Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

FiLMiC uvedl fotografickou aplikaci Firstlight pro iOS

22.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
FiLMiC je znám především díky své aplikaci FiLMiC Pro k natáčení videa. Nyní uvádí i aplikaci pro focení Firstlight, která rovněž nabídne spoustu profesionálních funkcí včetně manuálního ovládání.
Smartphony Apple iPhone sice mají malé senzory, ale historie už několikrát ukázala, že i tak mohou dosáhnout velmi působivých výsledků. S aplikací FiLMiC Pro byl natočen už nejeden profesionální videoklip, za což může i fakt, že tato aplikace podporuje Log záznam s rozšířeným dynamickým rozsahem pro další úpravy v editoru. Tvůrci této oceňované aplikace nyní přichází z videa i na fotografie a uvádí aplikaci Firstlight pro iOS. Jde o freemium aplikaci, která má bezplatnou i předplatným placenou verzi.
 
FiLMiC Firstlight
 
Ta základní dovoluje korigovat expozici, vybrat si z kombinace času a ISO citlivosti, pomocí tažení po displeji upravovat ostření nebo expozici, je zde i focus peaking a zebra, RGB histogram, možnost výběru objektivu (pro iPhony s více fotomoduly) a různé filtry (vinětace, zrno, simulace starých filmů). Je možné si vybírat z mnoha různých poměrů stran (4:3, 16:9, 3:2, 1:1 a 5:4), podporován je formát JPEG i HEIF, sekvenční snímání, samospoušť, pomůcky pro komponování, úpravu stínů, je zde i HDR, podpora hardwarové spouště pomocí tlačítek hlasitosti a podporuje i dálkové spouště přes Bluetooth.
 
Máme tu i placenou verzi a bohužel nejde o jednorázový nákup, ale o předplatné, které činí $0,99 měsíčně nebo $7,99 ročně. To přidává podporu DNG RAW formátu, nekomprimovaného TIFFu, priority času a ISO citlivosti, více filtrů a jejich možnosti nastavení, totéž platí i pro sekvenční snímání s nastavitelnou rychlostí a upravit lze i chování focus peaking a zebry, máme zde i nastavitelné funkční tlačítko a možnost ke snímkům vkládat informaci o copyrightu. K tomu, aby FiLMiC Firstlight fungoval, potřebujete iOS 13.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.