Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Novy kompakt - nahrada za Canon A430

jery01 (3)|28.8.2010 10:21
Dobry den.
Vopred sa ospravedlnujem miestnym expertom za otazku, ktora je im asi predkladana dennodenne, ale potrebujem pomoct s vyberom noveho kompaktu.
Pouzitie je na bezne fotenie, deti, dovolenky, vylety a podobne. Nastavenia budem pouzivat zrejme iba automaticke.
Doteraz som bol vlastníkom kompaktu Canon PowerShot A430, ktory vsak odisiel do vecnych lovist a preto potrebujem nahradu.

S predoslym kompaktom som bol spokojny, hladam kompakt, ktory by nebol horsi. Ako tu citam porovnania sucasnych x-tisic megapixlovych fotakov so starsimi modelmi, zacinam mat celkom obavu, ci si vyberiem dobre.

Predbezny favorit na kupu je KODAK EasyShare Z915
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Jediny horsi parameter oproti mojmu sucasnemu A430 je svetelnost, ktora zacina na 3,5, pricom u A430 zacinala na 2,8.

Moja otazka - budem ten rozdiel (negativne) pocitovat, hlavne pri foteni v podvecer, v horsich svetelnych podmienkach? A ak ano, aky iny kompakt, ktory splna moje poziadavky by ste mi poradili?

Este poznamka - potrebujem kompakt na AA baterie. To je skutocne v mojom pripade nutna podmienka, nechce sa mi popisovat dovody, prosim respektovat pri inych navrhoch.

Dakujem vam vsetkym za vas cas.
Milan Šurkala (3381)|28.8.2010 11:50
Tak pokud je kriteriem AA baterie (osobne nechapu proc, je docela jedno, cim je fotak pohaneny, oboji ma sve plusy a minusy, ve tvem pripade predpokladam, ze pro AA hovori jiz zakoupene baterie a nabijecka), pak bude zmineny Kodak skoro jedinym resenim. Dnes uz fotaky na AA baterie temer neexistuje, snad jen ve tride vetsich ultrazoomu (Fuji HS10, Canon SX1/20 IS,...).
F3,5 je oproti F2,8 o 56 % horsi svetelnost. Takze pri stejnem exp. case bude chtit o 56 % vyssi citlivost, coz muze zapricinit vyssi sum. Nicmene dnesni odsumovaci algoritmy jsou o neco lepsi nez v minulosti, takze zde bych se toho tolik nebal. Na druhou stranu pri stejne citlivosti bude potrebovat o 56 % delsi cas, tedy fotka bude o neco mene ostra v horsich svetelnych podminkach). Vyhodou Kodaku je stabilizace, kterou Canon nemel. Takze na staticke snimky bude Kodak i s horsi svetelnosti lepsi, pokud se ale neco bude hybat, muze mit vice pohybove neostrych fotek. Rekl bych ale, ze si i tak polepsis. On ten Kodak ma zas vetsi zoom, takze predpokladam, ze uz od cca 2x zoomu bude mit lepsi svetelnost nez ten Canon. Navic za tu cenu je to skvela koupe.
jery01 (3)|28.8.2010 21:58
Dakujem za odpoved. Tie AA baterie - jednym z dovodov je skutocne existujuca nabijacka,ale hlavne mi ide z mojho pohladu o ovela flexibilnejsie vyuzivanie fotaku, hlavne na viacdennych vyletoch v horach... Vidim to u znamych, co vlastnia kompakty s Li-ion aku; viem ze aj akumulatory si mozem zakupit nahradny do zasoby, ale ak sa vybije aj ten, hladaj zasuvku... v mojom pripade mam 3 sady nabitych baterii a v krajnej nudzi alkalicke baterie dostanem v prvej dedinke v obchode... Je mi jasne, ze aj akumulator ma ine vyhody, ale jedna sa o nakup pre mna, subjektivne mi viac vyhovuju AA baterie, tak preco sa obmedovat.. to len na dovysvetlenie.

A este otazku... co si myslite o tomto kompakte http://starbrana.cz/digitalni-kompakty/fotoaparat-panasonic-dmc-ls85ep-s-stribrna
v porovnani s tym Kodakom?
Milan Šurkala (3381)|28.8.2010 22:21
Panasonicy foti dobre, patri k tomu nejlepsimu na trhu. Maly zoom ale muze byt omezenim, v tomhle ma Kodak navrch. Nicmene Kodaky jsem zatim netestoval, takze nevim, jak jsou na tom s ovladanim a podobne. Videl jsem jen fotky z te 915ky a nebylo to spatne. Netestoval jsem ani tento konkretni Panasonic, takze ani zde nemohu presne hovorit, co je lepsi. Ono z papirovych udaju nikdy nelze rici, jaky ten fotak bude.
stalak (162)|29.8.2010 10:14
A este otazku... co si myslite o tomto kompakte http://starbrana.cz/digitalni-kompak...5ep-s-stribrna
v porovnani s tym Kodakom?

Před rokem jsem také sháněl kompakt na AA baterie.Mám nabíječku a několik sad baterií.Shodou okolností jsem měl v ruce a udělal pár porovnávacích fotografií z Pan.LS 85 dále pak Fujifilm FinePix A170 (tyto jsou na AA baterie)a Samsungu PL 51.Musím podotknout že Pan.LS85 byl favorit už kvůli AA.Zašel jsem si do Fotolabu s mojí kartou a tu jsem postupně dával do těchto adeptů a fotil stejnou scénu,potrápil jsem přístroje i proti slunci na zoom atd.
Výsledek,mám doma nakonec Samsung PL 51,udělal ve všech směrech kvalitnější fotky a i díky kolečku na zadní straně na rychlé přepínání režimů si mě získal.Pořád vstupovat do menu a něco tam lovit není také ideální.Ale to je věc zvyku a někomu to vadit nemusí.Samsung si dobře poradil i s protisvětlem i když mu na paty šlapal Fujifilm,Panasonic docela v této disciplíně propadl,nejhorší výsledek.Na zoom byly fotky ze Samsunga nejlepší,minimum aberace na větvích stromů proti obloze a i detailnější jak ze zbývajících foťáků,Panasonic ale aberoval hodně,měl o trochu detailně prokreslené větvičky jak Fujifil,ale ne o moc.Ta aberace to ale zabila.
Takže v tomto trojlístku je podle mého 1.Samsung v závěsu(také velmi slušné fotky)Fujifilm a pak Panasonic.Můj favorit propadl:confused: i když se mi líbil nejvíce.Zkus se podívat tedy i na ten Fujifil,tento trojlístek mají ve Fotolabu (třeba)zatím pořád a testovací fotky si udělej jako já.Není vyloučeno že ten Panasonic neměl nějakou chybku,ale ty fotky mi přišli nejhorší a jsem dnes rád že mám do kapsy ten Samsung;)
pidan (72)|29.8.2010 15:03
No ja koukam zrovna dnes na Kodaky (915,950).On je myslim Kodak kapitola sama pro sebe.Jmeno a tradice myslim hodne dlouha.Bohuzel dnes nejak stagnuje a po strance vzhledove jsou to vylozene osklive velke hranate plastove krabice,ala tak rok 78 NDR.Ale pozor...co ctu parametry a ohlasy majitelu na funkce a vysledna fota....nic spatneho, ba jsou nadseni a v uzasu.Evidentne to Amici nezapomneli delat a to hlavni...cena je naprosto bezkonkurencni a vysledny efekt vam asi opravdu neposkytne ani 2x drazsi konkurence. Aspon mi to tak pripada,zkusenost nemam.