Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Extrémně širokoúhlý objektiv Canon EF 11-24mm f/4L USM

8.2.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Canon uvedla nejširokoúhlejší rektilineární objektiv pro full frame zrcadlovky na světě, model EF 11-24mm f/4L USM. Nabídne diagonálně více než 126° úhel záběru. Má být vhodný zejména pro krajináře.
V nabídce Canonu se objevil nový objektiv Canon EF 11-24mm f/4L USM, který se stává objektivem s nejširším úhlem záběru na světě, pokud jde o objektiv pro full frame fotoaparáty s rektilineárním zobrazením (tedy nikoli typu rybí oko, ale s rovným zobrazením rovných linií). Má totiž rozsah ohniskových vzdáleností od 11 do 24 milimetrů, což znamená diagonální úhel záběru 126°05' až 84°, horizontální 117°10' až 74° a vertikální 95°10' až 53°. Objektiv se skládá ze 16 optických členů v 11 skupinách. Najdete zde UD i Super UD člen včetně čtyř asférických elementů.


Canon EF 11-24mm f/4L USM


Světelnost má v celém ohniskovém rozsahu konstantní světelnost s hodnotou F4. Clona má 9 lamel a maximální hodnotu F22. Minimální ostřící vzdálenost činí 28 centimetrů od roviny senzoru, což se promítá v maximálním zvětšení 0,16×. K ostření je využit ultrazvukový motorek USM s možností trvalého manuálního přeostření. Rozměry objektivu jsou 108 milimetrů v průměru a 132 milimetrů na délku. Hmotnost objektivu je 1180 gramů, najdete tu i držák na filtry. Jak je u řady objektivů L obvyklé, je objektiv i odolný vůči vodě a prachu.

Boj s odlesky a světelnými závoji svádí povrchové úpravy SWC (Sub-Wavelength Structure Coating), ASC (Air Sphere Coating) a SSC (Super Spectra Coating). SWC je použito na zadní straně prvního a druhého asférického elementu, ASC pak na přední části čtvrtého optického členu. Prodej by měl začít koncem února za cenu $2999 (zhruba okolo 70-80 tisíc Kč s DPH).

Zdroj: www.dpreview.com, www.canon-europe.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.