting the rising sea levels in West African countries.
— The Black Gaze (@theblkgaze) November 10, 2021
Once again, we witness industry success + reward based on work that centers the wrong gaze.
Sadly, this is #photography. pic.twitter.com/cWg3Fj2Lif
Dále se lidé i ptají, zda měl fotograf souhlas dítěte s publikací snímku (resp. jeho opatrovníka). Někteří pak nastolili i fotografickou otázku, zda jde skutečně o reportážní snímek nebo o aranžovanou fotografii, protože fotografie spících lidí ve špatných podmínkách jsou v podobných soutěžích dost časté. Odpověď na tuto otázku prozatím neznáme. Renuncio se totiž odmlčel a svůj účet na Instagramu změnil na soukromý. To ale fotografově věrohodnosti moc nenahrává.
Zdroj: petapixel.com