Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Finální verze širokoúhlého objektivu Samyang 10mm F2,8

6.12.2013, Milan Šurkala, aktualita
Po více než roce od představení prototypu na Photokině uvádí společnost Samyang finální verzi svého objektivu 10mm F2.8 ED AS NCS SC. Je určen pro APS-C a 4/3" senzory a prakticky všechny myslitelné existující moderní bajonety.
Extrémně širokoúhlý 10mm F2,8 objektiv od Samyangu byl poprvé prezentován už v září 2012 na Photokině. Za tu dobu byl ještě významně přepracován. Nynější finální verze Samyang 10mm 1:2.8 ED AS NCS CS dostala jako první objektiv této společnosti Nano Crystal Coating pro snížení odlesků a světelných závojů. Oproti původně prezentované verzi také došlo k integraci sluneční clony a snížení hmotnosti o celých 160 gramů.

Objektiv se skládá ze 14 optických členů v 10 skupinách, 2 členy jsou asférické a jeden z ED skla. Při ohniskové vzdálenosti 10 mm dává přepočtenou ohniskovou vzdálenost 15 mm na APS-C snímačích (16mm na APS-C Canonu) a 20 mm na objektivem Micro Four Thirds. Úhel záběru tak činí 109,5° (resp. 105,9° u Canonu) na APS-C a 93,4° na Micro Four Thirds fotoaparátech. Světelnost má dobrou hodnotu F2,8, maximální hodnota 6lamelové clony činí F22. Minimální ostřící vzdálenost je 25 centimetrů, ostření je manuální.
klikněte pro více ukázkových fotografií v plném rozlišeníDélka objektivu závisí na použitém bajonetu, pohybuje se od 76,7 mm (Nikon) až po 105,5 mm (Fujifilm X). Totéž platí i pro hmotnost, která může být v rozmezí od 580 až 625 gramů. Objektiv bude k dispozici pro APS-C a 4/3" fotoaparáty, jmenovitě Canon EOS (zrcadlovky), Canon EOS M, Nikon (zrcadlovky), Pentax K-mount, Sony A-mount (zrcadlovky, SLT), Sony E-mount (NEX), Fujifilm X, Samsung NX a Micro Four Thirds přístroje od Olympusu a Panasonicu. Prodej začne v lednu 2014 za cenu 430 britských liber, verze pro Nikon pak bude stát 470 liber.

Zdroj: www.dpreview.com, www.samyang.pl
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.