Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Firmwary pro Fujifilm X30, Nikon Coolpix S6600 a S6900, Olympus E-M1 a Pentax 645Z

1.12.2014, Milan Šurkala, aktualita
Poslední dobou se objevilo několik nových firmwarů. Inovoval Fujifilm, Nikon, Olympus i Ricoh. Většina z nich opravuje mírné chyby stávajících verzí, Ricoh pak přidal Pentaxu 645Z možnost vypnout redukci šumu u dlouhých expozic.
Mnoho výrobců v posledních dnech inovovalo svým fotoaparátům firmwary. O Samsungu NX mini a firmwaru 01.08 jsme vás už informovali pomocí bleskovky, nyní se podíváme na čtyři další fotoaparáty. Fujifilm přinesl pro profi kompakt X30 nový firmware 1.01. Ten opravuje chybu, kdy se v některých případech zrušilo zaostření při namáčknuté spoušti.


Olympus OM-D E-M1


Nikon přišel s firmwarem 1.2 pro kompakt Coolpix S6600. V tomto případě byla opravena chyba, kdy se fotoaparát nedokázal vzpamatovat po chybě objektivu a nebyl schopen znovu najet i po vypnutí a jeho opětovném zapnutí. Tento firmware se ale zatím objevil jen na amerických stránkách Nikonu. Naopak ty evropské už zahrnují i firmware 1.1 pro Coolpix S6900. Zde byly opraveny problémy s překlady, kdy některé jazyky nebylo možné nastavit za určitých docela bizardních podmínek (němčina při nenastavení časového pásma, maďarština při vložení zamčené SD karty, portugalština při zapnuté Wi-Fi nebo nabíjení baterie, Wi-Fi blokovala také ruštinu a rumunštinu).

Dalším upraveným fotoaparátem byl Ricoh Pentax 645Z. Jeho firmware 1.20 nyní umožňuje vypnout redukci šumu při dlouhých expozičních časech, přesto ale může zpracování obrazu trvat trochu déle než u kratších časů. Jako poslední tu máme od Olympusu fotoaparát OM-D E-M1. Firmware verze 2.2 u něj opravuje chybu, kdy se na snímcích mohly objevovat světlé fleky. Pokud budete upgradovat z verze 2.0 nebo 2.1, všechna nastavení fotoaparátu zůstanou zachována. Ze starších verzí budou s výjimkou nastavení AF restartována všechna nastavení.

Zdroj: Olympus, Nikon, Fujifilm, Ricoh


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.