reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Firmware 4.0 pro Fujifilm X-T1 s lepším autofokusem

12.5.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Fujifilm představila nový firmware pro svůj CSC fotoaparát X-T1. Ten se soustředí zejména na vylepšení chování a citlivosti autofokusu, zlepšuje detekci tváří, přináší však i několik vítaných ergonomických změn.
Fujifilm představil funkce nového firmware verze 4.0 k fotoaparátu Fujifilm X-T1. Novinka přináší především vylepšení chování autofokusu. Stávající 49bodový systém doplňuje nový 77bodový zónový autofokus a režim pro sledování objektů. V zónovém režimu si uživatel může vybrat plochu 3×3, 5×3 nebo 5×5 bodů, kde prvně dva jmenované využívají fázového ostření pomocí detektorů na čipu. Fujifilm vylepšil i přesnost ostření a významně vylepšil jeho citlivost fázových detektorů za špatného světla. Z opravdu hrozivého začátku rozsahu od 2,5 EV se citlivost zlepšila na 0,5 EV, nicméně i to je stále velmi výrazný podprůměr lehce pod úrovní nejslabších zrcadlovek a hluboko pod úrovní konkurenčních CSC fotoaparátů jako je např. Samsung NX1 nebo Panasonic Lumix GX7, které jsou schopny ostřit od -4 EV (což je už opravdu hodně velká tma).


Fujfilm X-T1


Detekce tváří byla optimalizována a nyní má i detekci očí. U portrétů by tak fotoaparát měl vždy ostřit na oči. Přibyla funkce Auto Macro, takže nyní už není třeba zapínat makro režim objektivů, ten se zapíná sám. Navíc se tím uvolnilo jedno tlačítko, které lze použít k něčemu jinému. Výrobce také vylepšil automatické ostření u videosekvencí, které by mělo být hladší.

Tím ale výčet změn nekončí. Pokud je fotoaparát nastaven na režim T a je povolena mechanická i elektronická závěrka, rozsah časů se zvýšil z původních 30 - 2 sekundy na plný rozsah 30 - 1/32000 sekundy. Velmi vítanou a neobvyklou změnou je možnost korekce expozice i v manuálním expozičním režimu s automatickou ISO citlivostí! Vy tedy nastavíte clonu a čas, a protože je podporováno automatické ISO, to fotoaparát nastaví dle vámi zvolené korekce. Vodící čáry v hledáčku jsou nyní jemnější, aby byla scéna lépe viditelná a tichý mód se přejmenoval na "Sound & Flash Off", tedy zvuky a blesk vypnuty. Je to kvůli tomu, aby bylo jasné, co daný režim skutečně dělá. Firmware bude uvolněn na konci června.

Zdroj: Fujifilm


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama