www.digimanie.cz
>
>

Environmentální fotografe se spícím dítětem předmětem kontroverzí

Environmentální fotografe se spícím dítětem předmětem kontroverzí
, , aktualita
Počet nevhodných témat se stále rozšiřuje a to se týká i toho, co smí a nesmí zobrazovat fotografie. Letošní vítězný snímek v Environmental Photographer of the Year (EPOTY) se stal velmi kontroverzním kvůli dítěti tmavé barvy pleti na snímku. 
K oblíbeným
reklama
Dnešní hyperkorektní doba přináší změnu toho, co se považuje za přijatelné a co nikoli. Ve 14. ročníku soutěže Environmental Photographer of the Year (EPOTY) vyhrál španělský fotograf Antonio Aragón Renuncio za fotografii nazvanou "The rising tide sons". Ta měla ukazovat vliv rostoucí hladiny moře a její negativní projevy v západoafrických zemích. Lidé jsou pak mnohdy nuceni opouštět své domovy. Na fotografii je dítě spící v rozbitém domě na pláži, a přestože jde o reportážní snímek, jehož účelem je zobrazovat bídu, kterou způsobuje globální oteplování, stal se zdrojem nemalých kontroverzí.
 
 
Na Twitteru se tak např. objevila námitka proti snímku, která nastolila tři otázky. Proč dítě spí na slunci a proč spí v opuštěném domě? Jiní se také ptali na to, kolik znáte lidí, co nechávají spát své děti v rozbité domě na slunci. A třetí otázkou bylo to, proč se porotci na tyto dvě otázky neptají, nebo zda nad tím uvažují jinak, pokud je tmavé barvy pleti. Dalším se nelíbí to, že fotograf dostal odměnu 10 tisíc dolarů za zobrazení bídy způsobené průmyslovou činností. Není ale právě toto smyslem podobné soutěže, upozornit na negativní projevy lidské činnosti a zvýšit obecné povědomí o těchto problémech? 
 
 
Dále se lidé i ptají, zda měl fotograf souhlas dítěte s publikací snímku (resp. jeho opatrovníka). Někteří pak nastolili i fotografickou otázku, zda jde skutečně o reportážní snímek nebo o aranžovanou fotografii, protože fotografie spících lidí ve špatných podmínkách jsou v podobných soutěžích dost časté. Odpověď na tuto otázku prozatím neznáme. Renuncio se totiž odmlčel a svůj účet na Instagramu změnil na soukromý. To ale fotografově věrohodnosti moc nenahrává.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
The Heat Company nabízí speciální rukavice pro fotografy The Heat Company nabízí speciální rukavice pro fotografy
Rakouská firma The Heat Company už dávno nevyrábí rukavice jen pro armádu. Roky je nabízí i běžným lidem pro outdoorové nasazení a přidala i rukavice pro fotografy. Ti mohou využít hned několik modelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vzácná černá Leica MP z roku 1957 se vydražila za 1,2 mil. EUR Vzácná černá Leica MP z roku 1957 se vydražila za 1,2 mil. EUR
Na 39th Leitz Photographica Auction se objevil vzácný fotoaparát Leica MP z roku 1957 v černé barvě, který se vydražil za více než milion EUR. Ten je totiž ještě vzácnější než stříbrná varianta, kterých bylo vyrobeno několik set. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Časopis TIME zveřejnil 100 nejlepších snímků roku 2021 Časopis TIME zveřejnil 100 nejlepších snímků roku 2021
Magazín TIME na svých stránkách zveřejnil 100 nejlepších snímků za ještě neskončený rok 2021. Ten se neukázal být o mnoho lepším než rok 2020, který kvůli koronavirové pandemii nebývá vnímán zrovna pozitivně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Rode uvádí plochý klopový mikrofon Lavalier II Rode uvádí plochý klopový mikrofon Lavalier II
Společnost Rode přichází s druhou generací svého klopového mikrofonu Lavalier II. Ten přináší plochý design, takže má být ještě nenápadnější. To se má týkat i samotného klipu pro přichycení na oblečení.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
Čipová krize u Sony roste: zastavena výroba několika fotoaparátů Čipová krize u Sony roste: zastavena výroba několika fotoaparátů
Řešení čipové krize je v nedohlednu. Situace se moc nezlepšuje a Sony dokonce tvrdí, že je horší, než se čekalo. Pozastavena tak byla výroba některých modelů a důraz se dává na novější fotoaparáty.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře