www.digimanie.cz
>
>
>

Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy

Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
, , aktualita
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
K oblíbeným
reklama
Sociální síť Facebook měla v poslední době několik kauz, které se týkaly zneužívání osobních dat uživatelů (zejména Cambridge Analytica), dost se ale mluvilo i obecně o sledování lidí. A nyní se na světlo světa opět probojovává menší kauza se sledováním uživatelů přes uploadované fotografie. Nejde sice o nic nového, mluvilo se o tom minimálně už před čtyřmi lety, ve světle posledních skandálů ale znovu přichází na přetřes. Programátor Edin Jusupovic totiž v jednom z obrázků z internetu zobrazeným v hexa formátu našel kód, který tam nečekal. S trochou výzkumu zjistil, že jde o kód, který do obrázku vkládá Facebook při uploadu. Faktem nicméně je, že není třeba otvírat obrázky v hexa formátu, tyto tagy zobrazí např. i klasické ACDSee ve výpisu EXIFu s IPTC tagy.
 
 
Facebook do fotografií vkládá tagy Special Instruction (ne vždy, našel jsem i fotografie bez něj) a Original Transmission Reference (toho si výše zmíněný programátor nevšiml). Tyto tagy se jinde většinou nepoužívají, nicméně zde se věří tomu, že Facebook takto činí proto, aby mohl sledovat cestu obrázku internetem. Pokud si fotografii někdo stáhne a uploaduje na internetu, crawler Facebooku může v tomto nacházet další netušené souvislosti. Jednou z těch pozitivních může být např. důkaz o tom, kdo byl první osobou, která tento snímek nahrála na síť a kdo ho nahrál později.
 
Tagy ale mohou být použity i ke sledování jiných věcí. I když se obrázek bude sdílet mimo prostředí Facebooku a lidmi, kteří zde nemají účet, mohou se nacházet např. vazby mezi lidmi nebo jejich zájmy, což může dále sloužit k profilování uživatelů a případně prodeji těchto dat dalším stranám ať už k reklamním nebo třeba politickým účelům (obrázkům se tímto může dávat trochu významu spojením s účty a profily sdílejících lidí). Zda to tak je, to jistě nevíme, ale vzhledem k historii posledních skandálů by to nebylo až tak překvapivé.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci
Aljaška představuje díky své krásné přírodě ráj pro krajinářské fotografy. To si o této zemi myslí i Toby Harriman a Jussi Ruottinen, kteří vytváří fotografie a videa při paddleboardingu po ledovcových jezerech. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem
Čínská společnost Yongnuo vylepšila svůj 35mm F1.4 objektiv a uvedla jeho novou verzi YN 35mm F1.4C DF UWM. Ta se může chlubit především rychlým a tichým ultrazvukovým zaostřovacím motorkem UWM.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum
Poslední tři společnosti, které ještě získaly ocenění v letošní anketě EISA Awards 2019, jsou Huawei, Panasonic a Skylum, všechny shodně po jednom. Dostalo se na smartphone, CSC fotoaparát a software.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II
Na internet unikla dvě prezentační videa společnosti Canon, která ukazují dva připravované fotoaparáty, zrcadlovku EOS 90D a CSC fotoaparát EOS M6 Mark II. Oba dva budou mít nový 32,5MPx APS-C snímač.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře