Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon ixus 1000 vs Sony Cybershot TX9

katkaka (4)|10.9.2010 20:23
ahoj, nemohu se rozhodnout mezi Canon ixus 1000 a Sony Cybershot TX9. Canon se mi laicky zdá lepší, kvůli zoomu, ale nerozumím proč ta nižší cena oproti Sony. Prosím poraďte mi. Díky Katka
busy (782)|10.9.2010 21:05
[quote=katkaka;6995]ahoj, nemohu se rozhodnout mezi Canon ixus 1000 a Sony Cybershot TX9. Canon se mi laicky zdá lepší, kvůli zoomu, ale nerozumím proč ta nižší cena oproti Sony. Prosím poraďte mi. Díky Katka[/quote]

Sony malo vzdy dost vysoke ceny. Ale kvalita aj vecsinou zodpovedala cene, takze je mozne ze Sony s takymi istymi parametrami by mohol fotit lepsie. Ale nemusi to samozrejme platit pausalne.
Milan Šurkala (3381)|10.9.2010 22:03
No ja myslim, ze Canon i Sony mely vzdy kvalitni fotaky, i kdyz uznavam, ze Sony je v tom zpracovani fotoaparatu preci jen o neco lepsi. Co se tyce zpracovani fotek a kvality obrazu, oba vyrobci jsou si rovnocenni, mozna Canon je jeste lepsi (viz naprosto genialni vysledky z IXUSu 300 HS versus slusne vysledky z TX/WX modelu)
katkaka (4)|11.9.2010 11:15
diky za komentare, koukala jsem se jeste na technicke udaje a je dost velky rozdil ve vydrzi baterie. u sony je to skoro o 100 fotek víc. navic ma sony vetsi displej a mensi tvar. budu litovat toho mensiho zoomu oproti canonu? je to opravdu takový velký rozdíl jestli je 4x nebo 10x optický. budu fotit klasicke rodinne a krajinkove momentky.
Milan Šurkala (3381)|11.9.2010 11:55
Toto jsou dva fotoaparaty, ktere jsou naprosto idealni ukazkou toho, ze divat se na zoom je pitomost (jinak receno, ze zoom nic moc nerika o tom, jak moc dany fotoaparat priblizi). Ten Canon priblizi mnohokrat vice nez Sony, a to nejen proto, ze ma 2,5x vetsi zoom (10/4 = 2,5), ale take proto, ze zacina az na 36 milimetrech. Tak trosku matematiky, nebude-li to vadit.

Sony ma 4x zoom v rozsahu od extremne sirokouhlych 25 milimetru po maximalnich 100 mm (25*4 = 100, resp. 100/25 = 4x zoom).

Canon ma 10x zoom v rozsahu od nesirokouhlych 36 milimetru (sirokouhle fotky proste nezvladne) po maximalnich 360 mm (opet, 360/36 = 10 x zoom). Vsimnete si, ze pokud s Canonem zazoomuje trikrat, dostanu ohnisko 108 mm!!! (36*3 = 108). To znamena, ze kdyz zazoomuju s Canonem 3x, dostanu vetsi priblizeni, nez u Sony na 4x zoom (jinak receno, 108 milimetru je vice nez 100 mm).

Kdyz tedy srovname maximalni hodnoty, tj. 360 u Canonu a 100 mm u Sony, mame zde 3,6x rozdil (360/100 = 3,6) a ne 2,5x, jak by napovidaly hodnoty zoomu (10x/4x = 2,5). Je videt, ze zoom je ponekud zavadejici hodnota. Takze si dovolim tvrdit, ze 3,6nasobny rozdil zoomu sakra hodne poznate (v podstate si z fotky ze Sony vyriznete jenom zhruba malickou ctvrtinu (zhruba 0,8 megapixelu - cca 1000x750 pixelu), tak tuto malickou ctvrtinu Canon vyfoti na maximalni rozliseni 10 megapixelu (cca 3650x2750 pixelu)). To je myslim rozdil brutalni. Pro bezne pouziti ale dle meho nazoru rozsah fotoaparatu Sony dostacuje.
katkaka (4)|12.9.2010 13:52
díky, ta matika mi pomohla. kdyz dám tedy přednost výběru podle zoomu, tak jsem nasla fotak na ktery jste delali redakcni test - Sony Cyber-shot HX5: pan téměř dokonalý. chci kvalitni video, proto koukam pro fotak v tehle rade. cenove je taky prijatelnejsi nez cybershot TX9. jak si na tom ale tenhle Sony Cyber-shot HX5 stoji v porovnani s Canon ixus 1000. po tve matice mne do oci znova upozornil udaj o maximalni ohniskove vzdalenosti, takze znova matika :-) je mezi temito dvemi jeste nejaky podstatny rozdil, ktery bych mela vedet? mate zkusenosti s vydrzi baterie???? diky katka
Milan Šurkala (3381)|12.9.2010 19:42
Sony HX5 ma rozsah 25-250 mm, Canon pak 36-360 mm. Oba tedy maji 10x zoom, ale Sony nabidne podstatne sirsi uhel zaberu (onech 25 milimetru), ale zase az tak moc nepriblizi. Nicmene alespon osobne si myslim, ze vice vhod prijde ten sirsi zacatek Sony nez dlouhy konec u Canonu. Osobne si myslim, ze denni fotky bude mit kvalitnejsi Canon. Oba fotoaparaty maji nocni rezim snimani, kdy vyfoti nekolik snimku po sobe, slozi je, takze jsou relativne ostre a bez sumu. Sony ma vsak HDR a alespon omezene moznosti manualniho nastaveni expozice (Canon, pokud vim, manualni expozici neumoznuje). Dle papirovych udaju (Canon jsem totiz nezkousel) bych rekl, ze o trochu vice nabidne Sony HX5 (HDR, sirsi ohnisko, manualni nastaveni), lehce kvalitnejsi snimky ale nejspis polezou z Canonu (kdyz si vezmu, jake uzasne fotky dela IXUS 300 HS...)
katkaka (4)|13.9.2010 11:57
diky moc za rady. pujdu tedy do Sony Cybershot HX5. preji hezky den. katka