Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Firmwary pro Nikon P7100, Ricoh GR Digital IV a Olympus PEN E-P5

9.8.2013, Milan Šurkala, aktualita
Nově se objevily firmwary pro tři fotoaparáty tří různých značek, které jsou k dispozici pro stažení. Chyby byly opraveny u kompaktů Nikon Coolpix P7100, Ricoh GR Digital IV a u CSC fotoaparátu Olympus PEN E-P5.
Během posledního týdne byly uvolněny tři nové firmwary pro kompaktní a CSC fotoaparáty. Jako první je tu firmware verze 2.30 pro Ricoh GR Digital IV. Výrobce odstranil vyvážení bílé na zářivku a nahradil ji několika konkrétními typy zářivkových vyvážení. Na tlačítku Fn lze nyní namapovat i funkci výběru ostřícího bodu (mezi multi a bodovým). Slabá vinětace byla přidána u efektů jako je vysoce kontrastní černobílý, pozitivní film, křížový proces a další. Pomocí makro tlačítka lze nyní vybírat objekt při funkci sledování objektu. Opraveno bylo i chování blesku v režimu s rozšířením dynamického rozsahu a oprava kontrastu horizontálních linií při expozičním bracketingu.

Olympus PEN E-P5 má nyní firmware verze 1.2, který vylepšuje chování s bezdrátovými kartami Eye-Fi. Firmware je k dispozici přes aplikaci Digital Camera Updater. Jako poslední tu dnes máme Nikon Coolpix P7100 s firmwarem verze 1.1. Opraveny byly problémy s focením na výšku, při focení do RAWu nebyly snímky otáčeny. Při používání kolečka u prohlížení snímků, které obsahovaly vedle fotografií i videosekvence, docházelo k chybám prohlížení, které byly také opraveny. Dále byla opravena chyba bracketingu v režimech Tv a Sv s nevypínatelnou samospouští, kdy přestal fungovat autofokus. Jako poslední opravili chybu při sekvenčním snímání do RAWu s expozičními časy 1/4 sekundy a delšími a samospouští, kdy při zapnutí odšumování u dlouhých expozic byl šum naopak přidán.

Zdroj: www.photographyblog.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.