Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi

6.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Nikon se v posledním čtvrtletí vůbec nedařilo. Koronavirová pandemie měla dle slov společnosti enormní dopad na hospodaření a zaznamenaná poklesy příjmů jsou opravdu velmi dramatické.
Další společností, která zveřejnila výsledky svého hospodaření, je Nikon. V jeho případě byly dopady koronavirové pandemie doslova enormní, a to i dle vlastních slov Nikonu. Meziročně došlo k poklesu příjmů ze 142,9 mld. jenů na 64,7 mld. To je opravdu hodně vysoké číslo (propad o cca 55 %). Není divu, že provozní zisk 9,3 mld. se nyní změnil na provozní ztrátu 20,5 mld. jenů. I když fotografická divize zaznamenala největší  63% pokles, divize Precision Equipment Business byla jen o jediné procento lepší.
 
Nikon logo
 
Přesněji šlo v případě fotografické divize o propad ze 67,3 na 25,1 mld. jenů. Co se týče výsledku, ze zisku 3,5 mld. se tato divize Nikonu dostala na ztrátu 8,1 mld. jenů. Pokud jde o počet prodaných kusů, fotoaparáty s výměnnými objektivy klesly ze 450 na pouhých 140 tisíc kusů (-69 %), objektivy pro ně šly ze 740 na 220 tisíc kusů (-70 %) a kompakty jsou už téměř "na nule". Tam šlo o propad z 270 na 50 tisíc kusů (-81 %).
 
Nikon zároveň zveřejnil své tržní podíly. V případě fotoaparátů s výměnnými objektivy se hovoří o ročním prodeji (končící tímto diskutovaným čtvrtletím) 1,62 mil. kusů, celý trh pak tvoří 7,92 milionu (tržní podíl Nikonu 20,5 %). U objektivů je to pak 2,65 mil. kusů ze 13,37 mil. (podíl 19,8 %). U kompaktů je to pak jen 0,84 mil. kusů z 6,19 mil (podíl 13,6 %). Stejně jako ostatní výrobci, i Nikon říká, že se prodeje od dubna/května začínají pomalu zase zvedat.
 
Zdroj: nikon.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.