www.digimanie.cz
>
>
>

Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy

Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
, , aktualita
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
K oblíbeným
reklama
Sociální síť Facebook měla v poslední době několik kauz, které se týkaly zneužívání osobních dat uživatelů (zejména Cambridge Analytica), dost se ale mluvilo i obecně o sledování lidí. A nyní se na světlo světa opět probojovává menší kauza se sledováním uživatelů přes uploadované fotografie. Nejde sice o nic nového, mluvilo se o tom minimálně už před čtyřmi lety, ve světle posledních skandálů ale znovu přichází na přetřes. Programátor Edin Jusupovic totiž v jednom z obrázků z internetu zobrazeným v hexa formátu našel kód, který tam nečekal. S trochou výzkumu zjistil, že jde o kód, který do obrázku vkládá Facebook při uploadu. Faktem nicméně je, že není třeba otvírat obrázky v hexa formátu, tyto tagy zobrazí např. i klasické ACDSee ve výpisu EXIFu s IPTC tagy.
 
 
Facebook do fotografií vkládá tagy Special Instruction (ne vždy, našel jsem i fotografie bez něj) a Original Transmission Reference (toho si výše zmíněný programátor nevšiml). Tyto tagy se jinde většinou nepoužívají, nicméně zde se věří tomu, že Facebook takto činí proto, aby mohl sledovat cestu obrázku internetem. Pokud si fotografii někdo stáhne a uploaduje na internetu, crawler Facebooku může v tomto nacházet další netušené souvislosti. Jednou z těch pozitivních může být např. důkaz o tom, kdo byl první osobou, která tento snímek nahrála na síť a kdo ho nahrál později.
 
Tagy ale mohou být použity i ke sledování jiných věcí. I když se obrázek bude sdílet mimo prostředí Facebooku a lidmi, kteří zde nemají účet, mohou se nacházet např. vazby mezi lidmi nebo jejich zájmy, což může dále sloužit k profilování uživatelů a případně prodeji těchto dat dalším stranám ať už k reklamním nebo třeba politickým účelům (obrázkům se tímto může dávat trochu významu spojením s účty a profily sdílejících lidí). Zda to tak je, to jistě nevíme, ale vzhledem k historii posledních skandálů by to nebylo až tak překvapivé.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs
Internetem začínají opět kolovat zprávy o novém připravovaném full frame fotoaparátu řady EOS R. Proslýchá se, že by mělo jít o model EOS Rs a rozlišení jeho senzoru má dosahovat vysokých 75 MPx.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro
Režisér David Leitch, který stojí za filmy jako John Wick, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, natočil také reklamu na Apple iPhone 11 Pro. A pro video sněhové bitvy použil právě tyto telefony.
4.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru
Britský fotograf chce svou tvorbou upozornit na alarmující počty některých ohrožených druhů ptáků. Cestuje po světě a vyhledává zajímavá zvířata, kterým fotografuje profesionální portréty, jež podtrhují jejich rozmanitost. 
4.12.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku
Youtuber z LazyGamesReviews si trochu pohrál s 21 let starým kompaktem Kodak DC260 a poněvadž jde v podstatě o ořezaný počítač s procesorem IBM, jehož architekturu používal i Apple PowerMac, dokázal na něm rozběhat střílečku DOOM z 90. let.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč
Také společnost Nikon si připravila na závěr roku prodejní akci v podobě slev. V jejím případě se týká CSC fotoaparátů, digitálních zrcadlovek, vybraných kompaktů a pochopitelně i spousty objektivů pro DSLR.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala